[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۰
  • دوره جدید

نپیوستن به CFT محدودیت‌های بین‌المللی زیادی ایجاد می‌کند، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس حقوقی با تأکید بر ضرورت الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) ضمن تعریف تروریسم گفت: بدون تعریف تروریسم هر نوع جابجایی پول می‌تواند محل سؤال و اعمال فشار قرار گیرد.
صباح زنگنه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT)اظهار کرد: مشکل اصلی این کنوانسیون‌ها این است که تعریف مشترکی از سوی سازمان ملل در مورد تروریسم ارائه نشده است. اصل کنوانسیون به معنای کنترل امور مالی است و مورد سوءاستفاده قرار نگرفتن توسط گروه‌های تروریستی، که امر مثبت و خوبی است اما مشکل در این است که در این کنوانسیون تروریسم تعریف نشده و تا تروریسم تعریف نشود هر کشوری برای خود مصداقی از مخالفین خود را به عنوان تروریسم معرفی می‌کند.
وی عنوان کرد: آمریکا گروه‌های مبارزان ملی که در برابر اشغالگری و حمله‌های نیروهای خارجی فعالیت می‌کنند را جزو استثنائات این کنوانسیون نمی‌داند؛ بلکه همه گروه‌هایی که به نوعی اسلحه دارند را تروریسم قلمداد می‌کند. علاوه بر این بخش با توجه به اینکه امکان نقل و انتقال پول هم در مرکز رصد کردن و مانیتور کردن جابجایی پول توسط هر فرد و گروهی در اختیار سازمان‌ها و مؤسسات آمریکایی قرار دارد لذا به راحتی هم می‌تواند در گروه‌های مسلح وابسته به خود که حتی عملیات تروریستی انجام می‌دهند مانند داعش یا القاعده یا سایر گروه‌های تروریستی تأمین مالی را خودش انجام دهد و چون قدرت دیگری وجود ندارد که این جابجایی اموال را رصد کند در نتیجه امکان کنترل آن و معرفی دولت آمریکا به عنوان ناقض این کنوانسیون وجود نخواهد داشت. عملاً در این دو سطح و زمینه، دست کشورهای مستقل و نیروهای مقاومت ملی خالی خواهد بود و همواره تحت فشار آمریکا و کشورهای غربی هم قرار خواهد گرفت.
وی افزود: باید بر تعریف تروریسم تأکید کرد چون بدون تعریف تروریسم هر نوع جابجایی پول می‌تواند محل سؤال و اعمال فشار قرار گیرد. البته در مجموع تمام تراکنش‌های مالی در دنیا یا منطقه خودمان شاید عملیات تأمین مالی گروه‌های مسلح بسیار اندک باشد اما همین اندک که شاید یک درصد یا کمتر از یک درصد باشد، به عنوان ابزار اعمال فشار سیاسی و مالی مورد استفاده آمریکا قرار خواهد گرفت.
زنگنه با بیان اینکه در صورت عدم الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم(CFT) در تعاملات بین‌المللی محدودیت‌های زیادی ایجاد خواهد شد گفت: برای مثال، برای هر تراکنشی باید صدها صفحه اطلاعات تأمین پر شود که فرم‌های مربوطه و این اطلاعات از ریزترین مسائل تا درشت ترین مسائل را شامل خواهد بود و به‌طور کامل این اطلاعات در اختیار مراکز پا به پای ارزی در نیویورک یا فرانکفورت قرار خواهد گرفت و بدون دادن این اطلاعات عملاً تراکنش‌ها متوقف خواهد شد.
این کارشناس حقوقی خاطرنشان کرد: در هر حال، این ابعاد باید سبک و سنگین شود که برای مثال آیا امکانش هست از کمک به مراکز یا سازمان‌های مقاومت ملی صرف نظر کرد یا آنها را به نوعی خودکفا کرد یا خیر؟ به لحاظ حقوقی نیز باید فعالیت مجدانه‌ای صورت گیرد که به موجب آن تعریف تروریسم مشخص شود. گروه مجاهدین خلق که هزاران انسان از مردم عادی تا مسئولین، نمایندگان مجلس و سران قوه قضاییه و مجریه ایران را ترور کردند توسط آمریکا به‌عنوان گروه‌های غیر تروریسم معرفی شدند در‌حالیکه این گروه در گذشته در فهرست گروه‌های تروریستی بود. این درحالی است که حزب‌الله با وجود اینکه به عنوان یک نیروی مطرح مقاومت ملی در برابر اشغال‌گری اسراییل است و همچنین با توجه به عضویت در دولت لبنان و داشتن نمایندگان زیادی در پارلمان لبنان، توسط دولت آمریکا به عوان گروه تروریستی شناخته می‌شود.
وی در پایان گفت: بنابراین شاخصی که آمریکا بر محور آن عمل می‌کند و آن را ملاک قرار می‌دهد نزدیک بودن یا دور بودن از اسرائیل است و سایر مسائل اصلاً برایش ملاک نیست. این موارد باید مشخص شود و همچنین باید گروه‌های مقاومت ملی در تبصره‌ای مستثنی شوند که این اقدام کار حقوقی پیچیده و مفصلی را می‌طلبد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی