[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

حقیقت‌طلبی، اخلاق‌گرایی و عدالت‌خواهی مطالبه معلمان ماست، روزنامه شیراز نوین

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی _ شیرازنوین
جمعی از معلمان و علاقه‌مندان به مسائل آموزش و پرورش در جلسه فوق‌العاده مجمع عمومی سازمان معلمان ایران شعبه فارس گردهم آمدند. بر پایه این گزارش، در ابتدای این جلسه آیاتی از قرآن کریم قرائت و سپس سرود ملی ایران هم‌خوانی شد.
سپس فاطمه اسدی مسئول سازمان معلمان ایران شعبه فارس در خصوص اهداف این سازمان و روند عضوگیری و گسترش تشکیلات آن در سراسر استان، نکاتی بیان نمود. در ادامه، محمدتقی سبزواری از اعضای اصلی شورای مرکزی سازمان معلمان ایران در رابطه با تاریخچه شکل‌گیری این سازمان و مقایسه آن با احزاب دیگر، سخنانی را ایراد کرد.بعد از معرفی اعضای حاضر در این جلسه نیز پرسش‌هایی مطرح شد که توسط سبزواری، فرهنگی فعال در امور صنفی و حزبی  پاسخ داده شد و پس از یک پذیرایی ساده و استراحت کوتاه، پرسش و پاسخ‌ها ادامه و پیشنهادهایی از سوی اعضا مبنی بر ادامه جلسات و مستمر بودن فعالیت اعضا مطرح گردید.
هدف ما یاری‌رساندن به آموزش‌وپرورش استان است
در بخش دوم این جلسه، محمد خسروی دبیر تشکیلات سازمان معلمان ایران شعبه فارس گفت: این جلسه درواقع سومین جلسه هم‌اندیشی سازمان معلمان شاخه فارس است و اهداف سازمان را کمک و تعامل سازنده در بهبود و یاری رساندن به بدنه آموزش و پرورش استان و کیفیت‌بخشی در امر آموزش و هم‌سو بودن با دیگر تشکل‌های صنفی و سیاسی است. در جلسه مذکور مصوباتی از جمله فعال نمودن و آشنایی همکاران دیگر شهر‌های استان فارس و جذب این همکاران به تشکیلات سازمان فارس داشت. در ادامه، وظایف کمیته‌های مختلف و اعضای آن مشخص گردید و به تصویب تمامی اعضا رسید که جلسات ماهیانه برگزار شود. خسروی در ادامه افزود: سازمان معلمان فارس به منظور آشنایی فرهنگیان این استان با اهداف و تاریخچه سازمان معلمان ایران، اقدام به برگزاری این گونه جلسات با فرهنگیان این استان کرده و در صورت لزوم و تشخیص، جلساتی هم با مدیران عالی و میانی آموزش و پرورش کشور و استان و نمایندگان شیراز و فارس خواهد داشت. خسروی یادآور شد: برای حضور پررنگ در تحولات فرهنگی و سیاسی، نیاز به حضور فرهیختگان عزیز و فرهنگیان بزرگوار در تشکل‌های قانون‌مند معلمی داریم. 
حقیقت‌طلبی، اخلاق‌گرایی و عدالت‌خواهی مطالبه ماست
فاطمه اسدی رئیس سازمان معلمان فارس نیز در تشریح اهداف و برنامه‌های این سازمان، با اشاره به ارزش‌های حاکم و اهداف سازمان معلمان ایران از جمله حقیقت‌طلبی، اخلاق‌گرایی و عدالت‌خواهی گفت: ما قصد سهم‌خواهی یا موضع‌گیری علیه هیچ تشکلی را نداریم.قصد ما هدف‌مند نمودن تشکل‌های معلمان و استفاده از نظرات افراد صاحب‌نظر در حوزه آموزش و پرورش است. ما خواهان برقراری تفاهم و تعامل با مسئولان برای رفع مشکلات و استفاده از سازوکار‌های گوناگون در این راه، به خصوص انسجام گفتمانی خواهیم بود. وی در ادامه از همکاران شرکت کننده در جلسه و دیگر همکاران خواست بازوی توانمندی در جهت جذب فرهنگیان و افزایش تشکیلات سازمان معلمان در سراسر استان باشند. اسدی بیان کرد: همان‌گونه که مطلعید، سبزواری هم به عنوان یک کنشگر صنفی آموزش معتقد است راه اصلاح آموزش و پرورش نه وزرای قوی که معلمان توانمند است و ایمان دارد با تقویت و بهینه‌سازی فرهنگ حاکم بر نیروی انسانی، می توان وزرای توانمند تربیت کرد.
برای اصلاح آموزش‌وپرورش به آرامش و نقد نیاز داریم
 محمدتقی سبزواری عضو پیوسته شورای مرکزی سازمان معلمان ایران، در ادامه جلسه و در تکمیل سخنان خود خاطرنشان کرد: گزینش حرف اول را در آموزش و پرورش مطلوب می‌زند و جنبش زنان، نماد موفقیت در حرکت‌های اصلاحی است و در مقابل، جنبش دانشجویی را با وجود سابقه هفتادساله، نماد رفتارهای انقلابی و ناموفق می‌دانم. 
وی تأکید کرد: معلمان از ابتدا باید مانند زنان، آرام و پیوسته حرکت می‌کردند ولی با هزینه‌هایی که معلمان پرداخت کرده‌اند، چنین چیزی امکان ندارد. اما می‌توان برنامه‌های اصلاحی را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که حساسیت نهادهای خاص را برنینگیزد. ما برای اصلاح آموزش و پرورش به آرامش و نقد نیاز داریم. سبزواری ضمن یاد کردن از معلمانی که به دلیل فعالیت‌های صنفی موردظلم واقع شده یا به هر دلیلی محکوم گشته‌اند تصریح کرد: روند تغییرات و توجه به مطالبات در دو دهه گذشته در آموزش و پرورش مثبت بوده است.
در بخش تریبون آزاد این گردهمایی نیز همکاران فرهنگی به بیان دغدغه‌ها و سوالات خود در قالب فعالیت در سازمان معلمان ایران پرداختند و خواستار برگزاری مداوم جلسه و فعالیت در قالب تشکیلات شدند. مهرداد اژدری کارشناس ارشد تحقیقات و از اعضای سازمان معلمان ایران شعبه فارس نیز پیشنهادات ذیل را مطرح کرد:
ادامه کار سازمان معلمان درفارس مقطعی نباشد.
 همچنین پیشنهاد می‌شود محل خاصی برای مراجعه اعضا داشته باشیم و تغییر فضای بین فرهنگیان از صحبت کردن به سمت عمل‌گرایی و پشتوانه هم بودن، جلسات با برنامه زمانی مداوم و با برنامه‌ریزی قبلی درمورد موضوع جلسه، در مباحث سیاسی نفوذ غیرمعلم‌ها بیشتر از فرهنگیان است. درهمین راستا جلب‌نظر همکاران برای اینکه پله ترقی دیگران نباشیم، ارزش قائل شدن به همکاران و استفاده از نظرات آنها، بحث ارباب و رعیتی نباشد. 
در پایان، پس از تبادل نظر و همفکری اعضا، منصور شیبانی از اعضای اصلی سازمان معلمان شعبه فارس که مسئولیت پذیرش و ثبت مشخصات همکاران شرکت کننده و امین ثامنی مسئول فناوری جلسه و محمدصادق شایسته‌منش که مسئولیت عکاسی و فیلم‌برداری و مستندسازی جلسه را بر عهده داشتند، توسط رئیس سازمان تقدیر شده و به رسم یادبود، سررسید سال ۹۷ با آرم سازمان معلمان ایران به همراه اساسنامه سازمان تقدیم حضار گردید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی