[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۹
  • دوره جدید

گودرزی: آمریکا به دنبال سناریوی جدید برای مقاومت در برابر ایران، ترکیه و روسیه، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه ترامپ و پوتین دیدار می‌کنند گفت: آمریکایی‌ها به دنبال سناریوی جدید برای توقف مقابله ایران، ترکیه و روسیه در برابر حرکت غربی‌ها و متحدانشان هستند.
مسعود گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص احتمال دیدار پوتین و ترامپ و مذاکره درباره سوریه گفت: آمریکا با حمله به سوریه دست به اقدامی ‌تجاوزگرایانه زده، زیرا به خاک کشور مستقل و بدون دلیل و خودسرانه حمله کرده است. جمهوری اسلامی ایران نیز این اقدام آمریکا را محکوم کرد، اما روسیه و آمریکایی‌ها در خصوص حوزه نفوذ منافع، اختلافاتی دارند. نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روسیه در برابر اقدامات و اتفاقاتی که در سوریه و عراق افتاده با احتیاط عمل کرد زیرا نگران ورود آسیب این اتفاقات به جمهوری‌های مسلمان روسیه شده است، روسیه بر این باور است که اتفاقات سوریه و عراق ممکن است زمینه تجزیه‌طلبی روسیه را تقویت کند.
وی افزود: روسیه قبل از این اتفاقات برای برخورد به دنبال توافق با آمریکایی‌ها بود تا سوریه مِنهای بشار اسد را داشته باشند، اما بر اثر اختلافات به این نتیجه نرسیدند و روسیه در جنگ اخیر به کمک نیروهای دولت سوریه آمد؛ لذا گروه‌های تروریستی زمین‌گیر شدند تا جایی که امروزه این گروه‌ها تنها در 7‌درصد خاک سوریه حضور دارند و مابقی در اختیار دولت قانونی سوریه است. گودرزی یادآور شد: در چنینی شرایطی که آمریکا احساس باخت در این معادله دارد و کشورهای چون عربستان سودی کسب نکردند، سناریوی جدیدی از سوی آمریکایی‌ها در حال تنظیم شدن است تا محورهایی مقابل حرکت غربی‌ها و متحدانشان مانند جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و روسیه را از مقاومت دور کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ترکیه به دلیل عضویت در ناتو امکان همکاری با آنها ندارد، روسیه به دلیل ملاحظات مذکور حاضر به انجام معاملاتی در هر شرایطی خواهد شد، زیرا این موضوع در تأمین منافع هر دو طرف مؤثر است. بنابراین احتمال دیدار پوتین و ترامپ وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ وزیر خارجه روسیه اعلام کرده است که ترامپ در تماس تلفنی خود با همتای روسش، از پوتین دعوت کرده که این دو دیداری در کاخ سفید داشته باشند.
گفتنی است؛ لاوروف همچنین در رابطه با احتمال تقابل نظامی، گفته است که کاملاً اطمینان دارم ارتش‌های دو کشور هرگز اجازه این کار را نخواهند داد و پوتین و ترامپ به همین ترتیب مجوز چنین کاری را صادر نخواهند کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی