[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

بحران آب امسال گریبان فارس را می‌گیرد، روزنامه شیراز نوین

بر اساس برآوردهای صورت گرفته در تابستان سال ۱۳۹۷ تعداد ۳۳۴‌شهر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت که از این تعداد ۱۰۷‌شهر در وضعیت قرمز قرار دارند و پیش‌بینی می‌شود که استان‌های اصفهان، کرمان، فارس، خراسان‌رضوی و سیستان و بلوچستان با بحران شدیدتری مواجه باشند.
براساس آمارهای وزارت نیرو ۵۰‌درصد از جمعیت شهری در وضعیت قرمز، ۱۹‌درصد در وضعیت نارنجی و ۳۰‌درصد در وضعیت زرد تنش آبی در تابستان سال ۱۳۹۷ قرار دارند که تمرکز جمعیت افرادی که بیشترین تنش آبی را تجربه می‌کنند در فلات مرکزی با جمعیتی معادل ۱۶.۶‌میلیون نفر است.
از سوی دیگر میزان بارندگی‌ها در فلات مرکزی نسبت به سال گذشته ۵۰‌درصد کاهش داشته است؛ به گونه‌ای که در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان نیز با جمعیت هفت‌میلیون نفر، ۱۱۸‌شهر در معرض تنش آبی قرار دارند.
همچنین آمارها نشان می‌دهد که بدترین وضعیت در حوضه فلات مرکزی است و بعد از آن حوضه خلیج فارس و دریای عمان با چالش‌های جدی دست و پنجه نرم می‌کند.
علاوه‌بر‌این کاهش بارندگی‌ها موجب شده تا شاهد ۱۵۱‌میلیارد مترمکعب کاهش روان‌آب در کشور باشیم که طی ۵۰‌سال گذشته این ارقام بی‌سابقه بوده است و براساس مطالعات پایه‌ای شرکت آب و فاضلاب باید گفت که در سال جاری بدترین سال را در حوزه منابع آبی تجربه می‌کنیم؛ تا جایی که به گفته شاهین پاکروح‌- معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب‌- بدترین سال آبی در ۵۰‌سال اخیر سال آبی ۱۳۸۶-۱۳۸۷ بود که میزان بارندگی‌ها ۱۴۶‌میلی‌متر ثبت شده، این در شرایطی است که امسال میزان بارندگی‌ها تنها ۱۲۰میلی‌متر است.
وی با اشاره به آمار پایه وزارت نیرو در خصوص میزان بارندگی‌ها گفت: سهم زمستان ۴۶‌و سهم پاییز‌۲۶ درصد است؛ یعنی ۷۱‌درصد از بارندگی‌های یک‌سال باید در پاییز و زمستان اتفاق بیفتد که متأسفانه از مهرماه ۱۳۹۶ تا پایان اسفندماه تنها شاهد ۱۰۰میلی‌متر بارندگی در کشور بودیم که این میزان نسبت به سال قبل ۵۰‌درصد کاهش را نشان می‌دهد.
پاکروح با بیان این‌که علاوه بر این ۲۴‌درصد بارندگی‌ها در بهار و پنج‌درصد در تابستان اتفاق می‌افتد اظهار کرد: براساس پیش‌بینی‌های فصلی در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد نیز نسبت به ماه‌های نرمال میزان بارش‌ها کمتر خواهد بود.
وضعیت فعلی بیانگر تابستانی سخت در حوزه منابع آبی است؛ تا جایی که اگر از هم‌اکنون تدابیر مدیریتی در این حوزه اتخاذ نشود، به گفته بسیاری از کارشناسان با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد؛ لذا انتظار می‌رود دولت نگاه ویژه‌تری نسبت به این مسأله داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی