[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

فرار از فرهنگ، روزنامه شیراز نوین

• مرضیه صادقی
در تعریف فرهنگ چنین آمده است: فرهنگ راهکار‌های شایع موجه در یک جامعه برای رفع هرگونه نیاز واقعی و غیرواقعی است. فرهنگ همواره نرم افزار است و تمدن وجه سخت افزاری آن به شمار می‌رود. به عبارت ساده‌تر، فرهنگ آن چیزی است که مردم با آن زندگی می‌کنند. فرهنگ از آنِ مردم است.
گروه زیادی بر این باورند که فرهنگ بد بهتر از بی‌فرهنگی است. مثلاً نوروز بخشی از فرهنگ ماست که از گذشته دور در وجود ایرانی‌ها نهادینه شده و با گذشت زمان، سفر در این ایام به این فرهنگ افزوده شده و بعد از آن ما وارد دنیای مدرن شده ایم و دیدار آثار باستانی و تاریخی بخشی از این سفرها شده و از آنجا که انسان ایرانی همواره می‌پندارد باید از خود برای آیندگان چیزی به یادگار بگذارد، شروع می‌کند به کَنده‌کاری بر روی یادگاری گذشتگان. بسیاری اعتقاد دارند این فرهنگ بدی است اما از آنجا که فرهنگ هم مانند قانون است و بدش بهتر از نبودنش است، اگر مردمی که به سفر می‌روند بر روی آثار تاریخی با قدمت 2هزار سال یادگاری ننویسند، هزار سال بعد مردم ایران هرگز نخواهند فهمید آتوسا و حمید و پری و رضا دسته جمعی آمده‌اند به شیراز برای گردش و تفریح و رفته اند خانه خاله و عمه یا ممکن است هزار و پانصد سال بعد کسی باخبر نشود که جمیله با ناجوانمردی فرهاد عاشق را رها کرده و به سراغ مرد دیگری رفته و فرهاد به خاطر هم‌نامی‌اش با عاشق اسطوره‌ای، تصمیم گرفته نام خودش و معشوقش را درون یک قلب که از آن خون میچکد بر بیستون حک کند. اگر آیندگان این را ندانند، ممکن است رفتن جمیله پایان تمام عاشقانه‌های بشریت باشد. جیمز موریه در کتاب حاجی بابای اصفهانی ادعا می‌کند مردم ایران عادت‌هایی دارند که بخشی از فرهنگ آنها شده است؛ مانند قسم خوردن و دروغ گفتن. اینجانب با استناد به این مدرک که می‌گوید فرهنگ مال مردم است، می‌گویم مال خودمان است، اختیارش را داریم. اصلاً جناب موریه خبر نداشت که وقتی پدرم می‌گوید خودش از یک عراقی شنیده که صدام زنده است و آن کسی که اعدامش کردند بدل او بوده، شوهرعمه‌ام راضی نمی‌شود مگر اینکه پدرم به جان خودش و او و عمه زری‌ام قسم بخورد؟ این جناب موریه خبر نداشت که من تمام طول دبستان بدون قسم نتوانستم به مادرم ثابت کنم که بیمار هستم و امکان رفتن به مدرسه را ندارم و البته در پایه‌های بعدی تحصیلی با قسم هم نتوانستم این را ثابت کنم.
در پایان به این نتجه می‌رسیم که ما ایرانی‌ها مردم بافرهنگی هستیم و فرهنگمان مال خودمان است و اگر کسی بخواهد به فرهنگمان توهین کند، ابتدا سکوت می‌کنیم و بعد در صفحه اینستاگرامش جواب‌های دندان شکنی به اعضای خانواده‌اش می‌دهیم. فرهنگ خلسه افتخارات و باقیمانده زحمت گذشتگان نیست؛ به جان شما نباشد به جان خودم فرهنگ بازتاب امروز ماست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی