[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

نابسامانی اجتماعی از علل مؤثر در افزایش اعتیاد است، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز نیز معتقد است که الگوهای نامناسب تربیتی، فقر و نابسامانی‌های اجتماعی از علت‌های مؤثر در افزایش گرایش جوانان خصوصاً زنان و  دختران جوان به اعتیاد است.
به گزارش روابط عمومی ‌شورای شیراز، لیلا دودمان با تأکید بر اینکه گفتن و نوشتن از مواد مخدر کلیشه‌ای شده است، گفت: اعتیاد از یک سو بلا و از سوی دیگر عاملی برای دیگر بلایا و آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها محسوب می‌شود. 
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شیراز نهاد خانواده را اولین قربانی اعتیاد دانست و پایین آمدن سن اعتیاد را یک معضل جدی برشمرد و گفت: پایین آمدن سن اعتیاد به نظر می‌رسد نتیجه بی‌توجهی در گذشته است. 
به اعتقاد دودمان گسترش نگران‌کننده مواد مخدر صنعتی بین جوانان، خصوصاً زنان و دختران جامعه بحرانی است که باید به دور از شعارهای روزمره برای حل آن به فکر ریشه‌یابی و برنامه‌های عملیاتی برای کنترل آن بود.  عضو هیئت رئیسه شورای شهر شیراز با بیان اینکه ۵۲ درصد معتادان، از تریاک و حدود ۴۸ درصد نیز موادی مانند هروئین و شیشه مصرف می‌کنند، ادامه داد: در این میان مصرف هروئین، شیشه و گل در حال افزایش است و جای نگرانی دارد. دودمان با اشاره به جامعه 10درصدی زنان معتاد در ایران، آمار اعتیاد زنان در ایران را بسیار پایین‌تر از متوسط جهانی دانست اما در عین حال آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص افزایش تعداد زنان معتاد را نگران‌کننده توصیف کرد. 
این کارشناس جامعه‌شناسی بیان کرد: افزایش میزان مصرف مواد مخدر بین زنان و دختران ایران پیامدهای ناخوشایندی بیش از پیامدهای اعتیاد مردم دارد. 
او تولد سالانه ۷۵۰۰ نوزاد معتاد در ایران را تلخ توصیف و خاطرنشان کرد: در صورت صحت این آمار و با یک معادله ساده در می‌یابیم که نیم درصد مادران باردار معتاد هستند و نوزادانی معتاد به دنیا می‌آورند.
 رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز افزود: نکته تأسف‌برانگیز دیگر این است که استان فارس در شمار 6 استان پرمصرف در مواد مخدر قرار دارد و میزان مصرف مواد مخدر در این استان‌ها بیش از نرخ میانگین 4.5 درصدی کشور است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی