[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

برخورد قانونی پیش از ساخت و ساز‌های غیر مجاز ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس در نشست شورای حفظ حقوق بیت‌المال و پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی استان فارس از اقدام جهادی و نظارت مستقیم و میدانی دادستان شیراز و مدیران و مسئولان متولی امر زمین در رفع تصرف از 100هکتار از اراضی منطقه  قلات و گلستان در حاشیه شیراز تقدیر کرد.
علی القاصی با تأکید بر اینکه این اقدامات ضمن رفع تصرف از اراضی ملی زمینه ایجاد تصرفات جدید را کاهش خواهد داد گفت: وقتی متعرضان به اراضی بدانند که مسئولان اجرایی و نظارتی اجرای صریح قانون را با اراده در دستور کار خود قرار داده‌اند بدون شک در ادامه اقدامات خلاف قانون خود تجدید نظر خواهند کرد.
نماینده عالی قوه قضایئه در استان فارس در ادامه با بیان اینکه دستگاه‌های مسئول باید پیش از وقوع تصرفات گسترده و ساخت و ساز‌های غیر مجاز برخوردهای قانونی را در دستور کار قرار می‌دادند گفت: حضور میدانی دادستان در آزادسازی و رفع تصرف از اراضی درراستای حمایت و پشتیبانی از دستگاه‌های متولی و ایجاد نظم و امنیت و برخورد با افرادی است که به مقابله با اجرای  قانون می‌پردازند لذا لازم است اقدام مشابه در دستور کار همه مسئولان دستگاه‌های متولی قرار گیرد.
القاصی تصریح کرد: این حساسیت نه تنها در شهر شیراز و اراضی اطراف بلکه باید در سراسر استان اعمال شود چرا که تعرض به اراضی ملی و منابع طبیعی توسط افراد سودجو در همه جای استان حساس و خلاف قانون است.
وی تأکید کرد در مسیر این اقدام قانونی لازم است اعضای شورای تأمین در شهرستان‌ها با تدابیر لازم به اجرای هرچه بهتر قانون کمک کرده و زمینه بازگرداندن بیت‌المال و منابع طبیعی به دولت را فراهم کنند.
 رئیس کل دادگستری استان فارس مبازره با زمین‌خواری و تصرفات غیر مجاز و تغییر کاربری‌های غیر قانونی را از جمله مطالبات عمومی‌ خواند و تأکید کرد: این اموال عمومی‌ و متعلق به همه است و مسئولیت صیانت و حراست از این منابع ملی وظیفه قانونی ما مسئولان است. در بخش دیگری از این نشست رئیس کل دادگستری فارس بر تشکیل کارگروه ویژه درراستای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم روستاهای کلانشهر شیراز تأکید کرد و افزود: وضعیت ساخت و سازهای غیر مجاز باید قبل از بازنگری در طرح‌ هادی روستاها مشخص و تعیین تکلیف شوند.
رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه لازم است با بررسی کارشناسی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی نسبت به تدوین طرح جامع جهت ساماندهی،کنترل و نظارت اجرای طرح‌ هادی روستاها با رویکرد پیشگیرانه اقدام شود گفت: باید در این طرح شرح وظایف کلیه دستگاه‌های ذیربط، تبیین ضمانت اجرای طرح، استخراج ظرفیت‌های قانونی و پیش‌بینی خلأهای قانونی در بحث کنترل و نظارت مد نظر قرار گیرد.
رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال همچنین بر تشکیل تیم حفاظتی ویژه برخورد قاطع و قانونی با ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم کلانشهر شیراز تأکید کرد و خاطرنشان ساخت: گزارش ساخت و سازهای غیر مجاز و خارج از محدوده طرح ‌هادی باید به دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت‌المال و پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی استان ارسال شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی