[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

کمبود تماشاگر؛ دلیل فقر گل‌زنی در فوتبال ایران؟، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: لیگ برتر فوتبال ایران با قهرمانی مقتدرانه پرسپولیس به پایان رسید. هواداران سرخ‌پوشان محبوب پایتخت که تا حدود سه سال پیش، جزو مغموم‌ترین و سَرخورده‌ترین هواداران فوتبال در جهان به شمار می‌رفتند، حالا مدت‌هاست روی ابرها هستند و تمام خاطرات تلخ گذشته را فراموش کرده‌اند. تیمی که سال‌ها با سوءمدیریت مواجه بود و زیر سایه رقیب همشهری و البته تیم قدرتمند سپاهان اصفهان قرار می‌گرفت. اما آمدن برانکو بهترین اتفاق ممکن برای پرسپولیسی‌ها بود. آخرین باری که آنها اینچنین تیمشان را مقتدر و شاداب دیده بودند به اواخر دهه هفتاد برمی‌گشت! مثلاً سال 77 که پرسپولیس علی پروین که بیش از نیمی از تیم ملی ایران را تشکیل می‌داد، در یک فصل موفق به ثبت رکورد 14پیروزی پیاپی شد! از آن زمان به بعد، پرسپولیس یا قهرمان نشد یا اگر هم قهرمان می‌شد این قهرمانی‌ها آنچنان که باید و شاید با شایستگی و اقتدار به دست نمی‌آمد. اما پرسپولیس برانکو بدون شک مقتدرترین و بهترین پرسپولیس 20سال اخیر به شمار می‌رود. آنها در گل‌زنی هم عالی کار کرده‌اند و این سومین فصل پیاپی بود که عنوان بهترین خط حمله لیگ را به خود اختصاص می دادند.
آنها رکورد 6/1 گل زده در هر بازی را در سه فصل اخیر ثبت کرده‌اند. یعنی 144گل در 90بازی. این درحالی‌ست که میانگین گل زده در لیگ برتر ایران در سه فصل اخیر 05/1 گل توسط هر تیم را نشان می‌دهد و این یعنی پرسپولیس از این حیث نیز یک سر و گردن از سایر رقبا بالاتر بوده است. اما آمار آنها در خط دفاعی فوق‌العاده بود. به جز سه فصل قبل که آنها 34گل دریافت کردند و همین امر هم عامل از دست رفتن قهرمانی در روز پایانی شد، در 60بازی دو فصل اخیر فقط 29گل دریافت کرده‌اند که میانگین کمتر از نیم گل در هر بازی را نشان می‌دهد؛ آماری تحسین برانگیز از خط دفاعی تحت فرمان جلال حسینی!
در این مطلب، وضعیت گل‌زنی در لیگ برتر ایران در هفت فصل اخیر را مورد ارزیابی قرار داده و آن را با لیگ‌های معتبر اروپایی در فصل جاری مقایسه کرده‌ایم.
در لیگ برتر امسال 512گل به ثمر رسید. در لیگ 16تیمی که 240بازی در هر فصل انجام می‌شود و میانگین 06/1گل توسط هر تیم در هر بازی رقم خورده است و از این لحاظ، شباهت زیادی به دو فصل اخیر دارد. در فصل گذشته میانگین 05/1گل توسط هر تیم در هر بازی رقم خورد و دو فصل قبل هم میانگین 04/1،
اما در فصل 94-93 این آمار تفاوت فاحشی با سه فصل اخیر داشت. در آن فصل 536گل به ثمر رسید و میانگین 11/1گل توسط هر تیم در هر بازی رقم خورد. اما این بهترین میانگین گل‌زنی در هفت فصل گذشته نبوده است. بهترین آمار به فصل 91-90 برمی‌گردد که 720گل در 306بازی (لیگ 18تیمی) به ثمر رسید و هر تیم به طور میانگین در هر مسابقه 17/1گل در هر بازی به ثمر رساند. اما حتی همین رکورد هم با رکوردهای اروپایی برابری نمی کند.
امسال در لیگ برتر انگلیس تاکنون 354بازی انجام شده و 956گل به ثمر رسیده، یعنی هر تیم به طور متوسط در هر بازی موفق به زدن 35/1گل شده است. در اسپانیا هم در 348بازی به انجام رسیده، 918گل زده شده و میانگین 31/1گل توسط هر تیم در هر بازی را نشان می‌دهد. ایتالیا هم رکوردی بهتر از اسپانیا دارد. در 350بازی سپری شده از لیگ ایتالیا، 938گل به ثمر رسیده و این یعنی هر تیم در هر بازی 34/1گل به طور میانگین به ثمر رسانده است. اما بهترین آمار در بین 4لیگ معتبر جهان فوتبال به لیگ آلمان اختصاص دارد. در این لیگ، 791گل در 288بازی به ثمر رسیده و میانگین 37/1گل زده توسط هر تیم در هر بازی را نشان می‌دهد.
اما در لیگ دسته اول فوتبال ایران هم که تیم‌های شهر ما در آن حضور دارند، 667گل در 306بازی به ثمر رسیده، یعنی 17/2گل در هر بازی و 08/1گل توسط هر تیم در هر بازی. در حقیقت، میانگین گل‌زنی در هر بازی لیگ برتر از لیگ دسته اول خودمان هم پایین‌تر است! که البته یک عامل این اتفاق، حضور دو تیم بسیار ضعیف صباباتری و راه‌آهن در دسته یک است که سطح این دسته را تا حد زیادی تنزل داد. این دو تیم روی‌هم‌رفته 154گل در 68بازی خودشان دریافت کردند و نقشی تعیین کننده در افزایش کاذب گل‌های لیگ یک داشتند.
در این میان، سهم تیم‌های شیرازی 79گل زده در 68بازی بود، یعنی میانگین 16/1گل زده در هر بازی که در مجموع آمار مقبولی محسوب می‌شود. شیرازی‌ها آمار متوسطی داشتند و 59گل در این 68بازی دریافت کردند.
در مقایسه تعداد گل‌های ثبت شده در ایران با کشورهای صاحب فوتبال اروپایی، ممکن است این اشتباه به وجود بیاید که چنین مقایسه‌ای درست نیست و نمی‌توان سطح فوتبال ایران را با چنین کشورهایی مقایسه کرد. اما این حرف درست نیست.  ما لیگ ایران را با لیگ‌های معتبر آسیایی هم مقایسه کرده‌ایم و آمار در این کشورها نشان می‌دهد تعداد گل‌های زده در یک لیگ، ربطی به سطح فوتبال در آن کشورها ندارد، اما استراتژی کلی تیم‌ها را نشان می دهد.
مثلاً در لیگ ستارگان قطر میانگین 8/1گل برای هر تیم در هر بازی به ثبت رسیده که از بهترین میانگین سطح اول فوتبال جهان هم بالاتر است! یا در امارات آمار 48/1به ثبت رسیده است. در لیگ‌های کره و ژاپن هم که هفته دهم خود را سپری می‌کنند، هر تیم در هر بازی به ترتیب 29/1گل و17/1گل به ثمر رسانده که باز هم در مقایسه با لیگ فوتبال ایران بسیار بهتر به نظر می رسد.
اما مشکل گل‌زنی در فوتبال ایران به چه مسائلی مربوط می‌شود؟ آیا ساختار دفاعی تیم‌ها به طور کلی بهتر از فاز تهاجمی آنهاست؟ آیا ترس از ارائه فوتبال تهاجمی در فوتبال ایران همچنان وجود دارد؟ آیا ضعف تاکتیکی مانع از گل‌زنی بیشتر در مسابقات لیگ ایران می شود؟
قطعاً همه این مسائل وجود دارد، اما مساله مهم دیگری را هم نباید فراموش کرد: کمبود تماشاگر.
فوتبال ایران همچنان از کمبود تماشاگر رنج می‌برد؛ عاملی که قطعاً در کاهش انگیزه تیم‌ها برای ارائه فوتبال زیبا و پرگل تأثیر انکارناپذیری دارد و یکی از عوامل مؤثر در کاهش آمار گل‌زنی فوتبال ایران است. مسئله‌ای که بررسی علل آن یک فرصت جداگانه‌ای می‌طلبد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی