[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

بستر صدور خدمات فنی و مهندسی مهیا است، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون عمران مجلس، بر ضرورت تقویت دیپلماسی اقتصادی با هدف جذب بازارهای منطقه با صدور خدمات فنی و مهندسی تأکید کرد.
سیدحسین افضلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تأکید بر اینکه ایران در حوزه خدمات فنی و مهندسی و همچنین تولید کالاهای فنی توانمندی‌های بسیاری دارد گفت: با توجه به وضعیتی که برای برخی کشورهای در خاورمیانه پیش آمده کشور ما می‌تواند از این فرصت استفاده کرده و با صدور خدمات فنی و مهندسی و حتی نیروی انسانی ارز‌آوری خوبی از این منظر ایجاد کند.
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه ایران تاکنون نتوانسته از فضای اقتصادی موجود در کشورهای همسایه خود استفاده کند افزود: در حال حاضر که بسیاری از کشورها از جمله افغانستان، پاکستان و عراق در حال بازسازی هستند باید بتوانیم با تقویت دیپلماسی اقتصادی مسیر حرکت کشور را در راستای ارزآوری تقویت کنیم.
ایران در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی موفق نبوده است
وی با بیان اینکه کشور ما در قیاس با سایر کشورهای منطقه در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و همچنین مصالح ساختمانی و کالاهایی از این دست موفق نبوده است تصریح کرد: ناتوانی در جذب بازارهای منطقه و واگذاری این فرصت‌های استثنایی به کشورهای دیگر نباید ادامه داشته باشد.
افضلی با اشاره به سفر اخیر رئیس مجلس به ویتنام و سریلانکا، تصریح کرد: در سفر رئیس مجلس به سریلانکا و ویتنام یکی از موارد مورد بررسی ما‌بین دو کشور ایجاد شرایطی برای صدور امکانات و خدمات فنی و مهندسی بود.
وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای منطقه از جمله سریلانکا و ویتنام بازار مسکن بسیار داغ است گفت: با توجه به اعتماد بسیاری از کشورهای منطقه به ایران و همچنین به مهندسان و مشاوران ایرانی در صورت رایزنی‌های قوی می‌توانیم بسیاری از بازارها را به دست بگیریم.
وظیفه مدیران و مجموعه تصمیم‌سازان در حوزه جذب بازارهای خارجی بسیار سنگین است
افضلی با تأکید بر اینکه وظیفه مدیران و مجموعه تصمیم‌سازان در حوزه جذب بازارهای خارجی بسیار سنگین است افزود: در حال حاضر کشور سوریه در شرایطی است که بازسازی آن آغاز شده و روز‌به‌روز هم فعال‌تر می‌شود از این منظر
‌با توجه به دید مثبت به ایرانی‌ها قطعاً ارزآوری خوبی در انتظار کشور ما است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه عدم استفاد از ظرفیت صدور خدمات فنی و مهندسی به سایر کشورها ظلم به مجموعه علمی ‌و متخصصان کشور است ادامه داد: باید با تشویق بخش خصوصی و در نظر گرفتن ابزار حمایتی در این راستا سهم کشور از بازارهای منطقه را افزایش دهیم.
وی با تأکید بر اینکه تاکنون بخش خصوصی در زمینه ارایه خدمات مهندسی در کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان موفق بوده است گفت: گرچه صدور این نوع خدمات به صورت محدود بوده اما باز هم نتایج بسیاری برای کشور داشته است.
صدور خدمات فنی و مهندسی ارزی‌آوری خوبی برای کشور به همراه دارد
افضلی با تأکید بر اینکه در حال حاضر بستر صدور خدمات فنی و مهندسی مهیا است افزود: با حمایت مجموعه مدیران و تشویق بخش خصوصی درآمد خوبی برای کشور حاصل شده و فرصت‌های شغلی مناسب نیز برای مجموعه متخصصان فراهم می‌شود.
وی با بیان اینکه تقویت دیپلماسی اقتصادی در راه افزایش صدور خدمات فنی و مهندسی باید تقویت شود تصریح کرد: قطعاً اکنون در مرحله‌ای هستیم که دیپلماسی ما به شدت باید فعال شود زیرا رقابت تنگاتنگی برای جذب بازارهای بین‌المللی در جریان است.
جای دیپلماسی اقتصادی به شدت خالی است
افضلی با تأکید بر اینکه در مجموعه سیاست‌گذاری‌های کشور جای دیپلماسی اقتصادی به شدت خالی است گفت: اکنون سوریه، ویتنام و سریلانکا نیاز به مصالح ساختمانی، خدمات فنی و مهندسی و سایر توانمندی‌های کشور ما دارند از این رو اگر نتوانیم با تقویت دیپلماسی این مهم را محقق کنیم کشورهای دیگر جای ما را خواهند گرفت.
وی با بیان اینکه با دیپلماسی موجود نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود افزود: باید وزارت امور خارجه و بقیه وزارت‌خانه‌های درگیر در این موضوع با یک عزم جدی وارد صحنه بازار اقتصادی دنیا در بخش استفاده از تخصص‌های فنی ما شوند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با توجه به تجربه‌های قبلی و عملکرد مجموعه علمی ‌و فنی ما قطعاً ورود به حوزه جذب بازارهای جهانی موفقیت‌آمیز خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی