[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۱
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

توسعه‌ فلسفه‌ مربیگری

 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

مربیان جوان برای توسعه‌ی فلسفه‌ی مربیگری خود به سوالات زیر فکر کنند:
۱. افراد تأثیرگذار در زندگی شما چه کسانی هستند که توانسته‌اند اثر مثبتی (برخی اوقات حتی اثر منفی) را بر شما باقی بگذارند؟ از آنها در زمینه مربیگری و رهبری چه آموخته‌اید؟ (این افراد می‌توانند والدین، معلمان و مربیان شما باشند.)
2. با فکر کردن به هدف کلی خود، بیان کنید که می‌خواهید در زمینه مربیگری چه چیزهایی را به دست آورید؟ (به طور مثال کسب انگیزه، کسب نشاط، تربیت ورزشکاران بااخلاق، قهرمانی و…)
3. ارزش‌های اصلی موجود در رفتار شما که در مربیگری شما تأثیرگذارند چه هستند؟ (این ارزش‌ها می‌توانند عدالت، رقابت، تعهد، موفقیت و… باشند.)
4. با در نظر گرفتن آنچه از مربیان قبلی خود آموخته‌اید، شامل هدف کلی و ارزش‌های اصلی اعتقاد شما درمورد افراد باانگیزه و کار رهبری در تیم چیست؟
5. ورزشکارانتان چه انتظاراتی می‌توانند از شما داشته باشند؟ (به طور مثال: آماده سازی، آموزش، توجه به جزئیات، حمایت و…)
6. شما چه انتظاراتی از ورزشکارانتان دارید؟ (مثلاً تعهد، تلاش بسیار، داشتن، انگیزه، مدال و…)
7. چه الگویی می‌توانید برای ورزشکارانتان باشید؟ (مثلاً الگوی یک مربیگری خوب، یک پشتیبان کامل یا یک فرد عادل در تصمیم‌گیری.)
پاسخ صادقانه به این سوال‌ها با در نظر گرفتن تجاربتان و کار با مربیان قبلی و اهداف و ارزش‌های مربیگریتان برای موفقیت‌های آتی شما بسیار اساسی است.
اگر در ابتدای مسیر مربیگری هستید حتماً وقتی را برای فکر کردن به سوالات فوق اختصاص دهید. پیشنهاد می‌شود به منظور واقعی‌تر و ثابت‌تر بودن پاسخ‌هایتان، آنها را یادداشت کنید. می‌توانید پاسخ‌های خود را در انتهای فصل یا زمانی که در مبارزه با مشکلات تیم نیز هستید بررسی‌کنید.
اگر مربی‌ در حال تلاش و مبارزه با مشکلات تیم خود هستید پاسخ‌هایتان را با دقت بخوانید. اغلب وقتی مربیان با مشکلات و چالش‌ها مواجه می‌شوند، رفتارشان متضاد پاسخ‌های سوالات فوق است. 
مربیان کهنه‌کار می‌توانند از تجربیات خود در پاسخ عمیق‌تر به سوالات فوق استفاده کنند و به بینش ارزشمندتری در مورد دیدگاه مربیگری‌شان برسند
هر کجای دوران مربیگری خود هستید، وقتی را برای توسعه فلسفه مربیگری خود و تأثیر آن بر ورزشکاران اختصاص دهید.
با این روش وقتی مانند آلیس در گوشه‌ای از جاده قرار می‌گیرید می‌توانید دیدگاه واضحی از اینکه به کجا می‌خواهید بروید داشته باشید. 
و اما مربیان عزیز به یاد داشته باشند که: 
«ارتباط» اولین و مهم‌ترین عنصر نفوذ شما در ذهن و قلب بازیکنان نوجوان در مدارس فوتبال است. بچه‌ها دقیق و با حساسیت بالا شما را زیرنظر دارند.
 اولین ارتباطی که می‌توانید با آنها برقرار کنید گفتن کلمات یا دادن دستورات تکنیکی و تاکتیکی نیست؛ بلکه ظاهر و پوشش شماست.
_ وزین لباس بپوشید.
_ کفش مناسب پا کنید. 
_ ساعت یا کورنومتر داشته باشید.
_ سوت همراهتان باشد.
_ موهای شانه زده و ریش‌های مرتب شده را فراموش نکنید.
_ بچه‌ها حتی به سلامت و رنگ دندان‌های شما نیز توجه دارند.
این ارتباط در ابعاد وسیع‌تر به آهنگ کلام شما، حرکات صورت و چشم‌هایتان و همین‌طور زبان بدن شما مربوط می‌شود. اینها عناصری هستند که به شما این اجازه را می‌دهند تا قبل از گفتن هر جمله‌ای در ذهن و قلب بچه‌ها به عنوان یک شخصیت کاریزماتیک معرفی شوید.
 وقتی بستر و کاریزما فراهم شد، حالا آنها شما را تا حد یک بت خواهند پرستید و با جان و دل پذیرای فرامین آموزشی شما خواهند بود. آنها با ذوق و شوق به تمرینات شما خواهند آمد و همه روزه در خانه‌هایشان با اعضای خانواده، در مورد شما و عشقی که به فوتبال دارند سخن خواهند گفت.
اینکه بچه‌ای را بتوانیم جذب فوتبال کنیم و آموزش‌های فنی و اخلاقی را همراه با رعایت اصل لذت به آنها تعلیم دهیم، کاری است بسیار مهم و رسالتی است اساسی که چیزی بالا تر از آن در دنیا وجود ندارد.
خیلی مهم است از دنیای بچه‌ها عقب‌تر نباشیم؛ مطالعه کنید، به‌روز باشید، نیازهای آنها را بشناسید و احترام را هیچ‌گاه فراموش نکنید.
آنچه آنها را جذب می‌کند، بازی، لذت و احترام است!
و در پایان آنچه به عنوان یک مدیر، مربی، بازیکن، اولیای بازیکنان و.... باید بدانیم: 
حق رشد یا حق آموزش
حق رشد یکی از بندهای قانون نقل و انتقالات فوتبال است که مدارس فوتبال و باشگاه‌ها با اتکا بر آن می‌توانند مبالغی را از باشگاه‌هایی که بازیکنان زیر ۲۳سال را به خدمت می‌گیرند دریافت کنند. باید توجه کرد که این مبلغ از باشگاهی که بازیکن را در آینده به خدمت می‌گیرد گرفته می‌شود. این قانون برای تشویق تیم‌ها به بازیکن‌سازی و آینده‌نگر است و اجرای آن باعث می‌شود باشگاه‌ها به درآمدزایی از پرورش بازیکنان جوان بیشتر توجه کنند. این نیز باعث می‌گردد استعداد‌های ورزشی در پشت پرده بی‌پولی قرار نگیرند و آنها هم بتوانند امیدوارانه به ورزش حرفه‌ای نگاه کنند. بر اساس این قانون، بازیکنان در دو رده سنی قرار می‌گیرند که حق رشد آنها به صورت زیر تعریف می‌شود:
رده سنی ۱۲ تا ۱۵سال
حق رشد این بازیکنان بابت هر سال آموزش، ۱۰میلیون تومان برای تیم‌های لیگ برتر، ۸میلیون تومان برای تیم‌های لیگ یکی، ۶میلیون تومان برای تیم‌های لیگ دویی و ۴میلیون تومان برای سایر لیگ‌ها خواهد بود.
رده سنی ۱۶ تا ۲۱سال
حق رشد این بازیکنان بابت هر سال آموزش، ۲۵میلیون تومان برای تیم‌های لیگ برتری، ۲۰میلیون تومان برای تیم‌های لیگ یکی، ۱۰میلیون تومان برای تیم‌های لیگ دویی و ۸میلیون تومان برای سایر لیگ‌ها خواهد بود. اگر بازیکنی از یک لیگ به لیگ پایین‌تر منتقل شود، پرداخت حق رشد شامل او نمی‌شود. حق آموزش و مکانیزم مشارکت جمعاً شامل ۲۰درصد از مبالغ قراردادی است که بازیکن با باشگاه جدید منعقد کرده است و قوانین آن به شرح زیر است: مسئولیت پرداخت حق آموزش به باشگاه قدیم به عهده باشگاه جدید است. بازیکن فقط از سن ۱۲ تا ۲۳سال به شرط فعالیت در باشگاه‌های حرفه‌ای مشمول حق رشد است. بازیکنی که اولین قرارداد حرفه‌ای خود را به ثبت می‌رساند شامل حق رشد است. باشگاهی که بدون دلیل موجه با بازیکن فسخ کرده باشد شامل حق رشد نخواهد شد. باشگاه جدید حق رشد را باید تا ۳۰روز بعد از عقد قرارداد با باشگاه جدید بدهد، در غیر این‌ صورت مشمول جریمه و ماهی 0.5درصد. اگر پایان ۲۳سالگی بازیکن در هنگام عضویت در باشگاه قدیم قبل از اتمام قرارداد آنها فرارسیده است. باشگاه جدید فقط تا روزی که ۲۳سالگی بازیکن پایان می‌یابد ملزم به پرداخت حق رشد به باشگاه قدیم است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی