[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۷
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

فقرزدایی 
 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

فقر همچنان در کشور جلوه‌گر است. نهاد‌های مختلفی در ایران برای بهبود شرایط اقشار آسیب‌پذیر و یا آسیب‌دیده فعالیت می‌کنند اما از سال‌های پس از انقلاب به این طرف چهره فقر همچنان باقی است. چراکه دولت‌ها خودکفایی را به فقرا آموزش نمی‌دهند و فقرا هم به همان سبدهای حمایتی اکتفا می‌کنند. 
شاید تنها در زمان پیش از انتخابات است که همه تئوریسین محو فقر و انتقاد از وضع موجود می‌شوند تا شاید از این طریق و از میان صفوف لشکر فقرا آرای خود را افزایش دهند. چرا که مردم هنوز امیدوارند تا شاید کسی پیدا شود و وضع آنها را در مقوله اقتصادی تغییر دهد. مع‌الوصف پس از انتخابات کسی دنبال پرونده باز شده فقر نمی‌رود که هیچ، همه‌ی آنچه در گفتار نامزدهای سیاسی انتخابات بیان شده نیز فراموش می‌شود. خبر قبرخواب‌ها تنها پیش از انتخابات ریاست جمهوری بولد می‌شود. و انگار هیچ تصمیم کارشناسی شده‌ای برای بهبود شرایط‌، پشت ماجرای انتشار آن خبر نبود‌. یارانه‌ها ویارانه‌بگیران داغ‌ترین خبر منتشر شده از سوی ستادهای انتخاباتی نامزدهاست‌. حقوقی که از محل صرفه‌جویی و افزایش قیمت حامل‌های انرژی و نان باید تأمین و پرداخت شود‌، حالا در بازی سیاسی به یک منت بزرگ تبدیل می‌شود و برسر افزایش و یا قطع آن شعار‌های مختلفی سر داده می‌شود‌. سخنگوی دولت هر‌بار و به مناسبتی از فشار پرداخت یارانه‌ای سخن می‌گوید که قشر عظیمی ‌را از دریافت آن محروم کرده است‌. حالا با درگیر شدن اقتصاد با مقوله رکود و تورم‌، فشار معیشتی برمردم درحال افزایش است و این افزایش به زایش فقر کمک خواهد کرد‌. پرسش اینجاست که چرا دستگاه‌های برخوردار به مقوله فقر‌، اشتغال‌زایی وسرمایه‌گذاری روی پروژه‌های دارای مطالعه وسودآوری ورود نمی‌کنند‌؟ 
کمیته امداد امام خمینی‌(ره)‌، بنیاد مستضعفان‌، بنیاد 15خرداد بخش‌هایی از هلال احمر و سازمان بهزیستی‌، صدها واحد دریافت‌کننده مجوز در قالب مؤسسات خیریه همه و همه مأموریت دارند تا درد فقر را مداوا کنند‌. حالا کمیته امداد و بنیاد مستضعفان دو قدرت بزرگ اقتصادی در کشور هستند که با بهره‌برداری از مجتمع‌های اقتصادی ثروت عظیمی ‌را در اختیار دارند‌. 
مجتمع‌های اقتصادی که کمتر انتشار‌دهنده اخبار هستند و باید دید میزان درآمد هزینه آنان در مقوله مدیریت فقر چگونه بوده است‌. از طرفی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور نیز یکی از دستگاه‌های برخوردار در حوزه اقتصادی است که اگر این دستگاه‌های ذکر شده بخواهند در حوزه فقر ورود کنند به‌طور قطع با ایجاد مراکز اشتغال و به‌کارگیری قشر عظیمی ‌از بیکاران، خصوصاً فارغ‌التحصیلان مراکز آموزش عالی‌، می‌توانند داستان بیکاری و فقر را برای همیشه پایان دهند‌. 
برابر اعلام رسمی‌ مدیران کمیته امداد حضرت امام‌(ره) هم اینک 900هزار نفر تحت پوشش این نهاد هستند‌. این گزارش حاکی است‌، چرخه تولید فقر در کشور متوقف نشده و هر روز برآمارهای موجود افزوده می‌شود‌. آمارها درحالی فزونی می‌یابد که تلاش برای ایجاد اشتغال در کشور ابتر مانده است و باید برای این داستان فکری خارج از هیاهوهای سیاسی کرد‌. چراکه با این روشی که مدیران اقتصادی ما در تولید بیکاری در پیش گرفته‌اند باید درانتظار موج گسترده بیکاری بود و از طرفی موج بیکاری قطعاً امنیت اجتماعی سیاسی را به خطر خواهد انداخت‌. 
باید به این نکته مهم اشاره نمود که بهبود سیاست‌های بین‌المللی در دوستی با کشورهای جهان می‌تواند مشکلات ایجاد شده در روند اقتصادی را تسهیل نماید‌. این تسهیل راه را برای مبادلات اقتصادی تجار ما با شرکای تجاری خارجی هموار خواهد کرد‌. باید امیدوار بود که این راه‌، سرانجام خوبی برای آینده کشور وجوانان داشته باشد‌. انشالله‌. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی