[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

ریزگردها می‌آیند
 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

خبر، خیلی کوتاه و بدون پیگیری بود. یکم بهمن‌ماه سال گذشته در لایحه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی ۱۵۰‌میلیون دلار برای مقابله با گرد و غبار جنوب کشور درنظر گرفته شده بود که متأسفانه توسط کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی حذف شد. در همان ماه گفت‌وگو‌هایی توسط خبرگزاری‌ها انجام شد تا موضوع دنبال شود اما مسئولان استانی گفته بودند بودجه حذف نشده و نمایندگان مجلس از حذف آن خبر داده بودند. بالاخره در اردیبهشت سال جاری پای ریزگردها به استان فارس هم باز شد‌.
شدت آلودگی به حدی بود که دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اطلاعیه‌ای به مردم هشدار داد و مدارس استان در برخی‌از شهرها که شدت آلودگی زیاد بود تعطیل شد. 
این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که باوجود شناخت آسیب و خطرات ناشی از آن اما مسئولان به‌دنبال رفع خطر از زندگی مردم نیستند.با این‌حال ریزگردها هم می‌تواند اقتصاد یک استان را نابودکند و هم می‌تواند سلامت مردم را به خطر اندازد، اما این موضوع نه‌برای نمایندگان مجلس و نه برای مسئولان کشوری و استانی اهمیت چندانی ندارد و انگار سفره و سلامت آنان ازمردم جداست‌. در سال گذشته رهبر معظم انقلاب با اختصاص مبلغی بالغ بر 150‌میلیون دلار برای مقابله با ریزگردهای جنوب کشور از محل صندوق توسعه ملی موافقت کرده بودند‌. اما این موضوع با قرار گرفتن در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس از دستور کار خارج شد‌. تا امروز هم کسی در مورد اختصاص این اعتبار سخنی نگفته و ریزگردها از جنوب جولان می‌دهند و باقی قضایا‌.
حال باید دید ریز‌گردها از کجا می‌آیند و چگونه تولید می‌شوند‌، در فصل زمستان و عمدتاً در ماه‌های بهمن و اواسط اسفند پدیده‌ای در جنوب کشور رخ می‌دهد که طی آن جهت باد از سمت عربستان می‌شود که اصطلاحاً می‌گوییم جهت باد «جنوبی» شده است و چون شدت این باد بالاست باعث خیزش گرد و غبار در جنوب ایران به‌ویژه اهواز می‌شود‌. بنابراین در زمستان این پتانسیل وجود دارد که تغییر جهت باد از شمال غرب به جنوب پدیده «بادهای جنوبی» رخ دهد. در استان خوزستان به خاطر کمبود بارش و نبود رطوبت کافی خاک، با افزایش سرعت وزش باد پدیده گرد و غبار اتفاق می‌افتد.
محل مصارف صندوق توسعه ملی گویا برای همین داستان‌ها پیش‌بینی شده است‌. اموری که باید به نفع کشور انجام شود اما اعتبار کافی برای آن از سوی دستگاه‌های اجرایی قابل تأمین نیست‌. محل درآمدهای این صندوق از محل فروش نفت است‌. بخشی از درآمدهای حاصله از فروش نفت بعضاً به این صندوق هدایت می‌شود و البته تنها با اجازه کتبی رهبرمعظم انقلاب قابل برداشت است‌. 
اما در این طرح که قرار بود اجرا شود و معلوم نیست چه سرانجامی‌ یافته است، مقرر شده بود تا از مبلغ 150‌میلیون دلار 350‌هزار هکتار اراضی جنوب مورد توجه قرار گیرد و برنامه‌هایی از جمله کشیدن کانال، درخت‌کاری، مالچ‌پاشی عملیاتی شود‌. 
حالا باید دید چرا تشکل‌های غیر‌دولتی فعال در حوزه محیط زیست این همه بی‌تحرک شده‌اند و در مقابل این بحران بزرگ سکوت پیشه کرده‌اند‌. تشکل‌هایی که ماهیت وجودی آنان رسیدگی و توجه به همین امور با نظارت مشتقیم برعملکرد دولت است‌. متأسفانه تشکل‌های مردمی ‌که بعضاً مانند احزاب سیاسی یارانه بگیر دولت هستند در مواردی این‌چنینی ترجیح می‌دهند سکوت اختیار کنند‌. احزاب سیاسی هم قبل از ایجاد با رویکرد نظارت بردولت و نیز موافقت و مخالفت با برخی عملکرد‌ها با شور خاصی تأسیس می‌شوند، اما بلافاصله و پس از در اختیار‌گیری قدرت‌، سکوت اختیار پیشه می‌کنند و گویی همره یار می‌شوند‌. 
اما تشکل‌های مردمی ‌در حوزه سیاست‌زده محیط زیست باید با ورود به مبحث ریز‌گردها مانع بی‌توجهی دولت به این مهم شوند، چراکه اول اقدام ریز‌گردها تخریب محیط زیست وسپس سلامت انسان‌هاست‌. با این اوصاف ریزگردها یکی‌یکی به استان‌های کشور سرزده‌، سر‌می‌زنند و ایرانی که در تفکر توسعه صنعت گردشگری و درآمدزایی از این حوزه است باید این فرصت را واگذار کند‌.
استان فارس در روزهای گذشته به‌شدت پدیده ریزگردها را تجربه کرد‌. با این تجربه فارسی‌ها دانستند برسر مردم جنوب چه آمده و می‌آید‌. از این جهت است که نمایندگان مجلس باید در کنار ایجاد فراکسیون‌های سیاسی‌، به فکر ایجاد فراکسیون‌های مؤثر دراین باب باشند و دریک هم‌گرایی نسبت به رفع معضلات پیش آمده قبل از خشکسالی اقدام کنند‌. درانتظار می‌مانیم تا گزارش‌های مجلس و دولت و ارایه کارنامه عملکردی آنان را دراین حوزه منتشر کنیم تا برای نسل‌های آینده تجربه شود‌. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی