[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

سازه بازار قیصریه لار هیچ نشانه‌ای از فرونشست ندارد، روزنامه شیراز نوین

خشایار شیبانی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی لار گفت: در سازه بازار قیصریه لار هیچ نشانه‌ای از ترک، شکاف یا شکستگی و فرونشست وجود ندارد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، خشایار شیبانی مدیر پایگاه میراث فرهنگی لار با اشاره به بارندگی‌های اخیر و مطالبی که در فضای مجازی درباره فرونشست بازار قیصریه لار مطرح شده بود گفت: بازار قیصریه لار دو زلزله بزرگ سال ۱۰۷ هجری قمری و ۱۳۳۸ هجری شمسی را بدون خسارت پشت سر گذرانده است و خبر تخریب و فرونشست این بازار قدیمی در سیل اخیر تکذیب می‌شود. وی در خصوی نم‌زدگی برخی از حجره‌های بازار تشریح کرد: این نم‌زدگی‌ها مربوط به ضلع شرقی بازار است که از قدیم الایام  ۳حلقه چاه برای هدایت آب‌های روان وجود داشته است. اما در سال‌های اخیر شخصی با ارائه سند مالکیت برای زمین‌های آن قسمت اقدام به پرکردن چاه‌ها کرده است و این کار، مانع وجود راهی برای خارج شدن آب‌های ضلع شرقی بازار شده است و تنها راه در بارندگی‌های اخیر برای عدم نفوذ آب، نصب پلاستیک‌های زخیم به دیوار بازار بوده است.
وی با بیان اینکه موضوع مالکیت شخص مذکور و پر شدن چاه‌ها نیز از طریق تنظیم شکایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس به مراجع قضایی پیگیری شد افزود: متأسفانه در مراجع قضایی رأی به نفع مالک صادر شد. خشایار شیبانی در ادامه توضیحاتی در مورد گودال ضلع غربی بازار داد و اضافه کرد: در دهه ۷۰ توسط شهرداری یک باب آب انبار و یک باب حمام قدیمی در آن قسمت تخریب و با مخلوط مدفون شد که در زمان بارندگی به دلیل وجود سازه در آن قسمت، گل و لای شسته و حالت گودال مانند ایجاد می‌شود و در سنوات گذشته نیز اتفاق افتاده است که به سازه بازار مربوط نیست.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی لار توضیحاتی در خصوص خانه‌های غیرثبتی در قسمت بافت تاریخی شهرستان لار داد و گفت: در سیل چند روز گذشته، موضوعی مبنی بر تخریب خانه‌های غیرثبتی به دلیل عدم ایمنی مطرح شد که با اقدام قضایی، از تعدی و تخریب این خانه‌ها جلوگیری شد. وی در پایان اضافه کرد: در این بارندگی‌ها، برخی از بناهای تاریخی دچار آسیب جزیی شده‌اند که با توجه به فرسودگی مصالح و همچنین جنس مصالح که از خشت و گل است، این امر گریزناپذیر است. اما موضوع خسارت‌ها توسط کارشناسان در حال بررسی است و در صورت نیاز به مرمت، در اسرع وقت اقدام خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی