[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

عدالت ترمیمی راه ‌حل کاهش پرونده‌های قضایی است ، روزنامه شیراز نوین

معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس با بیان اینکه عدالت ترمیمی اگرچه به ظاهر غربی است اما ریشه در دین اسلام و فرهنگ ما دارد گفت: در سال 96 تعداد 42110فقره پرونده را به صلح و سازش خاتمه یافته که از این تعداد 50 فقره پرونده قتل غیر عمد بوده و این از نتایج اجرای عدالت ترمیمی دستگاه قضایی استان است. 
احمد رحمانیان در همایش عدالت ترمیمی و عدالت کیفری که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز برگزار شد اظهار داشت: عدالت ترمیمی فرایندهای غیر رسمی رسیدگی به اختلافات ناشی از وقوع جرم و دعوی را به‌عنوان جایگزین فرایند رسمی و دولتی مطرح می‌کند و از ظرفیت‌های موجود در فرهنگ عامه با روش‌های بومی، محلی و شبه قضایی جوامع برای تسهیل سازش و مصالحه میان اطراف جرم و ترمیم خسارت‌ها و آسیب‌های بزه‌دیدگان استفاده می‌کند.
وی افزود: عدالت ترمیمی علاوه‌بر حل و فصل اختلافاتی که با ارتکاب جرم انجام شده، خصومت، تنش و اختلال ناشی از آن را بین بزه‌دیده و بزهکار در جامعه محلی در چهارچوب فرایند مذاکره و مصالحه جمعی رفع و ترمیم می‌کند، بنابراین هدف اصلی عدالت ترمیمی، اجتناب از فرایند کیفری، قضایی رسمی و پیچیده و پرهزینه و مشارکت دادن جامعه مدنی است که بزهکار و بزه‌دیده از اعضای آن در مذاکرات اصلاحی و سازشی محسوب می‌شوند. دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس یادآور شد: عدالت ترمیمی هرچند به‌ ظاهر جایگاه و خاستگاه آن غربی و کمتر از یک‌صد سال از اعلام آن می‌گذرد اما با دقت می‌توان دریافت این موضوع ریشه در آموزه‌های شرعی و در آیات و روایات با ذکر موضوع اصلاح ذات‌البین و صلح و سازش و همچنین آیین‌های سنتی در جامعه فعلی از قبیل آیین فصل در میان عشایر عرب خوزستان و برخی از مناطق دیگر و سابقه آن بیش از یک‌هزار سال قبل در ایران برمی‌گردد. رحمانیان با بیان اینکه از منظر قانون‌گزاری قوانینی از قبیل قانون تشکیل دادگاه‌های صلح، ماده واحده قانون راجع‌به امور قضایی عشایر و ایلاتی که اسکان داده می‌شود، تصریح کرد: قانون تشکیل خانه انصاف، قانون تشکیل شورای داوری و... قبل از انقلاب وجود داشته و بعد از انقلاب مصداق بارز عدالت ترمیمی شوراهای حل اختلاف با رویکرد صلحی و سازشی است. همچنین در قانون آیین دادرسی کیفری و با ذکر نهادهایی از قبیل میانجی‌گری، تعلیق تعقیب و در قانون مجازات اسلامی نهادهایی ازقبیل معافیت از کیفر و تعویق صدور حکم رویکرد اصلی آن عدالت ترمیمی است.
وی یادآور شد: شوراهای حل اختلاف به‌عنوان نماد عدالت ترمیمی با هدف حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی، کاهش مراجعات مردم به محاکم و توسعه مشارکت‌های مردمی، جرم‌زدایی و کیفرزدایی در چهارچوب یک سیاست‌های جنایی مشارکتی از جمله اقدامات مهم قوه قضاییه در راستای عدالت ترمیمی بوده است.
این مقام قضایی با تأکیدبر اینکه شوراهای حل اختلاف با تراضی طرفین مجاز به انجام صلح و سازش در کلیه دعاوی حقوقی، مدنی و خانوادگی، کلیه جرائم قابل گذشت و جنبه خصوصی جرائم غیر قابل گذشت است خاطرنشان کرد: شوراهای حل اختلاف روستایی صرفاً صلاحیت صلح و سازش دارند. شوراهای حل اختلاف استان فارس در سال 96 موفق شدند تعداد 42110‌فقره پرونده را به صلح و سازش خاتمه و با ایجاد صلح و سازش بین خانواده مقتولین و قاتل در پرونده 50 فقره قتل غیر عمدی و در نتیجه از سلب حیات 50 نفر و از بی‌سرپرست شدن خانواده آنها جلوگیری کند.
وی همچنین متذکر شد: میزان صلح و سازش شورای حل اختلاف استان درخصوص پرونده‌های قتل عمدی در سال 96 نسبت به سال 1395، 1/138 درصد رشد داشته است. بنابراین مشارکت مردم در دعاوی، جلوگیری از ورود بی‌حد و حصر پرونده‌ها به مراجع قضایی، جلوگیری از اطاله دادرسی و تراکم پرونده‌ها، ایجاد صلح و سازش و همچنین جلوگیری از تحمیل هزینه‌های زیاد بر دولت از جمله محاسن عملکرد شوراها محسوب می‌شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی