[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

سعدی نماینده خرد ایرانی است ، روزنامه شیراز نوین

مراسم یادروز سعدی با حضور مسئولان و اهالی فرهنگ در جوار آرامگاه این شاعر برگزار شد.
از ساعت ۹صبح امروز شنبه اول اردیبهشت‌ماه نشست‌های علمی یادروز سعدی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار خواهد شد. در نشست‌های علمی استادانی چون غلامحسین ابراهیمی دینانی، اصغر دادبه، جعفر مؤید شیرازی، شمس لنگرودی، بهرام گرامی، محمدرضا خالصی و عبدالرضا مدرس‌زاده سخنرانی خواهند کرد. به گزارش شیرازنوین به نقل ازخبرگزاری مهر، همزمان با یادروز سعدی موزه فرهنگ فارس در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و نیز نمایشگاه عکس و سند سعدیه و نسخ خطی سعدی در گالری تار و پود و نمایشگاه خوشنویسی «گفته سعدی» به همّت انجمن خوشنویسان فارس در جنب تالار سخنرانی افتتاح خواهد شد. علاوه‌بر این، پنجمین شماره دوفصلنامه ادبی ـ تخصصی سعدی‌شناسی که در واقع بیست‌و‌سومین جلد از مجموعه مقالات سعدی‌شناسی است و نیز پوستر و کارت‌های ویژه غزل سعدی همزمان با یادروز سعدی چاپ و منتشر خواهد شد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در اول اردیبهشت‌ماه بازدید از آرامگاه سعدی را رایگان اعلام کرده است و در این روز علاوه‌بر سعدی‌خوانی، دومین همایش ایل عرب خمسه در بزرگداشت سعدی برگزار خواهد شد.
اسماعیل تبادار استاندار فارس شب گذشته در مراسم یادروز سعدی گفت: سعدی آفریننده به حق زبان فارسی است، همچنین سعدی اقلیم فارس و فرهنگ شیراز را جهانی کرده و نماینده خرد ایرانی است.
استاندار فارس یادآور شد: سعدی شاعر آدمیت است ادبیات و مکتوبات او فرهنگ و ذهن ما را ساخته و جهان‌بینی ما را شکل داده است و باید آثار سعدی زینت حافظه باشد. تبادار ادامه داد: سعدی منتقد اجتماعی و سیاسی و نیمی از بوستان را در باب عدالت و تدبیر بیان کرده و نکته‌سنجی فراوان بر احوال مُلک و مَلِک است.
وی گفت: سعدی به درستی دریافت که تنها راه موفقیت از گفت‌وگو است. سعدی معلم فرهنگ، ادب، اخلاق، تربیت برای همه است. کورش کمالی سروستانی، مدیر مرکز سعدی‌شناسی نیز در این مراسم افزود: سعدی سیره والای بزرگانه‌دیدن را در اندیشه خود داشت و آفرینشش را در خلق معانی تأکید می‌کنند. وی ادامه داد: سلطان یگانه‌ملک سخنش می‌خوانند. شاعری که کلامش با آرمان‌ها و مطلوب‌های ما نسبت دارد و اگر غیر از این بود نمی‌شد در این خلقت به شاعرانگی زندگی کنیم. رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس تصریح کرد: چه دلپسند است که هراس از تاریکی فضیلت زمان ما است. آنچه در اندیشه خردمندانی چون سعدی دیده می‌شود که از چنگال نادانی رهایی یابیم. کمالی سروستانی افزود: امروز هنگامه بازگشت به اصل خویشتن با حکیمانی چون سعدی بزرگ است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی