[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

آخوندی با ۱۷۶ رأی مخالف به استیضاح در «راه» ماند، روزنامه شیراز نوین

انتخاب: نمایندگان با ۱۷۶ رأی مخالف استیضاح،‌ به ادامه فعالیت عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دولت یازدهم رأی مثبت دادند. نمایندگان مجلس در جلسات علنی نوبت صبح و عصر امروز (یکشنبه) مجلس به بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی با امضای ۳۱ نماینده پرداختند که در نهایت نمایندگان با ۷۴  رأی موافق، ۱۷۶ رأی مخالف و ۵ ممتنع استیضاح از مجموع ۲۵۷ نماینده حاضر در مجلس آخوندی را ابقاء‌ کردند.در جریان استیضاح محمداسماعیل سعیدی نماینده تبریز، سیدمهدی مقدسی نماینده اراک، محمدرضا صباغیان نماینده مهریز و بافق، نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه، حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان، اکبر ترکی نماینده فریدن، احمد علیرضا بیگی و محمدحسین فرهنگی نمایندگان تبریز و محمد دهقانی نماینده طرقبه و چناران به بیان دلایلشان برای امضای درخواست استیضاح وزیر راه و شهرسازی پرداختند و ابوالفضل حسن‌بیگی نماینده دامغان و غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران نیز با استفاده از وقت دفاع وزیر در اظهاراتی از عملکرد آخوندی دفاع کردند و به عنوان مخالف استیضاح سخن گفتند.
 این استیضاح ۱۳ محور داشت که از جمله آن دلیل عدم پاسخگویی به مطالبات اجتماعی در خصوص بحران‌ها و آسیب‌های شکل گرفته در سنوات گذشته، حال‌ و آینده،‌ وضعیت سیستم ریلی، علت بکارگیری نیروهای بازنشسته در این وزارتخانه، دلیل بکارگیری از فرزند آخوندی در قراردادهای وزارتخانه و توسعه و فعالیت اقتصادی بنگاه‌های وابسته به آخوندی در وزارت راه، وضعیت مسکن مهر، مخفی نگه داشتن توافقات خرید هواپیما، انجام کارهای حزبی در هیئت دولت، عدم شفافیت در قراردادهای شرکت فرودگاه‌های کشور و عدم نظارت بر فعالیت مدیران این شرکت،‌ دلیل توقف بررسی سانحه آنتونف ۱۴۹ خط تهران- طبس،‌ پاسخگویی درباره چهار سانحه مرگبار هوایی و ریلی،‌ پاسخگویی درباره کشته شدن سربازان راکب اتوبوس در فارس است. 
گفتنی است که موضوع استیضاح آخوندی مهرماه سال گذشته نیز  مطرح شد که مجلس به او برای دومین بار رأی اعتماد داد.
عباس آخوندی تاکنون سه بار در مقابل رأی نمایندگان قرار گرفته است و هر بار توانسته موافقت آنها برای نشستن بر صندلی ریاست وزارتخانه راه و شهرسازی را کسب کند.
 عباس آخوندی وزیر راه دولت یازدهم برای دومین بار در طول دوره وزارتش رودرروی نمایندگان قرار گرفت تا از خود در مقابل طرح استیضاحی که مطرح شده بود دفاع کند. 
او که به عنوان وزیر راه دولت روحانی توانسته بود از مجلس نهم 159 رأی موافق بگیرد. بعد از دو سال از حضورش در کابینه با استیضاح روبه رو شد. استیضاحی که او را از کابینه جدا نکرد.
سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ بود که در مجلس نهم شورای اسلامی طرح استیضاح مطرح شد که با 175 رأی منفی نمایندگان، آخوندی در سمتش ابقاء شد. استیضاحی که از سوی فراکسیون اقلیت مجلس نهم دنبال شده بود.
نمایندگان مجلس دهم اما در عمر چندماهه خود دست به کار شدند و این بار آنها هم آخوندی را هدف اولین طرح استیضاح خود قرار دادند. استیضاحی که تنها ۳۱ نماینده پای آن امضا زده بودند ولی در نهایت آخوندی با ۱۷۶ رأی مخالف به استیضاح در سمتش ابقا شد. رأیی بالاتر از رأی روز رأی اعتماد. 
این درحالی ست که تنها ۷۴ نماینده موافق استیضاح آقای وزیر بودند یعنی دو نفر بیشتر از تعداد موافقان استیضاحش در مجلس نهم. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی