[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

به من گفتند ۲۰میلیون بده، بازی را درمی‌آوریم!، روزنامه شیراز نوین

بهروز رهبری‌فرد سال ۸۶، یعنی ۱۱سال قبل در استیل‌آذین شاگرد علی پروین بود. این باشگاه با هدایتی تا آستانه صعود به لیگ‌برتر رفت اما در نهایت ناكام ماند. هرچند دو سال بعد این تیم به لیگ برتر رسید، هیچ‌گاه نتوانست دوام زیادی در سطح اول فوتبال ایران داشته باشد. به نقل از خبرورزشی، رهبری‌فرد اخیراً در مصاحبه‌ای پرده از تلاش‌های پنهانی استیل‌آذین در سال ۸۶ برای صعود به لیگ برتر برداشت. او از این گفت كه داور می‌خریدند، بازیكن می‌خریدند و... اگر لابه‌لای اخبار همان سال چرخی بزنید، به یك مصاحبه جالب از خداداد عزیزی برمی‌خورید. در سال ۸۶ او مدیر فنی تیم پیام خراسان بود و به لیگ برتر هم صعود كردند. خداداد پیش از صعود تیمش و بعد از ناكامی استیل‌آذین در مصاحبه‌ای آتشین گفت: «متأسفانه فوتبال این مملكت كثیف و آلوده شده، اما خوشحالم كه خدا جای حق نشسته است. خیلی‌ها زور زدند استیل‌آذین به لیگ برتر صعود كند، ولی سپاهان نوین صعود كرد و حالا امیدوارم ما هم با شكست فولاد به لیگ برتر صعود كنیم.» به بهانه حرف‌های رهبری‌فرد با خداداد اتفاقات آن روزها را بررسی كردیم.
آقاخداداد، رهبری‌فرد در تازه‌ترین مصاحبه‎اش به افشاگری درباره اتفاقات لیگ یك در سال ۸۶ پرداخته است. شما هم آن سال مصاحبه‌ای آتشین كردید. توضیح می‌دهید چه اتفاقاتی افتاده بود؟
من زیاد چیزی یادم نمی‌آید. یك دهه از آن اتفاقات گذشته است ولی لیگ یك همیشه همین‌طور بوده است. یعنی زد و بند وجود داشته و نباید شما از شنیدن در این‌باره تعجب كنید.
واقعاً استیل‌آذین آن سال به زور پول و داور و... قصد رسیدن به لیگ برتر را داشت؟
آن‌موقع استیل‌آذین خیلی ثروتمند بود. خیلی وضع مالی خوبی داشتند. من شخصاً هیچ‌وقت ندیدم آنها چنین اقدامی كنند. یعنی من با چشم خودم ندیدم، ولی جریاناتی بود و اتفاقاتی می‌افتاد كه بودار بود و انگار دنبال این بودند استیل‌آذین به لیگ‌برتر صعود كند. حالا خود بهروز این حرف را زده است. وقتی خودشان می‌گویند، یعنی این اتفاقات می‌افتاد.
آن سال به شما هم پیشنهادی دادند؟
یادم است یك بنده خدایی به من زنگ زد. نمی‌‎دانم با چه تیمی بازی داشتیم. من مدیر فنی پیام بودم دیگر. طرف علناً به من گفت بازی را برایتان درمی‌آوریم. خیلی هم حساس بود. گفت دو چك ۱۰میلیونی بدهید و برنده از زمین خارج شوید. یعنی ۲۰میلیون می‌خواستند بازی را دربیاورند. از این اتفاقات زیاد می‌افتاد.
جواب شما چه بود؟ قبول كردید؟
(خنده) نه بابا. ما خودمان رفتیم لیگ برتر. ببین آن سال ما اگر ۲۰میلیون تومان داشتیم، جای اینكه به دلال‌ها بدهیم، به بازیكنان خودمان می‌دادیم تا حریفان را قلع و قمع كنند. اگر ۲۰میلیون داشتیم، بارسلونا را هم می‌بردیم.
یعنی می‌خواستند داور را بخرند یا بازیكن...
واقعاً نمی‌دانم. من به این مسئله ورود نكردم و خیلی محترمانه به طرف گفتم برو پی كارت. شانس آورد كه فحش را به او نكشیدم. بعدها از یكسری پرسیدم این آدم‌ها چه‌كار می‌كنند كه گفتند هیچی داور را می‌خرند، كمك‌داور را می‌خرند، مربی حریف را می‌خرند. حتی می‌گفتند بازیكنان حریف را هم می‌خرند كه من هنوز چنین مسائلی باورم نمی‌شود. مثلاً به دفاع وسط یك تیم می‌گفتند این‌قدر پول می‌دهیم تا پنالتی بدهی. یا به گلر می‌گفتند فلان قدر بگیر و اخراج شو. خلاصه پول‌ها را می‌‌گرفتند و بین بازیكنان تقسیم می‌كردند. برنامه‌شان این‌طوری بود كه بازی برای هر تیمی حساسیت نداشت، سریع اقدام می‌كردند به خریدنشان.
می‌گویند در لیگ یك ایران شرط‌‌بندها نتایج بازی‌ها را هم تعیین می‌كنند. شما چیزی درباره‌اش شنیده‌اید؟
زمانی من در فتح تهران بازی می‌كردم، بین سال‌های ۷۰ و ۷۱. باشگاه‌های تهران بودیم و در شیرودی بازی می‌كردیم. شرط‌بندها در یك گوشه ورزشگاه می‌نشستند. مثلاً سر كرنر اول، خطای اول، شوت اول و... شرط می‌بستند. این وسط فوتبالیست‌ها هم با آنها سهیم می‌شدند. یعنی بازیكنان قبل از بازی سر اوت‌ها و كرنرها و... با شرط‌بندها هماهنگ می‌شدند. پول سنگینی هم وسط بود. الان واقعاً نمی‌دانم هست یا نه، ولی مگر می‌شود نباشد؟ شما شك نكنید هر فسادی كه در دنیا وجود دارد، در فوتبال ما هست.
مثلاً چه فسادهایی؟
از همین زیرمیزی و رشوه بگیرید تا مواد مخدر و... هر فسادی كه فكر كنید در فوتبال ما وجود دارد. دله‌دزدی، خریدن این و آن و هزار تا چیز دیگر. فسادهای غیراخلاقی و هر چیز دیگری كه فكر كنید. پس اگر شرط‌بندی هم باشد چیز عجیبی نیست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی