[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۲
  • دوره جدید

سید محی الدین حسینی ارسنجانی- دبیر تحریریه: آشوراها زیر ذره‌بین نقد ، روزنامه شیراز نوین

شوراهای اسلامی شهر و روستا این روزها زیر ذره بین نقد مردم و کارشناسان مسائل فرهنگی، اجتماعی به ویژه متخصصان امور شهری و روستایی‌اند. باید هر کسی برابر شناخت و مطالعاتی که از شورای اسلامی شهر و روستای خود دارد ببیند که اعضای شورای محل سکونت او در امور محوله و موظفه چه کرده اند؟ آیا کارنامه قابل قبولی در کار شورایی ارائه داده‌اند یا آنان نیز نظیر خیلی از دیگران که  به شورا آمده و رفته اند؛ بی آن که نخواهند کاری را پیش برده یا مثمر ثمر واقع شوند. شورای اسلامی نهاد قانونگذاری و یار و همراه دستگاه‌های گوناگون شهرها باید باشد؛ اما گویی از شورا فقط ارتباط و نزدیکی اش را با شهرداری برایمان معنا کرده‌اند. در اکثر شهرها سعی شورائیان در نزدیک کردن خود به شهردار و شهرداران است. عده‌ای هم ساز مخالفت با شهردار و مدیران شهری می‌زنند. اما در هر حال افرادی که نباید به هر جهت و به هر نیتی وارد این گونه عرصه‌ها می‌گردند و خواه ناخواه مجبور به دخالت‌ها و موضع گیری‌هایی له یا علیه شهردار و مجموعه مقامات شهرداری می‌شوند. هر چند که شورا کارش نظارت بر عملکرد شهردار نیز هست اما گویی شهرداران با مجموعه عوامل شورایی اختلاف نظر یا تضاد چندانی که ندارند هیچ، در دوره چهارم هم ثابت شد که شهرداران با شورائیان در یک خط و جبهه و مسیر واحد هستند که این مسئله در برخی از شهرها به عینه دیده شد. البته باید با دید مثبت بر اوضاع نگاه کرد و روابط خوب و صمیمانه شورائیان چهارمین دوره را با شهرداران به فال نیک گرفت، شاید از قبل این روابط صمیمانه، امور شهرها هم انجام و مشکلات یکی پس از دیگری حل شود. اما مصیبت بار زمانی که نه شهردار و نه اعضای شورای شهر هیچکدام به وظایف ذاتی خود آشنا نباشند یا نخواهند کاری را که بر عهده شان است انجام دهند.
 برخی حضور در شورا را صرفاً برای عنوان عضو شورا بودن می‌خواهند و بس. حال آن که تخصص و تجربه لازم را برای حضور در شورا و کار شورایی را ندارند و فقط به دلیل حمایت‌های مؤثر اهالی محل خود به این عرصه و جایگاه مهم رسیده‌اند و در حد و اندازه کار شورایی و انجام اقداماتی شایسته برای محل سکونت خود نبوده و نیستند. 
حضور اعضای ناکارآمد شورا به ویژه در شهرها مانع از رشد و توسعه شهری و تحقق مدیریت واحد شهری می‌گردد. در واقع افراد جامع نگر و مطلع به مسائل شهری و صاحب نظر در امور مدیریتی باید اجازه ورود به شوراها به خود دهند نه آن که به دلیل عقبه‌ای که دارند سعی در ورود به این فضاها و جایگاه‌ها نماید. قطعاً مقبولیت و محبوبیت، تخصص و تعهد، توانمندی مدیریتی، فن بیان و اشرافیت اطلاعاتی در حوزه قوانین شهری و . . . از جمله شرایط حضور فرد در عرصه انتخابات شورا و حضور در شورای اسلامی شهرهاست و امید آن داریم در شورای دوره پنجم افرادی قابل، مدیر، برنامه‌ریز، صاحب طرح و نظریه و دلسوز در سمت اعضای شورا و ریاست کمیسیون‌های شوراها قرار گیرند و خدمات ماندگاری را به مردم شهر خود ارائه دهند. شورایی که در طول چهار یا پنج سال فعالیت خود گزارش اقدامات و عملکرد خود را به مردم و کسانی که انتخابشان کردند، نداده فاقد صلاحیت و اعضای آن فاقد شرایط حضور در شورای بعدی‌اند. چرا که مردم می‌دانند و می‌فهمند و اوضاع شهرشان را خوب رصد می‌کنند. 
شورا جایگاه سیاسیون و سیاست بازان نیست بلکه محلی برای ارائه طرح‌های پیشنهادی شهروندان و اجرای مصوبات دولت و مجلس در راستای توسعه بلند مدت امور شهر و روستاست و ما باید در این زمینه پیوسته وظایف منتخبین شورایی را به آنان یادآوری کنیم تا مبادا از صراط مستقیمی که در پیش دارند منحرف گردند. عدم فامیل گرایی، بی توجهی به احزاب و گروه‌های سیاسی در کار شورایی، داشتن روحیه پرسشگری یا مطالبه گری، ارائه طرح و پیشنهاد سازنده، انجام نطق‌های ارزنده و آگاهی از سلسله قانون و مقررات موجود در کشور، سعی در برقراری تعامل و هماهنگی بین دستگاه‌ها و داشتن برنامه‌های کاری با قابلیت‌های عملیاتی در حوزه تخصصی خود از جمله شروط ورود افراد در کار شوراها یا حضور در این گونه جایگاه هاست که نباید فراموش شود. 


Arsanjani. moiin@gmail. com#

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی