[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

تیمی ساختاریافته به میراث می‌گذارم، روزنامه شیراز نوین

سرمربی پرتغالی تیم ملی کشورمان در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی برزیلی، در مورد این تیم و چالش‌هایش در ایران و فوتبال برزیل سخن گفت. به گزارش خبرگزاری تسنیم، کارلوس کی‌روش که تجربیات کار با بازیکنان مختلف از جمله کریستیانو رونالدو، وین رونی، رونالدو و زین‌الدین زیدان را دارد، تنها سرمربی در جهان است که موفق شده چهار بار جواز حضور در جام جهانی را پیدا کند که در این بین، دو بار با تیم ملی ایران بوده و یک بار پرتغال و یک بار هم آفریقای جنوبی را به این تورنمنت معتبر رسانده است. چالش وی با تیم ملی ایران اکنون رساندن این تیم به مرحله حذفی جام حذفی است، آن هم در گروهی که اسپانیا و پرتغال بخت اول صعود به مرحله حذفی هستند و مراکش نیز در کنار این تیم‌ها است.
کی‌روش 65ساله در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «فاکس اسپورت» برزیل گفت: رسیدن به چهار جام جهانی با تیم‌های مختلف باعث غرور و خرسندی است، اما کافی نیست. من از این آمار هنوز راضی نیستم. برعکس، این چیزی است که مسئولیت و اراده بیشتری به من می‌دهد تا بهتر از این عمل کنم. برخی هستند که با یک یا دو صعود به جام جهانی کاملاً اشباع می‌شوند، اما در مورد من این موضوع صدق نمی‌کند. این تقریباً یک قاعده است که هر چیزی چالشی‌تر شد، باید بیشتر و بهتر کار کرد و به این بسته به نتایج دارد.
دیدیم که جایی گفته‌اید پیشنهاد سرمربیگری ایران را به عنوان یک چالش حرفه‌ای و فرصتی برای برجای گذاشتن میراثی از خود  پذیرفتید. فکر می‌کنید چه میراثی از خود از حیث ورزشی و در ارتباط با رفتار، یادگیری و تبادل فرهنگی در ایران بر جای خواهید گذاشت؟
میراثی که از خودم در ایران برجای خواهم گذاشت فقط فنی نخواهد بود، بلکه میراثی روش‌شناختی و ساختاری با تغییر رادیکالی در راه و روش نگرش برای انتخاب بازیکنان و نحوه آماده‌سازی تیم ملی خواهد بود. بر این باورم که قبل و بعدی وجود خواهد داشت و تمامی کسانی که بعد از من خواهند آمد، می‌توانند از نقطه‌ای مستحکم، با تیمی ساختاریافته، حال و آینده، با روش‌هایی آزمایش شده برای تمامی پست‌ها کار خود را آغاز کنند. این میراث می‌تواند 6 تا 8سال دیگر مورد استفاده قرار بگیرد و تیم عملاً شکل گرفته است. برای من تجربه در ایران غنی‌سازی شخصی بوده است، جایی که هر روز دشواری‌ها، چالش‌هایی برای یافتن نگرش‌ها و راه‌حل‌های جدید، نوآوری روشی به منظور پیشرفت بازیکنان و تیم ملی و بهتر بودن که این وظیفه ما مربیان است که آنها را بهتر کنیم، است.   
فکر می‌کنید فوتبال کمک کرده چهره واقعی‌تر و انسانی ایران را به جهان نشان دهد؟ نام ایران همیشه بنابه دلایل دیپلماتیک بر سر زبان‌ها بوده است.  
چهره تیم ملی فوتبال ایران کمک کرده تصویر واقعی و نزدیکی از مردم ایران، شیوه زندگی‌شان و نحوه ارتباطشان با جهان را نشان دهد که خیلی با کشورهای دیگر تفاوتی ندارد. مسائل سیاسی پیچیده و عمیق هستند، اما اصلاً چیزی نیست که فوتبال و دیگر فعالیت‌ها نشان می‌دهند. فوتبال به عنوان ورزشی مردمی و به عنوان ورزشی که بازیکنان برای مردم بازی می‌کنند، می‌تواند چهره مردم و جامعه را نشان دهد.
اگر قرار باشد از بین کریستیانو رونالدو و لیونل مسی یکی را انتخاب کنید، کدام را انتخاب می‌کنید؟
باشگاه‌هایی که در حال حاضر می‌توانند بازیکنانی در چنین سطحی را به خدمت بگیرند، قدرت مالی بالایی دارند، اما آنها سرمربی را مجبور نمی‌کنند از بین این دو، یکی را انتخاب کنند. در واقع این پرسش در چنین باشگاه‌هایی مطرح نمی‌شود. اگرچه باید بگویم اگر تمرکز بر گردآوری نابغه‌های فوتبال در یک تیم شود، حس رقابت ناسالم به وجود می‌آید.
رابطه شما با رونالدو و روبرتو کارلوس چطور بود؟
من خاطرات مثبت و فوق‌العاده‌ای با رونالدو و روبرتو کارلوس از زمان حضورم در رئال مادرید دارم. حرفه‌ای‌گری، لذت، اعتماد و تعهد و فداکاری این دو همیشه مثال‌زدنی بود. رونالدو و کارلوس دو بازیکن تأثیرگذار در کارهای هجومی و ارائه فوتبالی سرگرم‌کننده و شگفت‌انگیز بودند که مورد پسند بیشتر هواداران بودند. زمانی که فصل شروع شد و بازیکنانی همچون ماکلله، مک‌منمن و هی‌یرو از رئال جدا شدند، تمامی همکارانم به من می‌گفتند این غیرممکن است که فقط با فیگو، زیدان، بکام، رائول، رونالدو و گوتی این تیم را ساخت، اما ما نشان دادیم این ممکن است که با همین بازیکنان تیمی توانمند، شایسته و با ساختاری هجومی بسازیم و بازیکنانی که در زمین بودند می‌دانستند چه نقشی دارند و هرکس مسئولیت خاص خودش را داشت.
کدام تیم برزیل بیشتر نظر شما را به خود جلب کرده و شما بازی آن تیم را به خاطر دارید؟
تیم ملی برزیلی دهه هفتاد که مربوط به دوران کودکی من بود، بیشتر من را تحت‌تأثیر قرار داد. آن تیم بیشترین تأثیر را روی زندگی من و حتی دوران حرفه‌ای ورزشی من گذاشت. چند سال بعد از آن این فرصت را پیدا کردم که به تیم برزیل سال 82 که برای تمرین به پرتغال آمده بود، نزدیک شوم و با ستاره‌های این تیم ملاقات کنم. دیدار با آن تیم شگفت‌انگیر و یک رویا بود که من را خیلی تکان داد. من این شانس را داشتم که با کارلوس آلبرتو پریرا در جریان سفر به عربستان و کشورهای عربی ملاقات کنم. سپس در جام جهانی 1994 این فرصت پیش آمد که درس‌های زیادی از این استاد فوتبال برزیل فرابگیرم.
5فوتبالیست برتر برزیلی که بازی‌شان را دیده‌اید کدام هستند؟
تاریخ فوتبال برزیل خیلی غنی است و داستان‌های زیادی برای خودش دارد. داستان‌های من با پله و رونالدو گره خورده است. سپس ریوالدو، زیکو، سواکراتس، توستائو، جرزینیو، ریولینیو و دوستم کارلوس آلبرتو بودند. فوتبال برزیل داستان‌های بسیاری دارد. همچنین در مورد خاصی صحبت می‌کنم که همیشه به دلیل کیفیت و حرفه‌ای‌گری در یادها خواهد ماند و من فرصت تمرین دادن او را داشتم و او، «والدو» است.
می‌توانید تیمی 11نفره از بازیکنان برزیلی که دوست دارید در هر پست داشته باشید بسازید؟
کار دشواری است... اما بزن برویم! در دفاع کارلوس آلبرتو، کارلوس موزر، ریکاردو گومس و روبرتو کارلوس. برای خط میانی زیکو، سوکراتس، ریولینو و ریوالدو. پله و رونالدو را هم برای خط حمله انتخاب می‌‌کنم. راستی، دروازه‌بان را فراموش کردم. این تیم به دروازه‌بان نیازی ندارد، اما دوست من آلدایر که مدافع بوده می‌تواند این نقش را برعهده بگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی