[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

اقتصاد فارس میلیاردها تومان از باران گل زیان دید، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیرازگفت: همه دلایل بروز ریزگردها را نباید با خاستگاه خارجی جست‌وجو کرد. بسیاری از این پدیده‌ها ناشی از بی‌توجهی به اقلیم و منابع ملی در کشورمان است.
دکتر سیدمحمدجعفر ناظم‌السادات، شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر ریشه همه این نابسامانی‌ها و ریزگردها و خاستگاه آلودگی را در بیرون مرزها جست‌و‌جو کنیم باید تا مرز نابودی سرگردان بمانیم درحالی که باید کاستی‌های خود را بشناسیم و آنها را از وجودمان بزداییم تا اسیر چنگال خشکسالی و ریزگرد نشویم.
این پژوهشگر دانشگاه شیراز افزود: خشکسالی‌ها و یورش ریزگردها ناشی از بی‌توجهی ما بوده است که برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی عامل بروز بسیاری از این پدیده‌هاست، این کار بیش از هرچیز ناشی از ندانم‌کاری‌های خودمان است. بی‌توجهی به جنگل‌ها و تالاب‌ها از بیرون به ما دیکته نشده است.
وی بر لزوم توجه به تحقیقات و پژوهش‌های علمی در این زمینه تأکید کرد و گفت: نباید سودآوری خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر برای کشورمان و پژوهشگری مربوط به این آب‌های ارزشمند را فراموش کنیم. ما در گذر این همه سال نتوانستیم پیمان‌های بین‌المللی و یا منطقه‌ای برای پاسداری از محیط زیست آب‌های شمالی و جنوبی کشور را که با دیگران نوشته‌ایم به اجرا درآوریم. خوب است بجای نگرش به برون‌مرزها به دردهای بی‌پایان محیط‌زیستی خودمان بنگریم.
ناظم‌السادات گفت: متأسفانه در روزهای 22 و 23اردیبهشت‌ماه سال 1397 گرد و غبار سنگینی شهر شیراز و بسیاری از شهرستان‌های استان فارس را درنوردید و گرد و خاک درون هوا نگذاشت تا سامانه‌های بارشی بر روی استان فارس کارکرد بهینه داشته باشد.
وی ادامه داد: با فراگیر شدن گرد و غبار در هوای استان فارس بجای باران پاک و پیوسته‌ای که می‌توانست بر روی استان ریخته شود، یک بارش کوتاه و پر از گِل بر سرزمین فارس بارید. این پژوهشگر دانشگاه شیراز اضافه کرد: باران گِل پس آنکه همه جا را گِل‌اندود کرد از توان افتاد. اگر این پدیده بدرستی ارزیابی شود درمی‌یابیم که زیان این گرد و خاک و بارش گِل‌آلود بر تندرستی انسان‌ها جانوران و گیاهان بیش از اندازه‌ای است که در باور ما بگنجد. بر این باورم که اقتصاد استان ما میلیاردها تومان از این باران گل زیان دید.
این استاد دانشگاه شیراز با طرح این پرسش‌ها که چرا ما با این پدیده‌های ناخوانده و زیانبار روبرو شده‌ایم و چرا ریزگرد راه خودش را به استان‌های درونی ایران باز کرده است گفت: باید پیامد این ریزگردها بر زندگی مردم بررسی شود. خشکسالی، کم‌آبی، گرد و خاک، سیل، افت سطح آب‌های زیرزمینی، کاهش سطح جنگل‌ها، نابودی تالاب‌ها و دریاچه‌ها را باید به‌دقت بررسی کرد و راه‌های مقابله با آن را یافت.
رئیس مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز اضافه کرد: در گذر چند دهه گذشته این پدیده‌های نامیمون روبه افزایش بوده است و ما ناچار شده‌ایم که خانه به خانه، کوچه به کوچه، روستا به روستا، شهر به شهر و استان به استان در برابر این دشمنان آب و خاک عقب‌نشینی کنیم. نباید بپذیریم که دشت‌های آباد و آب‌های گوارایمان به‌آسانی نابود شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی