[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

گلایه کشاورزان فارس از تعیین نرخ پایه سال گذشته برای گندم، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم سپیدان در مجلس با بیان اینکه کشاورزان فارس از تعیین نرخ پایه سال گذشته برای گندم گله‌مند هستند گفت: کاهش ضریب اطمینان به کالاهای استراتژیک با وابستکی به واردات گندم کلید می‌خورد.
علاء‌الدین خادم در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت تولیدگندم در استان فارس گفت: کشاورزان باوجود خشکسالی در استان فارس، اهمیت تولید گندم در این مرزو‌بوم را درک کردند و در راستای تولید گندم به جهت استراتژیک بودن لبیک گفتند؛ بنابراین جا دارد دولت از کشاورزان در این راستا حمایت همه جانبه بعمل آورد.
 نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای تصریح کرد: امسال برخلاف هرسال دولت نرخ جدیدی را برای گندم اعلام نکرده است و از همین رو متأسفانه دولت، امسال نرخ پایه سال گذشته گندم را برای گندم سال جدید اعلام کرده است که این امر با اقتصاد تولید کشاورزان هم‌خوانی ندارد؛ زیرا این نرخ جوابگوی هزینه‌های تولید از جمله کود، بذر و سم نیست.
وی افزود: زمانی که نرخ نهاده‌های کشاورزی از جمله کود، سم و بذر افزایش داشته است، منطقی نیست که نرخ پایه گندم به مانند سال گذشته تعیین شود و کشاورزان در استان فارس که سهم به‌سزایی در تولید گندم دارند؛ از این موهبت بی‌نصیب باشند و این در حالی است که عدم تعیین نرخ جدید برای طلای سرخ در سال جدید انگیزه تولید گندم را میان کشاورزان کاهش می‌دهد.
 ماندگاری در چرخه تولید گندم نیازمند ایجاد صرفه اقتصادی
خادم افزود: ماندگاری در چرخه تولید گندم نیازمند ایجاد صرفه اقتصادی برای تولیدکننده است و درغیر‌این‌صورت کشاورزان به کشت‌های دیگر سوق داده می‌شوند و این درحالی است که اگر تصمیم گرفته شده درباره نرخ گندم اصلاح نشود، اثرات منفی در جریان تولید ایجاد می‌کند.
‌نماینده مردم سپیدان در مجلس ادامه داد: در کمیسیون کشاورزی بهارستان موضوع نرخ گندم نیز مطرح شده است؛ اما تصمیم نهایی برای تغییر این نرخ گذاری با دولت است؛ بنابراین برای رفاه اقتصادی کشاورزان این مهم ضروریت دارد.
کاهش ضریب اطمینان به کالاهای استراتژیک با وابستگی به واردات گندم
عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یادآور شد: کاهش ضریب اطمینان کالاهای استراتژیک با وابستگی به واردات گندم رقم می‌خورد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی