[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

در بیانیه فدریکا موگرینی اعلام شد: تعهد سه کشور اروپایی به برجام، روزنامه شیراز نوین

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان نشست ایران و سه کشور اروپایی پیرامون برجام، بیانیه‌ای صادر کرد.
به گزارش ایسنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:
در‌پی اعلام ایالات متحده مبنی بر خروج آن کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور امنیتی و سیاست خارجی و وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فرانسه، آلمان و انگلیس در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ در بروکسل دیدار کردند.
شرکت‌کنندگان در این نشست:
- تعهد خود بر ادامه اجرای کامل و مؤثر برجام را که به اتفاق آرا توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به عنوان عنصری کلیدی در ساختار نظام عدم اشاعه هسته‌ای جهانی و یک دستاورد دیپلماتیک قابل توجه مورد تأکید قرار گرفته است، یادآوری کردند.
- با اظهار تأسف از خروج آمریکا از برجام، بر اینکه رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای و عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران بخش‌های اساسی توافق (برجام) را تشکیل می‌دهد، صحه گذارند. آنها همچنین بر تعهد خود به ایجاد اطمینان نسبت به ادامه تحقق این اهداف تأکید کرده و موافقت کردند که گفت‌وگوهای خود را در راستای این هدف تعمیق بخشند.
- به‌طور ویژه متعهد شدند که مباحث کارشناسی فشرده‌ای را با ایران در خصوص مسائل زیر، با هدف رسیدن به راه‌حل‌های عملی ظرف چند هفته آینده آغاز نمایند:
* حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران
* تداوم فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ‌ایران و تعاملات مالی مربوطه
* تعاملات مؤثر بانکی با ایران
* ادامه روابط حمل‌ونقل مؤثر دریایی، زمینی و هوایی و خط آهن با ایران
* تأمین بیشتر اعتبارات صادراتی اتحادیه اروپا و ایجاد مسیرهای ویژه در حوزه‌های مالی، بانکی، بیمه‌ای و تجاری با هدف تسهیل همکاری‌های اقتصادی و مالی شامل تسهیل همکاری‌های اقتصادی و مالی شامل ارائه حمایت‌های عملی از تجارت و سرمایه‌گذاری
* تکمیل و اجرای بیشتر یاداشت‌های تفاهم و قراردادهای منعقده بین شرکت‌های اروپایی و طرف‌های ایرانی
* سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران
* حمایت از فعالان اقتصادی اتحادیه اروپا و تأمین فضای اطمینان‌بخش حقوقی
* ایجاد هرچه بیشتر فضای شفاف و قانونمند اقتصادی
- یک‌بار دیگر عزم و اراده خود را برای اجرای برجام در تمامی‌ بخش‌های آن همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده مورد تأکید قرار داده و موافقت کردند به مشورت‌های فشرده خود در تمامی‌ سطوح و با سایر اعضای باقیمانده برجام ادامه دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی