[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

پاسداشت نیم‌قرن خدمات کتابخانه‌ای در آباده، روزنامه شیراز نوین

در اواخر دوران قاجاریه، به همت برخی از اهالی اندیشه، قرائت‌خانه‌ای شبیه کتابخانه، در یکی از حجره‌های تیمچه صرافیان واقع در بازار کهنه آباده وجود داشته است که آباده‌ای‌های باسواد می‌توانستند با مراجعه بدان محل، به مطالعه اندک کتاب‌های موجود و روزنامه‌هایی که با تأخیر نسبتاً زیاد از شهرهای بزرگ به آباده می‌رسید، بپردازند.
درسال 1327 وجود یک کتابخانه عمومی در آباده بیش از پیش احساس شد. علی‌اکبر مینو (ریاست وقت اداره فرهنگ آباده و اهل شیراز) بعد از مشورت با جلال چوبینه (نویسنده و روزنامه‌نگار، اهل آباده) و رایزنی با سایر مسئولان وقت آباده، تصمیم به ایجاد اولین کتابخانه ملی گرفت اتاق کوچک در باغ ملی وجود داشت که گفته می‌شود متعلق به شهرداری بود. وی بیان کرد: آن را سر و سامانی دادم و بودجه‌ای فراهم شد. برای شروع کارِ این کتابخانه، 50‌جلد کتاب جیبی به کتابخانه اهدا کردم. علی واعظ‌زاده، عباس داهی و بسیاری دیگر نیز، مشتاقانه و با اهدای پول و کتاب به کمک ما شتافتند. رئیس کتابخانه نیز یا امین امینی (از خطاطان خوب آباده) بود و یا آزادی نائینی. آن کتابخانه، کوچک و کم‌کتاب بود ولی در نوع خودش یک پیشرفت قلمداد می‌شد. وقتی عباس داهی شهردار شد، کتابخانه‌ای به مراتب بهتر در آباده ساخت که در میدان فاطمیه کنونی واقع شده و دوران سالخوردگی‌اش را سپری می‌کند و اکنون نیاز مبرم به بازسازی دارد؛ امیدوارم که این کتابخانه، تجلی واقعی از ققنوس باشد در آتش! 
علاقه مردم آباده از دیرباز تا به‌ امروز، به کتاب و کتابخوانی نشانه بارزی از فرهنگ مترقی آنان است. وجود چندین کتابخانه عمومی در آباده نشان از ارتباط حسنه آباده‌ای‌ها با کتاب دارد.
اولین کتابخانه عمومی آباده به سبک جدید -که تاکنون ماندگار و پابرجا مانده است- در سال 1343 راه‌اندازی می‌شود و علاقه‌مندان بسیاری را به سوی خود فرامی‌خواند. این کتابخانه -که اولین کتابخانه در شمال فارس بود- به همت شهردار آن زمان، عباس داهی وجمعی از خیرین تأسیس شد. 
از‌این‌رو، همایشی تحت عنوان «بیش‌از نیم‌قرن خدمات کتابخانه‌ای در شهرستان آباده»، در تالار هنرِ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد و میهمان افتخاری این همایش نیز، مؤسس نخستین کتابخانه ملی آباده، عباس داهی بود. این همایش به همت اداره کتابخانه‌های عمومی استان فارس و آباده و با همکاری انجمن کتابخانه عمومی و شورای فرهنگ عمومی شهرستان آباده و با حضور علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی برگذارشد. سخنان عباس داهی، شهردار دهه 40 آباده با این جمله آغاز شد: «سلام به همه شما عزیزان. خوشوقتم در95سالگی و با همه ناتوانی‌ها در یک جمع فرهنگی، حاضر شده‌ام. بی‌گمان در این شرایط از من توقع ندارید که از علم و فلسفه و سیاست سخن بگویم. این کار را کاردانان و باسوادان واقعی که بضاعت علمی و دانش روز دارندکه تعدادشان هم کم نیست، می‌توانند انجام دهند و به‌آسانی از وسائل ارتباط جمعی استفاده کنند. بنده می‌توانم از گذشته‌هایی بگویم که کمتر ثبت‌شده و شنیدنی است و به اصطلاح گپ خودمانی است. از خود گفتن را دوست ندارم ولی سرگذشت است...» 
عباس داهی در مورد احداث اولین کتابخانه عمومی آباده چنین گفت: «آن زمان در بودجه شهرداری‌ها 5درصد از درآمد را به‌طور قانونی می‌بایست برای ساختن کتابخانه و خرید کتاب مصروف می‌داشتند و به ترتیب 10‌درصد و 1‌درصد از درآمد شهرداری برای ایجاد مدارس و تأمین بهداشت مقرر شده بود. آنجا که امروز کتابخانه ملی است، محل دفن اموات شهر بود.» وی افزود: «در گوشه جنوب غربی آن محل متروکه قطعه‌ای باقی ماند که مناسب تخشخیص داده بودیم. از آن 5درصد شهرداری که سهم کتابخانه بود، اولین کتابخانه ملی آباده -که شامل دو اتاق بزرگ بود- را ساختیم. استاد حاج‌محمد مصری آن کتابخانه را با حدود 10‌هزار تومان ساخت و از مردم خواسته شد تا کتاب اهدا کنند و در حد توانایی، کتاب جمع‌آوری شد و استاندار وقت فارس آمد و این مؤسسه فرهنگی را در سال 1343 افتتاح کرد. اطراف این کتابخانه تا سال 1342 محل دفن اموات بود». عباس داهی بابیان این جمله: «باز هم در آخر می‌گویم: کتاب... کتاب... و کتاب...» سخنان خود را به پایان رساند. 
چند‌سالی است که نخستین کتابخانه عمومی (ملی) آباده در میدان فاطمیه، واقع شده به افتخار شادروان دکتر جمشید صداقت‌کیش نامگذاری شده است که دومین کتابخانه در استان فارس و دارای رتبه برتر استانی است.
پس از کتابخانه ملی، دیگر نقاط شهرستان آباده نیز صاحب کتابخانه شدند. اسلام‌بخش، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی آباده در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر 10‌کتابخانه فعال در سطح شهرستان وجودارد، که 185‌هزار جلد کتاب و 9500‌‌نفر در آن عضویت دارند.
عفت آستانه، مسن‌ترین عضو کتابخانه عمومی آباده نیز بیان کرد: «دردورانی کودکی به خواندن کتاب علاقه داشتم و تا الان که
93سال از عمرم می‌گذرد، خواندن کتاب را ترک نکرده‌ام.»
گفتنی است که با توجه به فراخوان «همایش بیش‌از نیم‌قرن خدمات کتابخانه‌ای در شهرستان آباده» مبنی‌بر همراه آوردن کتاب اهدایی، تعداد 115‌جلد کتاب توسط مدعوین گرامیِ حاضر اهدا و بعد از پشت‌نویسی توسط اهدا‌کنندگان، به کتابخانه دکتر جمشید صداقت‌کیش آباده تحویل داده شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی