[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

۳۰هزار استاندارد بدون استفاده، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 گسترش فرهنگ استفاده از کالای داخلی و همچنین توسعه این فرهنگ در جامعه امروز ایران به عنوان یک امر لازم و شاخص شناخته شده است تا جایی که مقام معظم رهبری نیز برای نامگذاری سال جاری و طبق سنت هرساله از عنوان حمایت از کالای ایرانی استفاده کردند. فصل‌الخطابی که چنانچه در همه ابعاد به خوبی و با نهایت دقت اعمال و انجام شود می‌تواند گام بلندی در جهت دستیابی به اقتصادی پویا، خودکفا و به دور از وابستگی و مصرف‌گرایی باشد. این روزها نیز کمتر محفلی است که در آن سخن از مقایسه میان درآمد سایر کشورهای جهان از راه‌های گوناگون با درآمد نفتی ایران نباشد. در همین استان فارس که به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی برای توسعه پتروشیمی‌ها و بهره‌برداری از صنایع نفتی تبدیل به آسان‌ترین و سودآورترین راه حل برای متولیان شده، می‌توان با جایگزینی صنایع تبدیلی و فرآورده‌های گوناگونی که از دل طبیعت به دست خواهد آمد سنگ بنای حرکتی را نهاد که نسل‌های بعدی نیز بتوانند از آن بهره‌مند شوند. اما اگر چه یک ضلع مثلث حمایت از کالای ایرانی به نهادینه کردن فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی میان خوانواده‌ها و ضلع دیگر آن نیز به حمایت مسئولان از تولیدکنندگان و فراهم کردن تسهیلات و شرایط مناسب برای آنان باز می‌گردد اما ضلع سوم این مثلث که ارتقای کیفیت محصولات تولیدی است برعهده تولیدکنندگان خواهد بود. متأسفانه امروز محصولات خودرویی ایران تبدیل به نماد کالای داخلی شده و بیشترین ضربه را به حیثیت و توان سایر تولیدکنندگان می‌زنند. در حالی که محصولات ایرانی در زمینه‌های گوناگونی همچون خوراکی، چرم، صنایع دستی و... در دنیا حرف اول را می‌زنند ولی به‌دلیل در محاق بودن به واسطه گروه عظیم خودروسازان مورد بی‌مهری مصرف‌کنندگان ایرانی قرار گرفته است. ارتقای کیفیت محصولات تولیدی درحال حاضر حلقه‌ای است که به نظر می‌رسد عدم توجه به آن برای تولیدکنندگان ایرانی سودآوری به همراه خواهد داشت اما این سودآوری بدون شک کوتاه‌مدت خواهد بود در حالی که فلسفه ارتقای کیفیت در جهان امروز پیشتازی در بازار و سودآوری بلندمدت است. استفاده از استاندارد و ضوابط تعریف‌شده از سوی سازمان ملی استاندارد اولین و مهم‌ترین گام در جهت ارتقای کیفیت محصولات تولید داخل است.
 مدیرکل اداره استاندارد فارس بر این باور است که استاندارد پایه اصلی کیفیت است و چنانچه تولیدکنندگان تحت ضوابط استاندارد به تولید و توزیع کالای خود اقدام کنند قطعاً با استقبال مصرف‌کنندگان مواجه خواهند شد. مرتضی رهنما در گفت‌وگویی اختصاصی با شیرازنوین، خواسته مردم در سال حمایت از کالای ایرانی را برخورداری تولیدات داخلی از استانداردهای تعریف شده دانست و گفت: براساس بند24 اقتصاد مقاومتی هر کالایی که تولید می‌شود باید یک استانداردی را اظهار و اعلام کرده و سپس تعیین کند که براساس آن استاندارد اعلام‌شده کالای خود را تولید می‌کند. 
رهنما با بیان اینکه در حال حاضر 30هزار استاندارد تدوین‌شده بدون استفاده داریم گفت: برنامه ما این است که به واحدهای تولیدی که استاندارد ندارند اطلاع‌رسانی کنیم تا از این استانداردها استفاده کنند و اعتماد مردم را با دریافت مجوز استاندارد بالا ببرند. وی رتبه فارس را از متوسط کشوری بالاتر ذکر کرد و گفت: کیفیت محصولات تولیدی استان فارس، سال گذشته 4درصد افزایش داشته است. 
مدیرکل استاندارد فارس با بیان این که در استان بیش از 95درصد کالاهایی که واجد استاندارد اجباری هستند از این اداره پروانه لازم را کسب کرده‌اند، گفت: بخش زیادی از واحدهای تولیدی در فارس مشمول استاندارد اجباری نیستند و به دلیل عدم اجبار نیز تاکنون اقدام به استانداردسازی محصولات خود نکرده‌اند. رهنما تعداد این واحدها را سه هزار واحد از 4هزار واحد تولیدی استان عنوان کرد و گفت: اینگونه واحدها چنانچه بخواهند در بحث حمایت از کالای ایرانی موفق باشند بایستی به سمت استانداردسازی حرکت کنند و در حال حاضر ضمن توصیه به این افراد آنان را تشویق به استفاده از استاندارد می‌کنیم چرا که این مطالبه مردم است و ما به‌عنوان دولت آنها را اجبار نمی‌کنیم. وی از تدوین شاخصه‌هایی جدید برای اینگونه واحدها خبر داد و گفت: شرایط جدیدی برای این‌ واحدها آماده کرده‌ایم که می‌توانند به راحتی اظهار کرده و ما نیز تأییدیه‌های لازم را به آنها خواهیم داد چرا که این واحدها توان دریافت استاندارد را دارند.
رهنما در این گفت‌وگو به مشکلات موجود در زمینه کالاهایی که تاکنون ضوابط استانداردسازی برای آنها تعریف نشده است گفت: لازمه تعریف استاندارد برای اینگونه کالاها براساس ویژگی‌ها و روش‌های آزمونی که از سوی تولیدکننده اظهار می‌شود خواهد بود و ما نیز با همکاری تولیدکننده و در قالب استاندارد شرکتی و یا خوداظهاری همین ویژگی‌ها و آزمون‌ها را تدوین کرده و استاندارد را برای این محصولات تعریف می‌کنیم. به‌عنوان مثال برای محصولات دانش‌بنیان این آمادگی را داریم که هر شخصی کالایی را هرچند به شکل محدودی تولید می‌کند ویژگی‌های آن را به صورت مکتوب به ما اظهار کند و پس از کنترل و بررسی این ویژگی‌ها تأییدیه خوداظهاری به این‌گونه محصولات تعلق خواهد گرفت بنابراین ما آمادگی داریم برای هر کالایی که درحال تولید است و استاندارد ندارد کار استانداردسازی را در اولین فرصت انجام دهیم.
مدیرکل استاندارد فارس همچنین بر راستی‌آزمایی ویژگی‌های اظهار شده از سوی تولیدکنندگان تأکید کرد و افزود: اگر کسی ادعای خلافی داشته باشد و ویژگی‌هایی را اظهار کند که مستندات، آن را ارائه نکند از نظر ما به‌عنوان فریب مردم و به‌عنوان تقلب محسوب خواهد شد و دقیقاً خلاف حمایت از کالای ایرانی خواهد بود چرا که مردم وقتی ببینند یک ویژگی اظهار شده ولی خلاف آن تولید می‌شود بی‌اعتماد می‌شوند.
رهنما خاطرنشان کرد: اظهارنظرها می‌بایست مستندات علمی داشته باشد در غیر اینصورت نوعی کلاهبرداری محسوب می‌شود چرا که معیار کنترلی برای اظهارات فاقد پایه علمی‌ وجود ندارد. بنابراین ویژگی که اظهار می‌کنند اولاً باید قابل اثبات باشد و دوم اینکه قابلیت تولید داشته باشد.
وی افزود: در این مورد هرتولیدکننده‌ای اظهار می‌کند که کالای من دارای یکسری ویژگی‌های مشخص است و ما نیز آن ویژگی‌هایی که اعلام می‌کند را کنترل می‌کنیم که می‌بایست مطابق اظهار تولیدکننده مبنی‌بر کارکرد و یا حتی مواد اولیه کالا باشد و همین ویژگی‌ها برای ما ملاک است و نباید خلاف آن باشد و در نهایت اگر کسی بخواهد از این فرصت سوءاستفاده کند و کالای بدون شناسنامه و براساس اطلاعات غلط به بازار عرضه کند ما با آن برخورد خواهیم کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی