[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

سوگنامه بافت تاریخی شیراز در کمیسیون اصل ۹۰، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
طرح توسعه حرم موسوم به طرح 57هکتاری بدون تصویب در شورا اجرا شده است و در حال حاضر عوامل دست‌اندرکار این طرح حتی در اجرا نیز مرتکب خلاف شدند. مهدی حاجتی که به‌عنوان نماینده شورای اسلامی شهر شیراز در جلسه کمیسیون اصل 90 حاضر شده بود در گفت‌وگو با شیرازنوین با اعلام این مطلب گفت: کلیه اسناد و مکاتبات حقوقی مربوط به طرح توسعه که با امضای هیئت امنای حرم و به صورت آمرانه به شورا، شهرداری و استانداری ارسال شده بود به اعضای کمیسیون اصل90 ارائه شد و مورد بررسی قرار گرفت. 
وی تصریح کرد: بنابر مدارک ارائه شده وقتی نهادی که زیرمجموعه آن اینطور آمرانه با مجموعه مثلاً شهرداری صحبت می‌کند نمی‌تواند خود را از تقصیرات واشتباهات رخ داده در حریم بافت تاریخی شهر مبرا بداند. حاجتی در مورد گفته متولیان مربوطه مبنی‌بر عدم تعلق ماشین‌آلات به آنها گفت: اطراف املاک شهرداری و معابر عمومی نرده‌هایی کشیده شده است؛ به‌طوری که اجازه ورود به ما، میراث فرهنگی، یگان حفاظت میراث و حتی پلیس 110 داده نشده و حال چطور ممکن است که ماشین‌آلات راهسازی همچون لودر و کامیون به راحتی وارد مجموعه شده و اقدام به تخریب کنند و در عین حال از سوی عوامل حرم و دست‌اندرکاران طرح اعلام شود که این خودروها متعلق به آنها نبوده و تخریب توسط آنها صورت نگرفته است و در حال حاضر این مستندات به همراه فیلم‌های مربوطه به اعضای کمیسیون ارائه شد.
وی تصریح کرد: این گفته‌ها نشان‌دهنده تضاد در عملکرد دست‌اندرکاران طرح است و علی‌رغم اعلام بی‌اطلاعی از سوی آنها، ما کماکان معتقدیم که تخریب‌ها توسط عوامل حرم صورت گرفته است. 
این عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورا به نوع تخلف‌های صورت‌گرفته در بخش اجرای طرح اشاره کرد و گفت: مطابق ماده 558 قانون مجازات اسلامی هرگاه تخریب در بناهای تاریخی صورت گیرد برای عامل تخریب‌کننده مجازات‌هایی از قبیل جبران کامل خسارت وارده و نیز بین یک تا ده سال حبس در نظر گرفته شده و مطابق ماده 560 نیز چنانچه حتی آسیبی به بنا وارد شود باز هم متهم مشمول جریمه می‌شود. حاجتی در ادامه گفت: در جلسه برگزار شده توسط کمیسیون اصل 90 مجلس، پس‌از ارائه مدارک و استدلال‌های ذکر‌شده اعلام کردیم که عوامل حرم این تخلفات را انجام دادند و آنها نیز در جلسه مذکور این امر را تکذیب کرده و اعلام کردند که تخریب‌ها توسط ما انجام نگرفته است و این از نظر ما پذیرفتنی نیست. وی افزود: در حال حاضر نیز متأسفانه مدام تهدید به شکایت می‌شویم و باید گفت تهدید کردن شاکی به صلاح کسی که در جایگاه متهم قرار دارد، نیست. این عضو شورا ضمن تأیید ارسال این پرونده به دفتر مقام معظم رهبری گفت: درخواست جمعی ما و میراث فرهنگی از دست‌اندرکاران این طرح ساخت عین به عین 12بنای تخریب‌شده در سال‌های گذشته است.
لازم به ذکر است که طرح توسعه حرم آستان شاهچراغ(ع) که در سال 1389 توسط شورای عالی شهرسازی تصویب شد طی نامه ابلاغی این شورا به استاندار وقت در آبان 1393 لغو شد. 
در بخشی از این نامه علت لغو این طرح چنین عنوان شده است: «به ‌جهت عدم ارائه نقشه‌ها و اسناد تكميلی وفق شروط مصوبه مورخ 6دی 89 شورای عالی در خصوص طرح توسعه حرم حضرت احمدبن موسی(ع) شاهچراغ و فقدان نقشه‌های ملاک عمل مصوب، همچنين مغايرت بند شش مصوبه مذكور با ضوابط سازمان ميراث فرهنگی، مصوبه مذكور ملغی و ضمن تأكيدبر عدم هرگونه مداخله و اجرای طرح در اراضی پيرامونی حرم مطهر مقرر شد محدوده طرح توسعه حرم و ضوابط و مقررات مربوطه در قالب طرح تفصيلی بافت تاريخی شهر شيراز (موضوع بند2مصوبه حاضر) تعيين و توسط دبير شورای عالی شهرسازی و معماری ابلاغ شد.» در حال حاضر اجرای این طرح به محل مناقشه میان تولیت آستان احمدبن موسی(ع) و مجموعه مدیریتی شهر شیراز تبدیل شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی