[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۰
  • دوره جدید

انتقاد صندوق بین‌المللی پول از سیاست‌های اقتصادی دولت ترامپ، روزنامه شیراز نوین

صندوق بین‌المللی پول هشدار داد با وجود آن که لایحه کاهش مالیاتی اثر مثبتی بر رشد اقتصادی امسال و سال آینده اقتصاد آمریکا خواهد داشت، اما پس از آن این رشد می‌تواند به نصف نرخ رشد مورد انتظار مقامات آمریکایی برسد.
به گزارش ایسنا به نقل از شیکاگو سان تایمز، صندوق بین‌المللی پول با انتشار گزارشی نسبت به نتایج معکوس برخی از سیاست‌های دولت ترامپ هشدار داده است که از جمله آنها، لایحه کاهش مالیاتی و اعمال تعرفه بر واردات کالا از چین و اروپا به منظور پر کردن شکاف تجاری این کشور است.
کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول، به سیاست‌گذاران آمریکایی هشدار داده است که جنگ تجاری هیچ برنده‌ای نخواهد داشت و در نهایت، همه بازنده خواهند بود. وی آمریکایی‌ها را ترغیب کرده است با همکاری سازنده با شرکای تجاری خود، راهکاری برای حل اختلافات و پرهیز از وقوع جنگ تجاری بیایند. لاگارد در همین رابطه به خبرنگاران گفت: تبعات منفی جنگ تجاری بر اقتصاد جهانی بسیار جدی خواهند بود.
لاگارد اعلام کرد معتقد است سیاست‌های اقتصادی دولت ترامپ منجر به افزایش کسری تجاری این کشور خواهد شد. او همچنین افزود: لایحه کاهش مالیاتی نیز کسری بودجه را تعمیق خواهد کرد که به نوبه خود، تورم سریع‌‌تر را در پی خواهد داشت و بانک مرکزی آمریکا را مجبور به افزایش در نرخ بهره خواهد کرد.
گزارش صندوق بین‌المللی پول واکنش سریع دولت ترامپ را در پی داشت. وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: وزارت خزانه‌داری قویاً به سیاست‌های دولت نظیر تقویت بهره‌وری و اصلاح مالیاتی معتقد است و این اقدامات، منجر به رشد پایدار اقتصادی در بلندمدت خواهد شد.
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی آمریکا برای سال کنونی ۲.۹درصد و برای سال آینده ۲.۷درصد باشد. رشدی که هرچند بالاتر از رشد ۲.۳درصدی سال ۲۰۱۷ آمریکا است، اما به گفته صندوق با کاهش آثار لایحه کاهش مالیاتی، نرخ رشد آمریکا تا سال ۲۰۲۳ به ۱.۴درصد کاهش خواهد یافت. رشدی که کمتر از نصف سطح ۳درصدی هدف‌گذاری شده میان مدت آمریکا توسط مقامات دولت این کشور خواهد بود.
در دوران کارزار انتخاباتی، ترامپ وعده داده بود رشد اقتصادی آمریکا را به ۳درصد برساند و این در حالی است که کسری بودجه آمریکا تا سال آینده، از ۴.۵درصد تولید ناخالص داخلی هم خواهد گذشت که نسبت به قبل از روی کار آمدن ترامپ، تقریباً ۲برابر شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی