[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

کوهنوردی، ورزشی مفرح برای کودکان و دانش‌آموزان، روزنامه شیراز نوین

اشاره: اگرمجوزهای لازم برای اردوهای چندساعته یا یک‌روزی شهری و برون‌شهری دانش‌آموزان نوجوان و کودکانی که توانایی جسمی‌شان اجازه دهد به کوه بیایند صادر شود، دانش‌آموزان می‌توانند در کوه‌های حاشیه شهرها ساعاتی را بگذرانند و به نوعی تفریح و سرگرمی سالم مشغول می‌گردند. این کار و تداوم آن، هرچند دو سه بار در هر ماه، قطعاً‌ برای پیشرفت امور درسی‌شان نیز مفید خواهد بود. از دیدگاه اینجانب به عنوان سرپرست گروه کوهنوردی قوم قشقایی و فعال فرهنگی اجتماعی شاغل در اداره کل نوسازی مدارس فارس، با تجربه چندین ساله کوهنوردی می‌توان این نتایج زیبا را از این تفریح شاد و مفرح به دست آورد:
۱. صلح و آرامش را می‌توان از کوه آموخت
احساس آرامشی که کوه به شما می‌دهد را فقط وقتی تجربه کنید می‌توانید بفهمید چقدر ارزشمند است. احساسی که تا مدتی بعد از ترک کوه هم با شما می‌ماند. وقتی در کوه هستید زمانی را به نشستن روی سنگ و لذت بردن از سکون و سکوت اختصاص دهید.
۲. کوهنوردی بسیار به سلامت بدنتان کمک می‌کند
هیچ جایی به اندازه کوه برای سلامتی بدنتان فعالیت‌های متنوع ندارد. شیوه‌های مختلف کوهنوردی و انواع سطوح کوهنوردی باعث می‌شود همیشه قدرت بدنی خوب و اندام مناسب داشته باشید. البته باید به خطرات این ورزش هم آگاه و آماده باشید.
۳. یاد می‌گیرید با دید متفاوت‌تری به زندگی نگاه کنید
می‌گویند از یک کوه بسیار بزرگ بالا بروید تا بفهمید چقدر کوچکید. همان‌طور که از کوه و ارتفاع می‌توانید با نگاه دیگری زیر پایتان را ببینید، دیدتان به مسائل زندگی‌تان نیز تغییر می‌کند.
۴. زیبایی را درک می‌کنید
نمی‌توان زیبایی کوه را انکار کرد. در هر فصلی زیباست. آبشارهای درآمده از دل کوه، قله‌های برفی، گل‌های نادر و سنگ‌های عجیب را فقط در کوهستان می‌توانید بیابید. 
۵. به گذر زمان دید دیگری پیدا می‌کنید
در کوه انگار زمان از حرکت می‌ایستد. فکر می‌کنید مدتی طولانی‌ست که کوه یک شکل خاص دارد و فکر می‌کنید برای خودتان هم همین اتفاق خواهد افتاد. دوروبرتان سکون عجیبی حس می‌کنید.گروه کوهنوردان قشقایی هر هفته منتظر خانواده‌های خون‌گرم و طبیعت‌دوست قشقایی، به ویژه نونهالان و نوجوانان و دانش‌آموزان عزیز و اولیای آنان در طبیعت زیبای کوه دراک است. وعده ما هر جمعه ساعت ۷صبح، مکان تجمع: انتهای پارکینگ کوه دراک، مقصد: انتهای ایستگاه سه‌کاج، لوازم مورد نیاز: کوله‌پشتی، آب، کلاه، صبحانه. با آرزوی تندرستی برای همه شما عزیزان و علاقه‌مندان به اردوهای ورزشی و فرهنگی، تربیتی.
پریساکاظمی، فعال فرهنگی ورزشی و سرپرست گروه کوهنوردی قوم قشقایی

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی