[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

کی‌روش: مدیون رئیس سابق فدراسیون فوتبال آمریکا هستم، روزنامه شیراز نوین

سرمربی تیم ملی ایران در مصاحبه خود فاش کرد که در آستانه هدایت تیم ملی آمریکا در زمان‌های دور بود ولی این اتفاق نیفتاد. به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از سایت socceramerica، کارلوس کی‌روش معتقد است که آمریکا در زمینه فوتبال توانایی بالایی دارد و لیگ فوتبال MLS فرهنگ فوتبال را ایجاد کرده است. میکل ویتالا در مسابقات جام جهانی زیر ۲۰ سال ۱۹۸۹ سرمربی آمریکا بود و کی‌روش در آن زمان موفق شد با پرتغال در ۱۴‌دقیقه کار آمریکا را تمام کند و راهی فینال شود و قهرمانی را از آن خود کند. آمریکا در آن دوره به جایگاه چهارم رسید.
کی‌روش به مدت ۶‌سال دستیار آلکس فرگوسن در منچستر یونایتد بود. کی‌روش که پرتغال را به قهرمانی جام جهانی زیر ۲۰‌سال رسانده بود و تا سال ۱۹۹۱ هدایت این تیم را برعهده داشت گفت: «تیم ملی آمریکا در آن دوره یک شگفتی بزرگ بود. قبل از آن شناختی از فوتبال آمریکا نداشتم».
ولی کی‌روش در اواخر دهه ۹۰ پس از آنکه هدایت تیم نیویورک رد بولز در لیگ MLS را برعهده گرفت به کارشناس فوتبال آمریکا تبدیل شد.
بعد از جام جهانی ۱۹۹۸ کی‌روش برنامه‌ای برای مربیگری تیم ملی آمریکا داشت ولی محقق نشد. این در حالی است که او اکنون ۴‌بار موفق شده تیم‌های مختلف(آفریقای جنوبی، پرتغال، ایران را دوبار) را به جام جهانی برساند و ۶‌سال دستیار اول فرگوسن در منچستر یونایتد بود و سرمربی رئال مادرید نیز شده است.
کی‌روش درباره لیگ فوتبال آمریکا گفت: «MLS مانند کودکی است که بسیاری از آرزوها را در سر دارد، اما مثل تمام کودکان برخی از اوقات می‌افتد و گاهی نیز بلند می‌شود. ولی من متوجه شدم فوتبال آمریکا امکانات و توانایی بالایی دارد. در ابتدا من پروژه‌ای بزرگ برای ایجاد و پیشرفت فوتبال آمریکا داشتم.»
مرد پرتغالی موفقیت بی‌نظیری را با ایران کسب کرده است. کی‌روش از ۷‌سال پیش هدایت تیم ملی ایران را برعهده دارد. پیش از آمدن او به ایران میانگین حضور مربیان در رأس تیم ملی ایران ۱۱‌ماه بود.
سرمربی ۶۳‌ساله پرتغالی درباره دوامش گفت: «یک داروی خیلی خوب در فوتبال وجود دارد و آن پیروزی است. شما می‌توانید با این دارو در فوتبال مادام‌العمر بمانید. شما وقتی پیروز نمی‌شوید دیگر نمی‌توانید مادام‌العمر بمانید.»
این سایت در این گزارش نوشت: کی‌روش تیم ملی ایران را در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بدون شکست راهی جام جهانی کرد و هنوز دو بازی به پایان این مسابقات باقی بود که صعود ایران قطعی شد. او برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران تیم ملی این کشور را به صورت متوالی به جام جهانی رساند.
کی‌روش درباره مربیگری برای بازیکنان جوان گفت: این نکته همیشه مرا به یاد آهنگ مشهور (پینک فلوید) می‌اندازد.«سلام! معلمان! دانش‌آموزان را به حال خودشان رها کنید. بازیکنان جوانان را باید آزاد گذاشت تا با شادی عمل کنند. مهم‌ترین چیزی که در هر مکان، مدارس فوتبال، آکادمی‌ها و همه جا می‌بینم، عشق به بازی است.»
آمریکا بعد از جام جهانی ۱۹۹۸ به همراه آلن روتنبرگ، رئیس وقت فدراسیون فوتبال آمریکا برنامه‌ای بلند مدت برای کی‌روش طرح ریزی کرد.
 کی‌روش درباره این موضوع گفت: «من مذاکرات عمیق و گسترده‌ای در این رابطه انجام دادم. به تمام نقاط آمریکا رفتم و با ده‌ها نفر از مردم، مربیان، بازیکنان و مسئولان صحبت کردم تا بتوانم شناختی از وضعیت موجود فوتبال این کشور پیدا کنم.» اما این پروژه بلند مدت کی‌روش برای آمریکا با تغییر ریاست فدراسیون فوتبال آمریکا اجرایی نشد.
کی‌روش گفت:«‌از بدشانسی این اتفاق نیفتاد(سرمربی آمریکا نشدم). در نتیجه امیدم به باد رفت، چون هدفم برای این پروژه حداقل ۵‌ساله بود، اما طبیعت زندگی این چنین است. هرگز اولین دیدارم را با روتنبرگ، رئیس فداراسیون فوتبال آمریکا فراموش نمی‌کنم. او به من گفت کارلوس، هدفم در طول ۱۰‌سال آینده قهرمانی در جهان است. به نظرم او در من چیزی عجیب دیده بود و به وجد آمده بود. او به من گفت نگران نباش. می‌دانم که چه بسا نتوانیم در طول ۱۰‌سال قهرمان جام جهانی بشویم. اما می‌خواهم بدانی که ما باید قدم به قدم جلو برویم تا بتوانیم قهرمان جهان شویم. این سخنان روتنبرگ برایم مثل درسی بود. زمانیکه شما به جایی می‌رسید، یک پروژه‌ای را با یک باشگاه یا تیم ملی آغاز می‌کنید و مهم‌ترین چیز این است که شما وضعیتتان از روز اول بهتر شود.»
وی افزود: «شما نمی‌توانید بگویید که با انتقال از مکانی به مکانی دیگر پیروز می‌شوید و به موفقیت می‌رسید. چون فرهنگ‌ها، اشخاص و احساسات مختلفی در جهان وجود دارد. شما نیاز دارید تا اعتقادات و نظرات را از مکانی به مکانی دیگر اصلاح کنید. این چیزی است که روتنبرگ کمکم کرد تا متوجه شوم. احتمالاً او نمی‌داند که چقدر به من کمک کرده است.»
سرمربی پرتغالی درباره شکست آمریکا در راه یابی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه گفت: «به نظرم نمی‌توان این شکست را به‌عنوان یک درام نگاه کرد یا به منزله فرصتی برای یاد گرفتن دانست. ایتالیا هم در این دوره حضور ندارد. زمان‌هایی در تاریخ جام جهانی وجود دارد که انگلیس نیز حضور نداشته است. چیزی که باید مردم آن را بفهند این است که عملیات پیشرفت در بازی یک خط عمودی نیست بلکه باید به صورت موجی و عرضی صورت بگیرد. در این راه روزی سقوط می‌کنید و روزی صعود. در نتیجه راه نیافتن به جام جهانی نمی‌تواند همیشه شکست باشد؛ بلکه فرصتی برای یادگیری است تا اشتباهاتمان را درک کنیم. مطمئنم که به دلیل وجود اشخاص باهوش و توانا در آمریکا این تیم می‌تواند در دوره بعد جام جهانی حضور داشته باشد.»
مرد پرتغالی ادامه داد: «لیگ MLS نمونه بزرگی از پیشرفت فوتبال در آمریکا است. استوار و ثابت قدم باشید. ایجاد یک فرهنگ فوتبال در آمریکا با توجه به ریشه‌دار بودن بسیاری از ورزش‌ها در آمریکا نیاز این کشور است. تنوع قومیتی اهالی آمریکا قدرت بزرگی را برای این کشور فراهم می‌کند و یک نقطه قوت است. MLS و فوتبال آمریکا گام به گام دارند به جلو پیش می‌روند تا فرصت‌ها را فراهم کنند. MLS امروز نمونه‌ای عالی از رشد و پیشرفت فوتبال است. وقتی‌که من به ایالات متحده فکر می‌کنم، آنجا بودم، آنجا کار کردم، آن را دیدم. من در مورد پتانسیل عظیم آنها قدرت اقتصادی خود، امکاناتش، زیرساخت‌هایش فکر می‌کنم. این‌ها را با عشق و اشتیاق و فرصت‌ها ترکیب کنید، و این اتفاق خواهد افتاد.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی