[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

با فیلتر تلگرام مردم را به سمت فیلترشکن‌های آمریکایی سوق داده‌ایم، روزنامه شیراز نوین

یکی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: فیلتر تلگرام براساس رأی صادرشده یک دادگاه است. اگر بنا باشد یک دادگاه رأی صادر کند و بخشی‌از حقوق مردم را بگیرد دیگر چیزی از حقوق ملت باقی نخواهد ماند.
به گزارش ایسنا، جلیل رحیمی جهان‌آبادی در نشست خبری با خبرنگاران حوزه انتخابیه تربت جام، تایباد و باخرز  بیان کرد: درباره ارتباطات مجموعه مقررات در جهان وجود دارد و براساس مقررات حقوق بشری انسان‌ها در ارتباط با یکدیگر آزاد هستند و حق ارتباط، دسترسی به اطلاعات و نشر اطلاعات جزء حقوق ذاتی افراد است.
وی تصریح کرد: تا زمانی‌که زمینه ارتباط سالم و گسترده برای مردم را فراهم نکرده‌ایم نمی‌توانیم آنها را از ارتباطات دنیای امروز منع کنیم.
این عضو فراکسیون امید تأکید کرد: اگر با فیلتر تلگرام مردم به پیان‌رسان خارجی دیگر مهاجرت کردند می‌خواهیم چه کنیم؟ ما که نمی‌توانیم تمام پیام‌رسان‌های دنیا را فیلتر کنیم. نهایتاً باید برق را قطع کنیم.
رحیمی جهان‌آبادی اظهار کرد: سیستم ارتباطی دنیا پیشرفته‌تر و گسترده‌تر از آن است که چنانچه به سرور پیام‌رسانی دسترسی نداشتیم ارتباط آن را قطع کنیم؛ می‌بایست تکنولوژی خود را تا تراز جهانی ارتقا دهیم و نرم‌افزاری جهانی ایجاد کنیم. تا زمانی که اعتماد و تکنولوژی خوب ایجاد نکنیم نمی‌توانیم جلوی این موارد را بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین فیلتر تلگرام براساس رأی صادرشده یک دادگاه است. اگر بنا باشد یک دادگاه رأی صادر کند و بخشی‌از حقوق مردم را بگیرد دیگر چیزی از حقوق ملت باقی نخواهد ماند؛ این کار نقض حقوق ملت است و بجز افزایش بی‌اعتمادی نسبت به نظام و سیستم نتیجه دیگری نخواهد داشت.
نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نتیجه فیلتر تلگرام این شده است که مردم را به سمت فیلترشکن‌های آمریکایی که بدافزارهای فراوانی نیز دارند سوق داده‌ایم که این کار منطقی و عقلانی نیست.
رحیمی جهان‌آبادی افزود: تلگرام در اتفاقات دی‌ماه 96 نقش داشت اما خیابان‌ها، میدان‌ها، تلفن‌ها و... نیز نقش داشتند؛ نمی‌توانیم میدان‌ها و خیابان‌ها را نیز ببندیم. ریشه مشکلات دی‌ماه 96 را باید واکاوی کرد. طبق گزارش وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه نقش برخی عوامل خارجی در آن اتفاقات مشهود بود اما با بستن تلگرام نمی‌توان نفوذ خارجی‌ها را از بین برد چراکه این روزها صدها نرم‌افزار وجود دارد. اتفاقاً بیشترین حجم ارتباط‌گیری در حوادث دی‌ماه 96 از طریق توییتر بوده است.
وی با اشاره به فعالیت مسئولان کشور در توییتر گفت: کجای جهان به این صورت است که قانونگذار قانونی را مصوب کند سپس خودش رعایت نکند؟ قانونی که اکثر مردم رعایت نمی‌کنند، مشکل از قانون است نه مردم.
این نماینده مجلس متذکر شد: اتفاقاً زمانی که نرم‌افزاری مثل تلگرام بسته می‌شود کنترل وضعیت هم دشوارتر می‌شود چراکه کانال‌های ارتباطی گسترده‌تر می‌شود. زمانی که گروهی علنی فعالیت می‌کنند کنترل آنها راحت‌تر از آن است که مخفیانه فعالیت کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مطلب که حدود 700هزار نفر بدون شناسنامه یا مشکوک تابعیت در کشور وجود دارد گفت: امیدواریم طرح اصلاح قانون تابعیت را در تابستان امسال به صحن بیاوریم و مشکلات بخش زیادی از مردم برطرف شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی