[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

لیونل مسی مدیون احمد موسی!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: گل دقیقه ۹۰ کوتینیو برای برزیل و گل‌های احمد موسی برای نیجریه، دو تیم بزرگ آمریکای جنوبی را از خطر حذف نجات داد! هرچند هنوز احتمال حذف هر دو تیم در مرحله مقدماتی وجود دارد؛ آنها حالا سرنوشت خود را در دست دارند و با برتری در بازی سوم می‌توانند به مرحله یک هشتم نهایی صعود کنند.
نهمین روز مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ عصر روز جمعه آغاز شد و در اولین دقایق بامداد دیروز به پایان رسید و تیم‌های برزیل، نیجریه و سوئیس موفق به شکست رقبای خود شدند. 
در نخستین بازی از ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه به وقت ایران، برزیلی‌ها به مصاف کاستاریکا رفتند. برزیل که در بازی نخست خود با دریافت یک گل کاملاً مشکوک دو امتیاز مهم را از دست داده بود،‌ در این بازی ۹۰دقیقه حمله کرد تا بالاخره به نتیجه رسید. 
در یک‌طرفه‌ترین بازی جام، برزیل در طول ۹۰دقیقه ۳۹حمله روی دروازه کاستاریکا انجام داد و ۱۷موقعیت ریز و درشت برای گل‌زنی خلق کرد. در طرف مقابل، کاستاریکا فقط ۸بار توانست به محوطه جریمه برزیل نزدیک شود و ۲فرصت گل‌زنی ایجاد کرد. 
در نیمه اول این مسابقه،‌ برزیلی‌ها با وجود ارائه بازی برتر و حملات متعدد،‌ در خلق فرصت‌های عالی گل‌زنی چندان موفق نبودند، اما در نیمه دوم از همان سوت آغاز مسابقه، شرایط به طور کلی تغییر کرد. برزیلی‌ها بسیار بابرنامه‌تر از نیمه اول کار کردند. شاید حضور داگلاس کاستا به جای ویلیان هم مزید بر علت شد تا برزیل در فاز تهاجمی موفق‌تر عمل کند. خلق ۷فرصت عالی گل‌زنی در این نیمه، ‌نشان از آمادگی بالای برزیلی‌ها در برابر حریف تقریباً دست و پا بسته خود بود. اما همین حریف دست و پا بسته، توانست تا دقیقه ۹۰ برزیلی‌ها را زجر دهد. توپ وارد دروازه کیلور ناواس نمی‌شد. جالب‌ترین صحنه مسابقه هم در دقیقه ۷۸ رخ داد. زمانی که داور خطای پنالتی روی نیمار را اعلام کرد و در حالی که نیمار خود را برای زدن اولین گل در این جام آماده می‌کرد،‌ تصمیم داور برگشت. باز هم کمک‌داور ویدئویی وارد عمل شد و داور با یک تصمیم درست، از تصمیم خود مبنی بر اعلام پنالتی صرف‌نظر کرد.
این اتفاق باعث شد نیمار و هم‌بازیانش تحت فشار بیشتری قرار بگیرند. اما در حالی که همگان تصور می‌کردند اولین بازی بدون گل جام در حال وقوع است،‌ فیلیپه کوتینیو وارد عمل کرد. ارسال یک توپ روی دروازه کاستاریکا، ‌اثرگذاری روبرتو فیرمینو و بعد مهار ناقص گابریل ژسوس، باعث شد توپ در یک قدمی دروازه به فیلیپه کوتینیو برسد و او با یک ضربه آرام نوک پا، توپ را از میان پاهای کیلور ناواس عبور دهد و بدین ترتیب برزیل در آستانه کسب اولین سه امتیاز خود در این جام قرار گرفت. اما این پایان کار نبود. شش دقیقه وقت تلف شده به پایان رسید، اما داور سوت پایان را به صدا درنیاورد تا اینکه در دقیقه ۹۷ پاس طلایی داگلاس کاستا به نیمار،‌ برتری برزیل را به عدد ۲ رساند. 
برزیل با این پیروزی، با ۴امتیاز‌ موقتاً به صدر جدول صعود کرد و منتظر دیدار آخر شب بین سوئیس و صربستان ماند.
اما نکته جالب این بازی، نمره ضعیفی بود که نیمار دریافت کرد. نیمار شماره 10 سرشناس تیم ملی برزیل که قبل از جام جهانی خیلی‌ها او را ستاره اصلی این تورنمنت می‌دانستند، در دومین بازی برزیل نمایشی در حد نام و اعتبارش نداشت، هرچند گل دوم تیمش را در این مسابقه به ثمر رساند. اما در حالی که نیمار در این بازی عملکرد خوبی نداشت، دیگر مهاجم برزیلی و جانشین او در بارسلونا بالاترین نمره را گرفت و بهترین بازیکن زمین هم شد. فیلیپه کوتینیو مهاجم تیم ملی برزیل و باشگاه بارسلونا در حالی که بازی این تیم برابر کاستاریکا بدجوری گره خورده بود با یک گل ارزشمند توانست قفل دروازه حریف سرسخت را باز کرده و در نهایت، پایه سه کسب این سه امتیاز باارزش را ریخت. کوتینیو در پایان این بازی به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد و در نظرسنجی سایت‌ها و رسانه‌های معتبر، بالاترین نمره را در میان بازیکنان برزیل به دست آورد.
سایت bbc world در تعیین نمره بازیکنان از یک تا ده بیشترین نمره را به فیلیپه کوتینیو داد و البته نیمار جونیور ستاره بزرگ برزیلی‌ها که امید اصلی هواداران این تیم بود، در این بازی کمترین امتیاز را گرفت و به عنوان ضعیف‌ترین بازیکن برزیلی زمین انتخاب شد. امتیاز بازیکنان برزیل از 1 ضعیف تا 10 عالی: آلیسون 5.32، فاگنر 4.75، تیاگو سیلوا 5.39، میراندا 5، مارسلو 5.62، پائولینیو 4.90، کاسیمیرو 5.07، فیلیپه کوتینیو 6.46، ویلیان 4.87، گابریل جسوس 5.30، نیمار 3.73، داگلاس کاستا 5.76، فرناندینیو 5.29، روبرتو فیرمینو 6.
کوتینیو در پایان این مسابقه گفت: فوق‌العاده هیجان‌زده هستیم، چون بازی شور و حال فراوانی داشت. دیدار سختی برای ما بود و از دقیقه یک به دنبال پیروزی بودیم و تلاش زیادی کردیم تا اینکه در دقایق پایانی به کمترین حقمان در بازی رسیدیم. سه امتیاز پاداش درست ما از این بازی بود. 
او در مورد گلی که به ثمر رساند نیز گفت: گابی بسیار خوب ضربه سر فیرمینو را کنترل کرد و همه چیز مهیا بود تا با یک ضربه کار را تمام کنم. بسیار خوشحالم که موفق به گل‌زنی شدم، ولی مهم‌تر از هر چیزی، پیروزی تیم بود.
دومین بازی عصر جمعه بین نیجریه و ایسلند برگزار شد. دیداری که پیش از آغاز رقابت‌ها،‌ تصور نمی‌شد به یک دیدار بسیار مهم برای اکثریت فوتبال‌دوستان جهان تبدیل شود!‌ اما عملکرد بسیار ضعیف آرژانتین باعث شد سرنوشت این تیم به نتیجه این دیدار گره بخورد. طرف‌داران بی‌شمار لیونل مسی و تیم ملی آرژانتین در سراسر دنیا، ۹۰دقیقه پای بازی نیجریه و ایسلند میخکوب شدند و برای پیروزی نیجریه دعا کردند. اتفاقی که رخ داد! ایسلندی که در بازی نخست خود موفق به کسب امتیاز از بازی با آرژانتین شده بود، در این مسابقه حتی از روی نقطه پنالتی هم نتوانست گل‌زنی کند و نیجریه با دو گل احمد موسی، حریف خود را شکست داد. این نتیجه باعث شد آرژانتین به قعر جدول گروه چهارم رقابت‌ها سقوط کند،‌ اما به صعود امیدوار شود!‌ 
آرژانتین در دیدار سوم خود باید به دیدار نیجریه برود. پیروزی در این مسابقه،‌ یاران مسی را ۴امتیازی می‌کند و در صورتی که ایسلند نتواند کرواسی را در بازی هم‌زمان شکست دهد، آرژانتین راهی مرحله یک‌هشتم نهایی خواهد شد. اما اتفاق جالب زمانی رخ خواهد داد که نیجریه با شکست آرژانتین به دور بعد صعود کند!
اما در سومین بازی جمعه، تیم‌های صربستان و سوئیس که تیم‌های موفق روز نخست گروه ۵ بودند، به مصاف هم رفتند. صربستان در این مسابقه با گل میتروویچ از حریف خود پیش افتاد و نیمه اول را به سود خود به پایان رساند،‌ اما سوئیس در نیمه دوم بازگشتی فوق‌العاده به بازی داشت و نتیجه‌ای عالی گرفت. آنها ابتدا با گل دقیقه ۵۲ گرانیت ژاکا بازی را به تساوی کشاندند. این نتیجه تا دقیقه ۹۰ پابرجا باقی ماند تا اینکه روی یک ضدحمله برق‌آسا و تک‌نفره، ژردان شکیری موفق شد با سرعت زیادی خود را پا به توپ به محوطه جریمه صرب‌ها برساند و با یک ضربه بغل پا، یکی از مهم‌ترین گل‌های عمر خود را به ثمر برساند. با این گل، سوئیس ۴امتیازی شد و با توجه به بازی نسبتاً آسانی که با کارستاریکای حذف شده در روز پایانی خواهد داشت،‌ شانس زیادی برای صعود دارد. اما صربستان که با حفظ نتیجه نیمه اول می‌توانست صعود خود به دور بعد را قطعی کند،‌ حالا برای صعود کار بسیار دشواری خواهد داشت. آنها یا باید از برزیل امتیاز بگیرند و در انتظار توقف سوئیس باشند یا برای شکست برزیل به میدان بروند! بنابراین، می‌توان گفت گل دقیقه ۹۰ سوئیس، ضربه سهمگینی به فوتبال صربستان وارد کرد و می‌تواند باعث حذف زودهنگام این تیم خوب شود.
دهمین روز این مسابقات روز شنبه برگزار شد که در شماره فردا به سه دیدار این روز می‌پردازیم. اما امروز (یکشنبه) یازدهمین روز رقابت‌هاست. سه دیدار برگزار می‌شود. ابتدا انگلیس از ساعت ۱۶:۳۰دقیقه به مصاف پاناما می‌رود و با پیروزی در این مسابقه، می‌تواند صعود خود را قطعی کند. از ساعت ۱۹:۳۰دقیقه ژاپن و سنگال تیم‌های پیروز روز نخست گروه هشت به مصاف هم می‌روند و از ساعت ۲۲:۳۰دقیقه هم تیم‌های بازنده اولین روز این گروه، یعنی لهستان و کلمبیا با یکدیگر دیدار می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی