[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

چهره، روزنامه شیراز نوین

به مناسب سالروز درگذشت اصغر الهی 
مرد غمگین دنیای کلمات

 

اصغر الهی در سال ۱۳۲۳ در مشهد زاده شد. سال‌های جوانی او به دلیل فعالیت سیاسی پرتلاطم بود. با وجود این موفق شد مدرک دکترای تخصصی رشته روان‌پزشکی را از دانشگاه تهران دریافت کند. الهی بین سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰ به‌عنوان سردبیر مجله بازتاب روان‌شناسی فعالیت داشت. سپس به تدریس در دانشگاه علوم پزشکی ایران و پزشکی پرداخت. وی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص روان‌پزشکی بود.
نخستین داستان‌های کوتاه اصغر الهی در دهه چهل منتشر شدند وی نویسنده رمان‌های «سالمرگی»، «مادرم بی‌بی‌ جان» و مجموعه داستان‌های «بازی» و «قصه‌های پاییزی» بود. در سال ۱۳۷۰ با انتشار مجموعه داستان کوتاه «دیگر سیاووشی نمانده‌است» به کشف و خلق شگردهای تازه روایتگری در داستان‌های روانشناختی پرداخت و مجموعه داستان‌های «دیگر سیاوشی نمانده»، «رؤیا تا رؤیا» و نمایشنامه «قالیباف» از دیگر آثار ادبی اوست.
اصغر الهی همچنین چند کتاب در زمینه شناخت مسائل روان‌پزشکی ترجمه و تألیف کرده ‌است.
الهی با رمان سالمرگی در سال ۱۳۸۶ موفق به دریافت جایزه بهترین رمان از جایزه هوشنگ گلشیری شده بود و پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد، رمان سالمرگی در زمره آثاری قرار گرفت که مجوزشان برای تجدید چاپ لغو شد و چاپ مجددشان منوط به بررسی دوباره اثر شد.
 با مرگ اصغر الهی ایران یکی از شریف‌ترین داستان‌نویسانِ خود را که سال‌ها در سکوت به کارِ خود پرداخته بود از دست داد. الهی به معنای واقعی کلمه داستان‌نویسی بی‌سر و صدا و در عینِ‌حال به‌شدت درگیر با مسائلِ تاریخی و سیاسی روزگارش بود که بسیاری از کتاب‌هایش در محاقِ توقیف و سانسور رفت و هم‌اکنون هم چند کتاب چاپ‌نشده از او باقی‌مانده است. کسانی که داستان‌نویسی دهه‌ی 50 و 60 را بررسی کرده‌اند بدونِ تردید نمی‌توانند از کنارِ نامِ اصغر الهی به‌ساده‌گی بگذرند. هرچند او در دهه‌ی چهل چاپ آثارش را آغاز کرد اما چند سالی بعد و در دهه‌ی پنجاه متبلور شد و خود را تثبیت کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی