[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۲
  • دوره جدید

نتیجه اختیاری شدن برگ ارجاع اعلام خواهد شد، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- محمد شبیری:

نتیجه اختیاری شدن برنامه پزشک خانواده شهری ازسوی مسئولان استان اعلام خواهد شد. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام اینکه طرح پزشک خانواده در کشور اجرایی نشده و دلیل آن را باید از مسئولان کشوری جویا شوید گفت: 2 دلیلی عمده کمبود منابع مالی و کمبود پزشک موجب شده طرح در کشور اجرایی نشود. 
به گزارش خبرنگار شیراز نوین، روز گذشته دکتر محمد هادی ایمانیه در جمع خبرنگاران در خصوص علت اخبار اختیاری شدن طرح پزشک خانواده اظهار داشت: این طرح قرار بود به صورت کشوری اجرا شود ولی به دلیل عدم حمایت برخی از مسئولان دانشگاه‌های کشور طرح به صورت پایلوت در استان‌های مازنداران و فارس اجرا شد. 
وی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که باعث رنجش عضو طرح پزشک خانواده شد الزام برگه ارجاع بود تصریح کرد: سال 93 وزیر محترم بهداشت طی نامه‌ای به وزیر محترم رفاه، درخواست برداشته شدن اجبار از نظام ارجاع را مطرح کرده است. ایمانیه با توضیح اینکه طرح اختیاری شدن ارجاع، مربوط به سال‌های قبل از مجلس دهم و طرح برخی انتقادات از سوی بعضی نمایندگان این مجلس بوده است، افزود: آن عزیزی که ادعا دارد برای توقف پزشک خانواده فعالیت کرده است هم باید بداند تاریخ نامه‌ها مربوط به سال‌های قبل از فعالیت مجلس دهم است. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با رد این موضوع که بر اثر فشارهای وارد شده، استانداری فارس و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نامه‌هایی را در خصوص برداشته شدن اجبار طرح پزشک خانواده تهیه و ارسال کرده‌اند، گفت: چنانچه عزیزان بتوانند این موضوع را از سوی مقامات کشوری، به صورت گسترده کشوری کنند، گامی مهمی در جهت هزینه‌های هنگفت درمان برداشته و برای مردم هدفمندتر گام برداشته اند. 
این پزشک متخصص افزود: صاحب‌نظران حوزه سلامت، همواره بر این نکته تأکید دارند که حل بخشی اعظمی از مشکلات در این حوزه، در گرو اجرای سیستم‌های ارجاع و هدفمند کردن مسیر مراجعه بیماران خواهد بود. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اعلام اینکه طی 4 سال اجرای طرح پزشک خانواده بین 70 تا 130 میلیارد تومان، هزینه‌های پرداختی مردم برای دریافت خدمات درمانی در استان فارس کاسته شده است، تأکید کرد: یکی از اهداف این طرح کاهش پرداختی‌های مردم بابت هزینه‌های درمانی بوده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید براینکه استان فارس هم علی‌رغم تمام تلاش‌های موفقی که برای جذب پزشکان انجام داده است، حداقل 100 پزشک کمبود دارد، گفت: این کمبود در کشور به مراتب بیشتر است. 
ایمانیه با اشاره به اینکه ستاد اجرایی طرح پزشک خانواده طی روزهای اخیر جلسه‌ای با 4 مصوبه برگزار کرده است، گفت: 4 مطالبه ستاد اجرایی طرح پزشک خانواده شامل اختیاری شدن ارجاع، ابلاغ سرانه پزشک خانواده برای سال 95، قبول همپوشانی خدمات پزشکان همکار طرح از سوی بیمه‌ها و بخشیده شدن فرانشیز مطالبات پزشکانی که مطالبات سال 94 را با تأخیر دریافت کرده‌اند. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص اعلام برخی پزشکان همکار طرح برای خروج از این طرح از ابتدای اسفندماه، گفت: باید دید که چه تعداد از پزشکان همکار، امروز از این طرح خارج شده و بیماران را براساس معیارهای گذشته و بدون فرم ارجاع، ویزیت می‌کنند که درنهایت جلسه‌ای که با معاون استاندار فارس برگزار می‌شود نتیجه قطعی آن اعلام می‌شود. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه علی‌رغم اینکه بیمه‌های استان فارس همراهی مناسبی را با طرح داشته‌اند، گفت: مشکلات ما با مسئولان بیمه‌ها در مرکز است؛ بیمه‌های فارس حاضر نیستند مردم متضرر شوند. 
ایمانیه در پاسخ به اینکه تصمیم‌گیری در مورد وضعیت شهروندان در صورت خروج پزشکان از طرح پزشک خانواده به چه صورت خواهد شد گفت: اگر تعداد پزشکان خارج شده از طرح متناسب با ظرفیت خالی باشد، شهروندان تحت پوشش سایر همکاران این طرح قرار می‌گیرند و اگر تعداد بیشتر باشد باید تصمیم‌گیری شود. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تصریح اینکه طرح درخواست اختیاری شدن ارجاع در طرح پزشک خانواده، ارتباطی به حضور اعضای کمیسیون اصل نود مجلس در شیراز و فشارهای مورد ادعای برخی افراد ندارد،‌ گفت: برداشته شدن اجبار از سیستم ارجاع به این معنی است که شهروندان می‌توانند رأسا به پزشکان متخصص و فوق‌تخصص همکار با پزشک خانواده مراجعه کرده و با پرداخت سهم فرانشیز، خدمات مورد نظر را دریافت کنند. 
وی با بیان اینکه قرار است سئوالات مورد نظر اعضای کمیسیون اصل 90 به شکل مکتوب به دانشگاه علوم پزشکی شیراز و استانداری فارس ارسال شده و مکتوب هم پاسخ داده شود، گفت: تاکنون هیچ مکاتبه‌ای انجام نشده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی