[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

تشکیل کمیته بحران آلودگی هوا در علوم پزشکی شیراز ، روزنامه شیراز نوین

برگزاری كميته بحران آلودگی هوا در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همفکری برای کاهش آسیب‌های سلامت عمومی‌. امروزه بیابان‌زایی بعد از دو چالش تغییر اقلیم و بحران آب، به عنوان سومین چالش مهم جامعه جهانی در قرن 21 محسوب می‌شود، به‌طوری که بر اساس گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی یک ششم جمعیت، سه چهارم اراضی خشک و یک سوم خشکی‌های جهان به مساحت پنج میلیارد هکتار در 10 کشور جهان، در معرض این پدیده است.
به گزارش «وب دا» در شیراز، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه ضمن بیان این مطلب، افزود: یکی از پیامدهای مهم و شناخته شده بیابان‌زایی، تولید گرد و غبار و ریزگردهای ناشی از گسترش بیابان‌ها و به دنبال آن باد و طوفان‌هایی است که این ذرات را با خود حمل کرده و باعث آلودگی هوا و تأثیر منفی روی سلامت انسان‌ها می‌شود.
دکتر محمدرضا ذاکری گفت: بیابان‌زایی و به‌طبع آن تولید ریزگردها، سالانه خسارات زیادی به محصولات کشاورزی وارد کرده و اثرات بسیار وسیع و گسترده اکولوژیکی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی را به‌همراه دارد.
او حجم بیشتر عوارض فردی آلودگی هوای ناشی از ریزگردها را مربوط به سیستم تنفسی و ریه‌ها، سسیستم ایمنی، قلب و همچنین بینایی افراد عنوان کرد و گفت: با توجه به اعلام آلودگی هوا از سوی مرکز EOC، کمیته اضطرار آلودگی هوا در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تشکیل شد.
او گفت: در این کمیته با حضور تمامی مسئولان واحدهای ستادی معاونت بهداشتی دانشگاه، پس از تبادل نظر اعضا، بر بسیج اطلاع‌رسانی عمومی به کمک جراید، خبرگزاری‌ها و صدا و سیمای مرکز فارس درخصوص اقدامات لازم در شرایط موجود، با همکاری مدیریت روابط عمومی دانشگاه تأکید شد.
این مقام مسئول در معاونت بهداشتی دانشگاه، از آماده‌سازی پروتکلی منسجم برای مشخص بودن اقدامات هر واحد در راستای برخورد به‌موقع‌تر و مناسب‌تر در شرایط مشابه خبر داد.
برگزاری نشست مشترک با گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت برای بهره‌مندی از توانمندی‌های موجود، دیگر مصوبه این نشست بود.
به گفته دکتر ذاکری در این نشست، مقرر شد تا پایان شرایط اضطرار، گزارش اقدامات صورت‌گرفته در واحدهای ستادی معاونت به صورت لحظه‌ای به مدیران ارشد معاونت و دانشگاه ارسال شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی