[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

راهکار کاهش آسیب‌های اجتماعی ، انجام‌دادن کار فرهنگی است‌، روزنامه شیراز نوین

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت: با بهره‌گیری از الگوی اسلامی، می‌توان ضمن درونی کردن ارزش‌ها در افراد جامعه، زمینه گرایش آنها را به رفتار‌های درست و دوری از تخلف و جرائم و رفتار‌های پرخطر فراهم کرد. به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، عبدالرسول احمدی در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره نوجوان سالم دانش‌آموزان فارس گفت: یکی از مهم‌ترین راهکار‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی، انجام کار فرهنگی است. سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت: آموزش و پرورش به عنوان متولی امر تعلیم و تربیت برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در بین دانش‌آموزان، نیازمند همکاری همه نهادها است و جای شکرگزاری است که این اتفاق و همکاری شکل گرفته و نگاه فرهنگی به این موضوع در بین همه مسئولان به عنوان یک باور وجود دارد. وی گفت: برای برخورد با آسیب‌های اجتماعی لازم است به دنبال راهکار‌های نو باشیم تا دانش‌آموزان به خودباوری برسند و با توانمندسازی و غنی کردن اوقات فراغت آنها، زمینه رشد و تعالی آینده‌سازان جامعه را فراهم نماییم.
احمدی با اشاره به دیدگاه‌های متفاوت در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی گفت: یکی از این روش‌ها برخورد با ناهنجاری‌های موجود در جامعه، روش سنتی مبتنی بر تشویق و تنبیه است که سالیان سال مورد توجه و استفاده بوده است. سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت: دیدگاه دوم در این زمینه دیدگاه غربی آن است که مشتمل بر مدل‌سازی و الگوسازی است که با معرفی افرادی شاخص، در راستای هدایت افراد جامعه به انجام رفتار‌های شایسته تلاش می‌کنند. وی با اشاره به معایب و محاسن هرکدام از این روش‌ها گفت: ناقص بودن الگوهای موجود جامعه و مقطعی بودن روش تشویق و تنبیه در کاهش آسیب‌های اجتماعی تأثیر چندانی بر کاهش معضلات اجتماعی ندارند.
احمدی افزود: در کنار این روش‌ها، روش مؤثر و درست درونی کردن ارزش‌ها است که برگرفته از الگوی اسلامی است و تلاش می‌کند با تعمیق ارزش‌ها در افراد، زمینه گرایش آنها را به رفتار‌های درست و دوری از تخلف و جرائم فراهم کند.
وی یادآور شد: دین اسلام به جهت برخورداری از معنویت، دستورات و آموزه‌های عقلانی، می‌تواند بهترین راهکار برای درونی کردن اخلاق و معنویت در بین نوجوانان و جوانان و به ویژه دانش‌آموزان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باشد. سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس افزود: بهره‌گیری از روش تشویق و تنبیه و الگوسازی ائمه معصومین به عنوان الگوهای شایسته برای افراد جامعه در کنار بهره‌گیری از معنویات دین اسلام، می‌تواند روشی کارآمد در دستیابی به اهداف خود در کاهش آسیب‌های اجتماعی باشد. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس نیز گفت: مواد مخدر، دخانیات و خشونت، از مهم‌ترین معضلات اجتماعی است که نوجوانان و جوانان کشور را تهدید می‌کند. احمد رحمانیان گفت: آثار سوء این آسیب‌ها و آموزش نحوه پیشگیری از آن و همچنین تبلیغ و ترویج راهکار‌های پیشگیری در قالب برنامه‌های فرهنگی، در کنار مشارکت دانش‌آموزان و والدین آنان در این مهم و همچنین ارائه طرح‌ها و ایده‌های نو، می‌تواند نقش مؤثری در راستای اعتلا و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی داشته باشد. وی گفت: وظیفه همه ما است که  در کنار آموزش و پرورش به عنوان متولی امر تعلیم و تربیت، برای آگاهی‌بخشی به دانش‌آموزان تلاش کنیم.رحمانیان افزود: دانش‌آموزان باید آگاه باشند که بدخواهان مردم و نظام اسلامی، به صورت شبانه‌روزی برای نابودی این نظام تلاش می‌کنند و یکی از اهداف مهم آنها نوجوانان و جوانان، به عنوان آینده‌سازان این نظام است که برای دور کردن آنها از مسیر اصلی خود که همان تحصیل علم و دانش و اخلاق است فعالیت می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی