[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

رویداد، روزنامه شیراز نوین

رباتی که علف‌های هرز را می‌کشد
 

محققان سوئیسی رباتی ساخته‌اند که با کمک دوربین و حسگرهای بصری علف‌های هرز را رصد می‌کند و می‌تواند میزان استفاده از علف‌کش‌های شیمیایی را تا ۲۰برابر کاهش دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیجیتال ترندز، یک شرکت سوئیسی به‌نام ecoRobotix در این اواخر از یک ربات کشاورزی رونمایی کرده که می‌تواند علف‌های هرز را از بین ببرد. این ربات چهارچرخ شبیه یک میز متحرک است اما به‌طرز نامحسوسی می‌تواند شیوه‌های کشاورزی و کشت محصول را تغییر دهد.
این درحالی است که سالانه ۲۶میلیارد دلار هزینه علف‌کش‌ها می‌شود. این مواد شیمیایی بیشتر اوقات روی کل محصولات کشاورزی اسپری می‌شود که از لحاظ ژنتیکی اصلاح شده‌اند تا در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشند. از سوی دیگر شرکت‌های بزرگی مانند بایر و داو دوپونت و سیگنتا ‌ طور معمول دانه‌های اصلاح‌شده ژنتیکی و مواد شیمیایی را تولید می‌کنند که روی آنها اسپری می‌شود. در این میان رباتecoRobotix می‌تواند از ترکیبات شیمیایی که روی محصولات اسپری می‌شود، بکاهد.
 پنل‌های خورشیدی نصب شده روی ربات انرژی مورد نظر آن را تأمین می‌کنند. همچنین این گجت با کمک فناوری جی‌پی‌اس می‌تواند جهت‌یابی کند. یک دوربین با گردنی بلند به این ربات متصل شده که با استفاده از حسگرهای بصری رایانشی زمین کشاورزی را بررسی کرده و علف‌های هرز را محصول کشاورزی شناسایی می‌کند. زیر ربات نیز دو بازوی عنکبوتی شکل دوز کمی از علف‌کش را در صورت نیاز اسپری می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی