[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۶
  • دوره جدید

تَرَک بر آبروی گردشگری شیراز، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- امین افشار  

استان فارس به دلیل داشتن منابع غنی تاریخی، مذهبی و طبیعی، ظرفیت بالا و بی رقیبی در کشور به لحاظ جذب گردشگر خارجی و داخلی دارد. جذب گردشگر در فارس بهترین راهکار برای بهبود وضعیت اقتصادی و ایجاد اشتغال در وضعیت خشکسالی و کمبود آب در استان است.
فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز یکی از اصلی ترین زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری است که متأسفانه ساختمان پروازهای خارجی و بین المللی این فرودگاه بسیار فرسوده و ناایمن است که هر لحظه می‌تواند حادثه‌ای بسیار خطرناک را رقم بزند.
دیوارها و ستون‌های اصلی این بنا کاملاً فرسوده و دارای ترک‌ها و شکاف‌های عمیق و بزرگی است که با کوچک ترین لرزشی بر سر مسافران و خصوصاً اتباع کشورهای خارجی آوار خواهد شد. با توجه به استفاده گردشگران خارجی از ساختمان پروازهای بین المللی فرودگاه شهید دستغیب شیراز و فرسودگی این بنا، اگر حادثه‌ای در این مکان رخ دهد، نه تنها استان فارس بلکه کشور ایران به دلیل این سهل انگاری زیر سؤال خواهد رفت و ظرفیت ایجاد هجمه و فشار بین المللی علیه کشور را به دنبال خواهد داشت.
با استناد به بازدید خبرنگار شیرازنوین در روز شنبه (دیروز) از این ساختمان، ترک ها در سرویس‌های بهداشتی مردانه (حداقل چهار شکاف عمیق)، دیوار اصلی در قسمت بسته بندی بار و سقف کل ساختمان به وضوح قابل مشاهده است.
تصویر فرسودگی و ترک‌های سرویس‌های بهداشتی توسط خبرنگار شیرازنوین ثبت شد ولی عکس شکاف‌ها و خرابی دیوارها و سقف سالن انتظار پروازهای خارجی فرودگاه شهید دستغیب و سالن بسته بندی بار که بسیار بیشتر و خطرناک تر جلوه می‌کرد، به دلیل ممانعت پرسنل گرفته نشد. لیکن در بازدیدی معمولی قابل مشاهده است. طبق استانداردهای بین المللی لازم است این ساختمان سریعاً تخلیه شود تا پرسنل و مسافران دچار حادثه و مشکلی نشوند.
در بارندگی هفته گذشته از ده‌ها نقطه سقف ساختمان پروازهای خارجی آب به کف سالن انتظار نشت کرده بود که برای جلب توجه نکردن این موضوع، در هر قسمتی که آب از سقف نشت کرده بود، گلدانی بزرگ قرار داده بودند که عملاً سالن این فرودگاه به گلخانه‌ای عظیم تبدیل شده بود و جالب تر اینکه در این بارندگی نه تنها ساختمان پروازهای خارجی که قدیمی تر است، بلکه ساختمان پروازهای داخلی که چند سالی بیشتر از احداث آن نمی‌گذرد نیز دچار نشتی آب از سقف شده بود که در آنجا نیز گلدان توصیه و راه حل مسئولان فرودگاه شیراز برای مدیریت و کنترل بحران بود.
با توجه به موقعیت شهر شیراز و پتانسیل عظیم گردشگری فارس، وجود فرودگاهی ایمن و پیشرفته کلید توسعه این استان به حساب می‌آید که متأسفانه اکنون ساختمان پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز که در واقع دروازه شیراز و اولین مکانی است که گردشگران خارجی در بدو ورود نظاره گر آن هستند و تصویری است که در ذهن آنها برای همیشه حک خواهد شد، ابداً نمی‌تواند جلوه‌ای شایسته در حد و اندازه نام فارس و شیراز باشد. مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین ضمن اظهار بی اطلاعی از فرسودگی ساختمان‌های فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، گفت: در زمانی که سیل اکثر استان را احاطه کرده، نشتی چند قسمت از ساختمان فرودگاه‌های شیراز موضوع قابل توجهی نیست. رضا بدیعی فر افزود: 5میلیارد اعتبار برای بهسازی و مرمت ساختمان‌های فرودگاه شیراز تخصیص پیدا کرده است. وی تأکید کرد: ساختمان جدید پروازهای خارجی در حال ساخت است و پیش بینی می‌شود تا نیمه اول سال ۹۷ به بهره‌برداری کامل برسد.
بدیعی فر اضافه کرد: ساختمان جدید با اعتباری بالغ بر ۲۵۰میلیارد تومان در حال ساخت است که حدود ۱۰۰میلیارد برای ساخت و ۱۵۰میلیارد تومان برای تجهیز آن پیش بینی شده و تاکنون نیز حدود ۳۰درصد کار پیش رفته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی