[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

بوئینگ نه خسارت می‌دهد نه هواپیما، روزنامه شیراز نوین

در حالی که وزیر راه در واکنش به فسخ قرارداد بوئینگ گفته است از ظرفیت‌های قانونی قرارداد استفاده می‌کنیم، کارشناسان می‌گویند در این قرارداد محملی برای طرح شکایت علیه هواپیماساز وجود ندارد.
به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مهم‌ترین قراردادهایی که ایران پس از برجام توانست با شرکت‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی به امضا برساند، قرارداد خرید ۸۰فروند هواپیمای بوئینگ در تایپ‌های مختلف توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ‌(هما) از این غول هواپیماساز آمریکایی بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری این کشور (اوفک) نیز در دوره ریاست جمهوری اوباما، با این قرارداد موافقت کرد. اما یک سال پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ و پس از اعلام خروج یک طرفه این کشور از برجام، شرکت بوئینگ نیز اعلام کرد هیچ هواپیمایی به ایران تحویل نخواهد داد. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در واکنش به این اظهار نظر مقامات بوئینگ اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی از همه ظرفیت‌های حقوقی و قانونی موجود در قرارداد استفاده خواهد کرد.
وی نیز در یادداشتی که به مناسبت روز قدس در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرده، اعلام کرد: ایران از همه ظرفیت‌های حقوقی و قانونی خود در قرارداد برجام استفاده می‌کند. اگرچه قرارداد برجام محرمانه است، اما بسیاری از کارشناسان این اظهارات وزیر راه را به معنای احتمال شکایت از شرکت بوئینگ در محاکم بین‌المللی و اخذ خسارت به دلیل این اقدام شرکت هواپیماسازی بوئینگ برآورد کرده‌اند.
با این حال برخی از حقوق‌دانان بین‌الملل از این اظهارات آخوندی به نوعی برداشت عوام‌فریبی کرده و معتقدند وی تلاش دارد تا با استفاده از این نوع ادبیات، از افکار عمومی‌ زمان بخرد. 
گفتنی است در نخستین سال امضای قرارداد ایران ایر و بوئینگ، این شرکت یک فروند از هواپیماهای مرجوعی و سفارشی ترکیش ایر را که به دلیل ناتوانی مالی، این شرکت هواپیمایی ترکیه از تحویل آن امتناع کرده بود را به هما پیشنهاد داد، اما ایران با بررسی امکانات این هواپیما به بوئینگ اعلام کرد نیازی به آن ندارد و مجدداً خود شرکت ترکیش ایر این یک فروند را از بوئینگ دریافت کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی