[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

بر مدار حادثه 
 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

خشم زمین به اتفاق روزمره ما تبدیل شده است. به نظر می‌رسد پیوستگی و تداوم زمین‌لرزه، ایرانیان را آب‌دیده کرده و دیگر توجه چندانی به بهبود قوانین ساخت‌و‌ساز و گسترش آموزش‌های پیشگیرانه به منظور کاهش خسارت‌ها نمی‌شود. متأسفانه تا به امروز علم زمین‌شناسی نتوانسته است زمان و مکان وقوع زمین‌لرزه را به‌صورت دقیق پیش‌بینی کند و فقط با متصورشدن خطی فرضی به‌عنوان کمربند زلزله، به کشورهایی که بر این مدار واقع شده‌اند هشدار می‌دهد که اقدامات پیشگیرانه را به‌صورت جدی در دستور کار قرار دهند. با وجود نبود امکان پیش‌بینی زمین‌لرزه، دانشمندان توانسته‌اند راهکارهای مدونی از میان تئوری‌های نوشتاری به حیطه ایمن‌سازی وارد کنند و شاهد ثمرات همه‌جانبه آن در کشورهای زلزله‌خیز باشند. با مطالعه تاریخ در سده اخیر، با این حقیقت ناگوار روبرو می‌شویم. که خشم زمین مسبب مرگ بسیاری از ایرانیان و تخریب بناهای باستانی شده است. زلزله‌های گیلان، بم و کرمانشاه گوشه‌ای از این حوادث طبیعی به‌شمار می‌رود که بیانگر موقعیت حساس ایران بر مدار حادثه است. اما برای مقابله با آسیب‌های فزاینده زمین لرزه، چه اقداماتی باید در دستور کار قرار بگیرد. 
قرار گرفتن در بحبوحه جغرافیای بحرانی، ایجاب می‌کند در جبهه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به مقابله با آسیب‌های فزاینده حوادث طبیعی بپردازیم و با بهسازی صنایع عمران و معماری و آموزش‌های کاربردی، به مقابله با خشم زمین همت گماریم. کارشناسان بر این نکته تأکید می‌ورزند که صنعت ساختمان‌سازی در کشورهایی که بر مدار بحران واقع شده‌اند، باید از شیوه‌های سنتی و رایج فاصله گرفته و با توجه به پیشرفته‌ترین اصول ایمنی انجام شود. امروزه کشورهایی که بر کمربند هولناک زلزله واقع شده‌اند، با درایت دانشمندان و مهندسان توانسته‌اند آسیب‌های آن را به حداقل کاهش دهند و با وقوع لرزش‌های پنج و شش ریشتری، شاهد بروز کمترین خسارت‌های مالی و جانی باشند. 
اما در کشور ما اوضاع چگونه است. چنان‌که از اخبار برمی‌آید، تعدادی از مجتمع‌های مرتفع در شهر شیراز روی غارهای آهکی در حال ساخت‌و‌ساز هستند و اسلوب ساختمان‌سازی، نشان چندانی از مقاوم‌سازی برای مقابله با زلزله‌های پرقدرت ندارد. به همین دلیل انتظار می‌رود نهادها و دستگاه‌های ذیربط اصول ساخت‌ساز را با آخرین دستاوردهای جهانی به‌روز‌رسانی کنند و از واپسین دستاوردهای علمی به منظور کاهش خسارت‌های زمین لرزه استفاده نمایند. به طور حتم در ابتدا شاهد جبهه‌گیری‌ها و مقاومت‌هایی از سوی اقشار ناآگاه و گروه‌های سودجو در زمینه انقلاب در عرصه صنعت ساختمان‌سازی خواهیم بود، اما با گذشت زمان سرپناه ایرانیان با اصول مقاوم‌سازی همگون شده و در صورت بروز بلایای طبیعی، متحمل هزینه‌های جبران‌ناپذیر نخواهیم شد.
در این میان، فراگیری مسائل آموزشی هم از درجه اهمیت بسزایی برخوردار است. با مرور اخبار درمی‌بابیم بسیاری از آسیب‌دیدگان زلزله‌های خفیف به دلیل شتاب‌زدگی و فقر آموزشی به مصدومیت دچار می‌شوند. این در حالی است که واقع شدن ایران بر مدار زلزله، ایجاب می‌کند مسائل آموزشی به‌صورت متداوم به آحاد جامعه آموزش داده شود و اختصاص یک‌روز در سال برای آموزش موارد پیشگیری، دردی را دوا نمی‌کند. چنانچه رسانه‌های ارتباط جمعی و دستگاه‌های آموزشی به سردمداری صدا و سیما و آموزش و پرورش در این زمینه به صورت متداوم و باقدرت وارد شوند، به‌طور حتم بسیاری از آسیب‌های حوادث طبیعی با گذشت زمان کاهش یافته و در بحبوحه بحران با آسیب‌های کلان روبرو نخواهیم شد.
اقدامات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای مقابله با آسیب‌های زلزله، در برهه‌ای اهمیت فزاینده خود را نشان می‌دهد که بدانیم بسیای از مردم سرپل ذهاب و کرمانشاه با گذشت روزها از وقوع زلزله، همچنان در چادر زندگی می‌کنند و افکار عمومی جامعه و رسانه‌های ارتباط جمعی آنها را از یاد برده‌اند. مرگ کودکان در زمستان سخت، هجوم مار و عقرب از دل زمین، شیوع بیماری‌های واگیردار، کمبود کانکس و مواردی از این دست، فقط گوشه‌ای از نگرانی مردمان شریفی است که از مسکن‌های مقاوم و آموزش‌های مقابله با زلزله محروم بودند. خشم زمین به اتفاق روزمره ما تبدیل شده است.
پی نوشت: 
متخصص ژئومورفولوژی: ایران وارد دوره‌های فشارهای زمینی شده و بر اساس یاختار زمین شناسی، وقوع این‌گونه زلزله‌ها با تخلیه انرژی زمین قابل حدس است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی