[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

صادرات طلسم‌شده فارس، روزنامه شیراز نوین

رئیس خانه صنعت و معدن استان فارس گفت: راه‌اندازی کارگوسنتر فرودگاه شیراز همچنان در حد حرف باقی مانده است و صادرات فارس از این مهم لطمه می‌بیند. به گزارش شیراز‌نوین به نقل از خبرگزاری مهر سهراب شرفی‌، با اشاره به اینکه زیر‌ساخت‌های صادراتی مناسب در استان فارس و کشور وجود ندارد تأکید کرد: فاصله زیاد استان فارس به دریا باعث شده است که به سمت صادرات هوایی حرکت کنیم اما نبود کارگوسنتر مشکل دیگر استان است. وی ادامه داد: راه‌اندازی کارگوسنتر از جانب هواپیمایی کشور یک مصوبه است که نه خودشان اقدام می‌کنند و نه اجازه ورود بخش خصوصی را می‌دهند.
رئیس خانه صنعت و معدن فارس تأکید کرد: به دلیل این مشکلات، صادرات صیفی‌جات استان ۳۵‌درصد تلفات داشته است که این اتفاقات قابل جبران نیست و از طرفی دیگر هواپیمایی و وزارت نیرو هزینه بنزین هر‌نفر مسافر را لیتری ۷۰۰‌تومان در نظر گرفته‌اند اما برای حمل بار لیتری ۲۱۰۰تومان؛ که این تفاوت قیمت را نمی‌توانیم بر روی قیمت کالاهای صادراتی حساب نکنیم به همین دلیل توان رقابت با اجناس دیگر کشورها را نداریم.
شرفی با انتقاد از عملکرد ضعیف رایزنان اقتصادی در امور خارجه نیز گفت: توانایی رایزنان اقتصادی بسیار ضعیف است زیرا هیچگونه تابلو تبلیغاتی در کشورهای هدف صادرات ایران مشاهده نمی‌شود و حتی در صدا و سیمای کشورهای منطقه تبلیغی از کالای صادراتی ایران نیست در حالی‌که خیابان‌ها و شبکه‌های مختلف تلویزیون داخلی مملو از تبلیغات اجناس دیگر کشورها است. وی تأکید کرد: آنچه که می‌تواند صادرات ایران را در کشورهای منطقه موفق کند استفاده از رایزنان اقتصادی در سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران است که البته تاکنون به این مهم توجه نشده است.
رئیس خانه صنعت و معدن فارس یادآور شد: قرارداد سنگ استان فارس با کشور ایتالیا به دلیل قوانین و بخش‌نامه‌های بدون دلیل و عدم کارشناسی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتفی شد و در این راستا تنها بازرگانان استان فارس ضرر کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی