[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۸
  • دوره جدید

پزشک خانواده دوباره خبرساز شد، روزنامه شیراز نوین

تعدادی از پزشکان خانواده شیراز به دلیل مشکلاتی که در عدم پرداخت معوقات خود داشتند، تجمع کردند و خواهان حل مشکلات خود شدند. ظهر امروز تعدادی از پزشکان خانواده این شهر به دلیل مشکلاتی که در عدم پرداخت معوقات خود داشتند، تجمع کردند. مسعودی، نماینده پزشکان خانواده در گفت‌وگو با تسنیم به برخی از مشکلات پزشکان خانواده اشاره کرد. 
به گزارش تسنیم و به گفته وی یکی از مشکلات پزشکان خانواده اجبار قانونی برای ورود پزشکان عمومی ‌به این طرح است چراکه زمانی که بنا شد طرح پزشک خانواده به صورت پایلوت در استان فارس اجرا شود باید همه پزشکان عمومی ‌وارد طرح می‌شدند. مسعودی گفت: «یعنی اینکه اگر پزشکان قرارداد بیمه می‌خواهند باید حتماً در پزشک خانواده حضور داشته باشند در غیر این صورت نمی‌توانستند قرارداد بیمه داشته باشند.
به غیر از این در طرح پزشک خانواده قرار بود که به تعداد افراد تحت پوشش سرانه‌ای به پزشک داده شود، چه مراجعه‌‌ای از سوی بیمار انجام می‌شد و چه این امر رخ نمی‌داد. بنا بود 80 درصد مبلغ این سرانه  سر ماه و 20 درصد را آخر فصل بدهند اما در این 6 سال که طرح اجرا شده این پرداختی سر ماه نبوده است. اکنون هم بیمه سلامت 20 درصد را از شهریور 96 پرداخت نکرده است»؛ این سخنانی است که نماینده پزشکان خانواده به‌عنوان گوشه‌ای از مشکلات مطرح می‌کند. 
نگرفتن فرانشیز مشکل دیگری است که مسعودی به آن اشاره می‌کند که سبب شده تعداد مراجعان زیاد شود و هم مشکلاتی را برای بیماران و هم پزشکان به وجود آورد. 
سامانه سیب و ثبت عملکرد در این سامانه مشکل دیگری است که وی به آن اشاره کرد و گفت: به دنبال مشکلات فنی این سامانه عملکرد درستی از پزشکان خانواده ثبت نمی‌شود در نتیجه پرداختی به پزشکان خانواده با مشکل مواجه می‌شود. 
مسعودی افزود: سامانه بسیار مشکل دارد چون اطلاعاتی که وارد می‌شود پس از مدتی پاک می‌شود یا اینکه برخی از اطلاعات بهداشتی و پزشکی را نمی‌پذیرد. در صورتی که بناست از اول تیرماه 97 تمام حقوق پزشکان طبق عملکرد و اطلاعات سامانه پرداخت شود و این موضوع دریافتی پزشکان خانواده را تحت شعاع قرار می‌دهد. 
به گفته وی در نرخ تورم باید 15درصد به حقوق اضافه شود اما پزشکان خانواده در سال‌های 95 و 96 هیچ اضافه حقوقی نداشته‌اند درصورتی که نه بیمه هستند و نه مرخصی دارند. مسعودی افزود: در کنار همه این مسائل خرج مطب و پرداخت حقوق کارکنان مطب و مراقبان سلامت را نیز باید اضافه کرد. 
حفظ حرمت حرفه پزشکی و پزشکان موضوع دیگری است که نماینده پزشکان خانواده مطرح می‌کند و معتقد است که به دلیل عدم فرهنگ‌سازی درست در این 6 سال مردم هنوز با جایگاه پزشک خانواده آشنا نشدند و همین مسئله سبب می‌شود که حرمت پزشکان نادیده گرفته شود.
در پایان این تجمع نشستی با حضور نماینده پزشکان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، معاون بهداشت، رئیس سازمان نظام پزشکی فارس، رئیس اداره پزشک خانواده فارس، رئیس بیمه سلامت فارس و مدیرکل بیمه تأمین اجتماعی فارس برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی