[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

مصرف روزانه ویتامین «د» می‌تواند از میلیون‌ها سرماخوردگی پیشگیری کند، روزنامه شیراز نوین

گروه ترجمه - احسان فرازمند: مطالعات جدید نشان می‌دهد که مصرف روزانه ویتامین «د»، سالانه از ابتلای بیش از سه میلیون نفر به بیماری سرماخوردگی یا عفونت های مشابه آن پیشگیری خواهد کرد.
دانشمندان اعلام کرده‌اند این حقیقت که هر کسی باید خود را به ویتامین خورشیدی یا همان ویتامین «د» مجهز کند، حقیقتی امکان ناپذیر است. چرا که تحقیقات جدید نشان داده که مصرف این ویتامین، احتمال ابتلا به بیماری‌های دستگاه تنفسی را به نصف کاهش خواهد داد.
تاکنون تبلیغات فراوانی برای مصرف ویتامین «د» انجام می‌شد که مردم را از مزایای این ویتامین در تقویت استخوان‌ها آگاه می‌کرد.
اما تحقیقات جدید حاکی از این است که مصرف ویتامین «د» از بیماری‌های متداول پیشگیری خواهد کرد. 
در این پژوهش، داده‌های مربوط به نزدیک به 11هزار نفر از سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفت تا تأثیر مصرف ویتامین «د» روی بیماری‌های تنفسی حاد شامل گوش درد، برونشیت، سینه پهلو و سرماخوردگی معمولی مشخص شود. این گروه از عفونت‌ها باعث می‌شود سالانه 300هزار مراجعه به بیمارستان در بریتانیا رخ دهد. 
تحلیل‌های انجام شده در این پژوهش نشان می‌دهد که مکمل‌های عادی تعداد بیمارانی را که از عفونت‌های تنفسی رنج می‌برند را 12درصد کاهش می‌دهد. در همین حال، افرادی که با کمبود ویتامین روبرو هستند، با مصرف مکمل‌ها، احتمال بیمار شدن را تا 50درصد برای خود کاهش می‌دهند. 
این تحقیق اولین پژوهشی است که شواهدی از تأثیر ویتامین «د» در پیشگیری از عفونت‌های دستگاه تنفسی یافته است.
به نظر می‌رسد که ویتامین «د» با افزایش میزان پِپتیدهای (بسپارهای (پلیمر) کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخصی و با پیوند پپتیدی تشکیل شده‌اند و اثری هم چون آنتی بیوتیک‌های طبیعی دارد) ضدمیکروب در ریه‌ها، خطر ابتلا به عفونت را در ریه‌ها کاهش می‌دهد.
سالیان درازی است که دانشمندان می‌کوشند بین مصرف ویتامین «د» و عفونت‌های دستگاه تنفسی ارتباطی معنادار را پیدا کنند. مشاهدات نشان می‌دهد که این بیماری‌ها در زمستان شیوع بیشتری دارند، زمانی که به دلیل کاهش میزان تابش خورشید، مقدار ویتامین «د» تولید شده در بدن انسان، به کمترین میزان کاهش می‌یابد.
داده‌های به دست آمده از مطالعات پیشین، نتایج متناقضی را در پی داشت؛ اما اکنون مشخص شده است که دلیل بی‌تأثیر شناخته شدن این ویتامین در مطالعات قبلی، مصرف مقدار زیادی از مکمل‌های غذایی در بازه‌های زمانی ماهانه بوده است.
این مکمل‌های حاوی ویتامین «د» زمانی مؤثر هستند که به صورت روزانه یا هفتگی مصرف شوند، نه اینکه مقدار زیادی از آن به صورت ماهانه مورد استفاده قرار گیرد.
اگر چه برخی خوراکی‌ها نظیر روغن ماهی، حاوی ویتامین «د» هستند اما بخش عظیمی از ویتامین «د» مورد نیاز بدن از طریق تابش نور خورشید بر پوست بدن، حاصل می‌شود و دستگاه‌های دولتی متولی سلامت، پیوسته اعلام می‌دارند که تمام افراد باید در طول پاییز و زمستان مکمل‌های حاوی ویتامین «د» دریافت کنند تا سلامت ماهیچه‌ها و عضلات آنها تضمین شود.
با توجه به نتایج به دست آمده در تحقیق جدید، مصرف مکمل‌های غنی شده با ویتامین «د» در کشورهایی که مردم با کمبود این ویتامین روبرو هستند، امری ضروری است.
غنی سازی مکمل‌ها و خوراکی‌های دیگر، اقدامی بسیار کم هزینه است که اگر به صورت روزانه یا هفتگی مصرف شود، مزایای آن فزونی می‌یابد.
ارتباط یافت شده بین بیماری‌های تنفسی و مصرف ویتامین «د» که در این تحقیق جدید ادعا شده است، هنوز در حد فرضیه است و برای تأیید نهایی نیازمند آزمایشات و تحقیقات بیشتری است. با این حال، پزشکان بر این باوراند که مکمل‌های غذایی مبتنی بر ویتامین «د» باید در مقیاس جهانی مورد توجه قرار گیرند و نیاز به تولید غذاهای غنی شده با این ویتامین، امری انکارناپذیر است. دولت‌ها، سازمان‌های خصوصی و دولتی بهداشتی و درمانی و متخصصان باید در سیاست‌های تغذیه‌ای خود، یافته‌های جدید در مورد مصرف ویتامین «د» را مدنظر قرار دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی