[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

نگاهی به تاریخچه مسابقات تکواندوی قهرمانی آسیا، روزنامه شیراز نوین

بیست و سومین‌دوره مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا طی روزهای پنجم و ششم خردادماه در شهر «هوشیمینه» فیلیپین برگزار خواهد شد و تیم‌های ملی آقایان و بانوان تکواندو کشورمان به مصاف رقبای خود می‌روند. به گزارش تسنیم، این در حالی است که تیم ملی تکواندو آقایان در این مسابقات برای هجدهمین بار و ملی‌پوشان بانوان نیز هفتمین حضور در این رقابت‌ها را تجربه خواهند کرد. در آستانه این مسابقات به بررسی آماری و اولین‌های تاریخ تکواندو ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا پرداختیم که در زیر می‌خوانید.
* نخستین حضور تیم ملی تکواندو کشورمان در سومین‌دوره این مسابقات در سال 1987 و در هنگ‌کنگ بود. کسب 2‌مدال‌نقره (‌نینوس تومان و حمید حشتمی‌خواه) و 4‌برنز (سید میر احمد زعفری‌نژاد، سید حسن زاهدی، عبدالکریم مؤمنه و غلامحسن سعیدی) دستاورد نمایندگان ایران بود که باعث شد تکواندو در اولین حضور آسیایی خود نیز روی سکوی سوم این مسابقات قرار بگیرد. 
* اولین سرمربی تاریخ تکواندو ایران در مسابقات قهرمانی آسیا نیز «چانگ مون گیل» کره‌ای بود که در هنگ‌کنگ با تیم ملی روی سکوی سومی ‌آسیا قرار گرفت.
* فریبرز عسکری، سرمربی فعلی تیم ملی تکواندو نیز با کسب نخستین مدال‌طلای تکواندو ایران در دهمین‌دوره مسابقات قهرمانی آسیا 1992 در «کوالالامپور» مالزی نام خود را به عنوان اولین‌طلایی ایران ثبت کرد.
* مهروز ساعی در نخستین حضور تکواندو بانوان در هفدهمین‌دوره مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا 2006 در «بانکوک» تایلند با کسب مدال‌‌برنز نخستین مدال‌آور بانوان ایران در این مسابقات است.
* فاطمه نعمتی نیز نخستین و تنها مدال‌طلای تاریخ تکواندو بانوان در مسابقات قهرمانی آسیا را در هجدمین‌دوره مسابقات 2008 در «ژانگ ژو» چین کسب کرده است.
* 22‌مدال‌طلا، 26‌مدال‌نقره و27‌مدال‌‌برنز دستاورد تکواندو ایران از هفده حضور قبلی در مسابقات قهرمانی آسیا است. یک مدال‌طلا، 3‌نقره و 13‌برنز نیز حاصل تلاش تکواندو بانوان در شش‌دوره حضور آنها در مسابقات قهرمانی آسیا بوده است.
* محمد باقری معتمد با کسب 2‌مدال‌طلا، یک‌نقره و یک‌‌برنز پرافتخارترین تکواندوکار ایران در تاریخ مسابقات قهرمانی آسیا است. پس از معتمد نیز علیرضا نصرآزادانی با دو‌طلا و یک‌نقره و کورش رجلی و فرزاد عبداللهی با دو‌طلا در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.
* کورش رجلی و فرزاد عبداللهی تنها با دو حضور در مسابقات قهرمانی آسیا موفق به کسب دو‌مدال‌طلا از این رویداد شدند تا دستاورد 100‌درصد‌طلایی را داشته باشند.
* وحید عبداللهی و یوسف کرمی‌ نیزمردان 2‌نقره‌ای و سید حسن زاهدی، سید حسین عباسی و علی حاجی‌پور نیز مردان 2‌برنزی تکواندو ایران هستند. سمانه شش‌پری 2نقره و سوسن حاجی‌پور 2‌برنز نیز بانوان دو مدالی تکواندو ایران هستند.
* محمد باقری معتمد 4‌دوره(دو‌طلا، یک‌نقره و یک‌‌برنز)، علیرضا نصرآزادانی 3‌دوره (دو‌طلا و یک‌نقره)، فرزاد ذرخش 3‌دوره (یک‌طلا، یک‌نقره و یک‌‌برنز)، وحید عبداللهی 3‌دوره (دو‌نقره و یک‌‌برنز)، سیدحسن زاهدی 3‌دوره (‌یک‌نقره و دو‌‌برنز)، کورش رجلی دو‌دوره (دو‌طلا)، فرزاد عبداللهی دو‌دوره (دو‌طلا)‌ هادی ساعی 2‌دوره (‌یک‌طلا، یک‌نقره)، مسعود حجی‌زواره 2دوره(‌یک‌طلا، یک‌نقره) و سید حسین عباسی 2‌دوره (‌2‌برنز) ملی‌پوشانی بودند که هیچ‌گاه دست خالی ازاین مسابقات باز نگشتند.
* فریبرز عسکری، فرزاد ذرخش و محمد باقری معتمد نیز تنها تکواندوکار کشورمان هستند که موفق به کسب هر سه مدال‌طلا،‌نقره و‌‌برنز مسابقات قهرمانی آسیا شدند.
* رضا مهماندوست نیز با کسب دو مقام قهرمانی پرافتخارترین مربی ایران در تاریخ مسابقات قهرمانی آسیا است و بیژن مقانلو با یک عنوان قهرمانی و یک نایب قهرمانی در رتبه دوم قرار دارد. سیدنعمت خلیفه نیز در‌دوره گذشته این مسابقات در مانیل فیلیپین با کسب عنوان قهرمانی در جایگاه سومین مربی پرافتخار ایران در این مسابقات قرار گرفت.
* غلامحسین ذوالقدری با سه حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و کسب دو مقام نایب قهرمانی و یک عنوان چهارمی ‌باسابقه‌ترین سرمربی تاریخ تکواندو ایران در مسابقات قهرمانی آسیا است.
* مینو مداح نیز با سه‌دوره هدایت تیم ملی تکواندو بانوان، باسابقه‌ترین مربی تاریخ تکواندو بانوان ایران در این مسابقات است. البته دو‌حضور مداح با همراهی مریم آذرمهر بوده است و تیم ملی در این‌دوره بدون سرمربی و با هدایت مربیان مشترک اداره شده است.
* 4‌عنوان قهرمانی، 6‌عنوان نایب قهرمانی و یک‌عنوان سومی ‌دستاورد سکونشینی تکواندو ایران در مسابقات قهرمانی آسیا است. تیم ملی تکواندو 5بار نیز در این مسابقات در جایگاه چهارم قرار گرفته است.
* اولین قهرمانی ایران نیز مربوط به هجدمین ‌دوره مسابقات در سال 2008‌در «ژانگ‌ژو»، چین با هدایت رضا مهماندوست بود که ملی‌پوشان کشورمان با کسب 4‌مدال‌طلا(محمد باقری معتمد، علیرضا نصرآزادانی، فرزاد عبدالهی و کوروش رجلی) و یک‌نقره (رضا نادریان) موفق به تاریخ‌سازی در این مسابقات شد.
* آخرین قهرمانی نمایندگان کشورمان نیز در‌دوره گذشته مسابقات در «مانیل، فیلیپین» بود‌. شاگردان سیدنعمت خلیفه در این مسابقات با کسب 3‌مدال‌طلا(آرمین‌هادی‌پور، میرهاشم حسینی و سعید رجبی) و دو‌نقره(ابوالفضل یعقوبی و علیرضا علیاری) چهارمین قهرمانی تکواندو ایران را جشن گرفتند.
* کسب عنوان دهمی‌ در سومین حضور ایران در هشتمین‌دوره مسابقات قهرمانی آسیا 1988 در «کاتماندو» نپال نیز بدترین عنوان ایران در این مسابقات است.
* اصغر طهماسبی، فریبرز عسکری، محمد باقری معتمد، یوسف کرمی‌ و محمدرضا مهدی‌زاده با 4‌حضور در بخش مردان و سوسن حاجی‌پور با 4‌حضور در بخش بانوان بیشترین حضور بازیکنان ایرانی در تاریخ مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا را به نام خود ثبت کردند.
* غلامحسین ذوالقدری سه‌دوره، رضا مهماندوست، بیژن مقانلو، مرتضی کریمی، کانگ شین چال دو‌دوره و چانگ مون گیل، علی مدیری، سیدحسن زاهدی، نادر خدامرادی، حمید باقی‌نژاد و نعمت خلیفه تمامی ‌مربیان ایران در تاریخ مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا در بخش مردان هستند.
* مینو مداح و مریم آذرمهر نیز دو‌دوره به صورت مشترک هدایت تیم ملی را برعهده داشتند. شین دونگ سون، یون جنگ جانگ، مینو مداح و مهرو کمرانی نیز در چهار‌دوره دیگر هدایت بانوان ایران را برعهده داشتند.
* فریبرز عسکری 12‌سرمربی تاریخ تکواندو آقایان در مسابقات قهرمانی آسیا و مهرو کمرانی نیز برای با حضور در «هوشیمینه» برای دومین‌دوره متوالی هدایت تیم ملی تکواندو بانوان را برعهده خواهد داشت.
* کسب 7‌مدال‌طلا در وزن چهارم باعث شده است تا در این وزن بیشترین مدال‌طلا توسط نمایندگان کشورمان کسب شده باشد و تا به حال نیز تیم ملی در وزن سوم موفق به کسب مدال‌طلا نشده است.
* آرمین ‌هادی‌پور در‌دوره گذشته مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا موفق به کسب نخستین مدال‌طلای تاریخ تکواندو ایران در وزن اول این مسابقات شد.
* ترتیب 75‌مدال نمایندگان تکواندو ایران در مسابقات قهرمانی آسیا بدین صورت است‌:
وزن یک‌: یک‌طلا، 3‌نقره و 3‌‌برنز
وزن دوم: 2‌طلا، 3‌نقره و 2‌‌برنز
وزن سوم: 2‌نقره و چهار‌‌برنز
وزن چهارم: 7‌طلا، 4‌نقره و یک‌‌برنز
وزن پنجم: 3‌طلا، 4‌نقره و 4‌‌برنز
وزن ششم: 5‌طلا، 4‌نقره و 5‌‌برنز
وزن هفتم: 2‌طلا، 4‌نقره و 4‌‌برنز
وزن هشتم: 3‌طلا، 2‌نقره و 4‌‌برنز
* تمامی ‌مدال‌آوران تکواندو ایران در مسابقات قهرمانی آسیا به شرح زیر است:
آقایان:
مدال‌طلا: محمد باقری معتمد2‌طلا، علیرضا نصر آزادانی دو‌طلا، فرزاد عبداللهی 2‌طلا کورش رجلی 2‌طلا، فریبرز عسکری، بیژن مقانلو، فرزاد ذرخش، یوسف کرمی، امید غلامزاده، ‌هادی ساعی، مسعود حجی‌زواره، حسین تاجیک، فرزان عاشورزاده، بهنام اسبقی، مهدی خدابخشی، آرمین‌هادی‌پور، میرهاشم حسینی و سعید رجبی
مدال‌نقره: یوسف کرمی‌2‌نقره، وحید عبداللهی 2‌نقره، تینوس تومان، حمید حشمتی‌خواه، اکبر بکرانی، سیدحسن زاهدی، حسن اصلانی، فرزاد ذرخش، علی رحیم‌زاده، محسن شیرزاد، سیرمهرداد رکنی، فریبرز عسکری، مجید افلاکی، مجید امین ترابی، محمدتقی خضرایی، علی تاجیک، محمدرضا مهدیزاده،‌هادی ساعی، محمد باقری معتمد، رضا نادریان، مسعود حجی‌زواره، علیرضا نصرآزادانی، ابوالفضل یعقوبی و علیرضا علیاری
مدال‌‌برنز: سید حسن زاهدی 2‌‌برنز ، سید حسین عباسی 2‌‌برنز، علی حاجی‌پور 2‌‌برنز، سیدمیراحمد زعفری نژاد، عبدالکریم مومنه، غلامحسین سعدی، محمد علی قادری، فرزاد ذرخش، اصغر طهماسبی، بیژن مقانلو، علی محمد بسحاق، محمد امین ترابی، فیض‌الله نفجم، وحید عبداللهی ، علی رامشگر، فریبرز عسگری، بهزاد خداداد، محمد باقری معتمد، علی تاجیک، محمدرضا مهدی‌زاده، رضا نادریان، حسین تاجیک، سجاد مردانی و مرتضی شیری
بانوان:
طلا: فاطمه نعمتی
نقره: سمانه شش‌پری 2‌نقره و اکرم خدابنده
برنز: سوسن حاجی‌پور 2‌‌برنز، مهروز ساعی، سهیلا سیاحی، پریسا فرشیدی،دینا پوریونس، پریسا فرشیدی، فاطمه روحانی، نفیسه مخلصی، فریده رشیدی، شکرانه ایزدی، ناهید کیانی، مهسا جدی و ملیکا میرحسینی

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی