[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

آسیایی‌ها به‌ هوش باشند، روزنامه شیراز نوین

نمایش تحسین‌برانگیز ژاپنی‌ها برابر بلژیک در جام جهانی‌۲۰۱۸ تحسین همگان را برانگیخت. آنها تا آستانه حذف یکی از مدعیان قهرمانی پیش رفتند و برگ زرینی در کارنامه فوتبال آسیا به‌ثبت رساندند. کاظم کرمی ‌یکی از مربیان و پیشکسوتان فوتبال شیراز در این ارتباط می‌نویسد‌:‌ وقتی در پایان مسابقات گروهی مرحله مشخص شد که تیم پرستاره بلژیک که با سه پیروزی پیاپی به عنوان صدرنشین گروه هفتم باید به دیدار ژاپن، تنها نماینده صعود کرده آسیا برود، ‌همگان تصور یک بازی یک‌طرفه و پیروزی پرگل و آسان را برای سرخپوشان اروپایی داشتند. اما ژاپنی‌ها همه را غافلگیر کردند. درست است‌ که در مسابقات جام جهانی۲۰۱۸ اتفاقات عجیب کم نبوده، اما داستان ژاپن چیز دیگری بود. ارائه یک فوتبال منظم، با برنامه و از مهم مهم‌تر جسورانه و با هدف پیروزی، ژاپن را به عنوان نماینده‌ای شایسته از قاره کهن معرفی کرد. ژاپنی‌ها با دوندگی بی‌امان و پر کردن فضای حرکتی ستارگان پا به توپ بلژیک، عرصه را بر آنها تنگ کردند و با استفاده از ضد حمله‌های سرعتی خود خصوصاً از کناره‌ها، ‌نفس بلژیکی‌ها را گرفتند. آنها وقتی در نیمه دوم با دو گل زیبا از حریف خود پیش افتادند،‌ جهان فوتبال را آماده یک زلزله دیگر کردند. اما تفاوت فوتبال اروپا و آسیا در این مسابقه فقط در یک کلمه خلاصه شد:‌ تجربه!
ژاپن اگر می‌توانست حرفه‌ای‌گری‌ها و حربه‌ها را چاشنی فوتبال بی‌نقص خود کند، ‌قطعاً پیروز مسابقه با بلژیک بود اما آنها اینک تجارب ارزشمندی با خود از جام جهانی بردند. اینکه برای حضور در مسابقات معتبر اینچنینی، به موضعات دیگری هم باید توجه داشت. حربه‌های وقت‌گذرانی، ‌توجه به قد و قواره بازیکنان دفاعی و‌...
در آن‌سوی زمین بلژیک اما تنها تیمی‌ بود که توانست با تغییر آهنگ و تغییر سیستم بازی، کاری را انجام دهد که پیشتر تیم‌هایی نظیر اسپانیا و آلمان نتوانسته بودند انجام دهند. این تیم با ایجاد چند تغییر، توانست اندوخته‌های ارزشمند ژاپن را بگیرد و همچنان خود را به‌عنوان مدعی در جام حفظ کند. آن هم نه فقط با تکیه بر ستارگان خود، بلکه با ترکیب کردن تکنیک و تاکتیک تیمی. به‌هر‌حال،‌ تیم‌های آسیایی و آفریقایی همه به خانه برگشتند و هیچ‌کدام توفیق حضور در مرحله یک‌چهارم نهایی را پیدا نکردند اما ژاپن در راه برگشت از روسیه، زنگ خطر جدی را برای تمام رقبای آسیایی خود از جمله تیم ملی فوتبال کشورمان برای قهرمانی در جام ملت‌های آسیا به‌صدا در آورد و مسابقه با بلژیک را در یکی از زیباترین صفحات تاریخ جام جهانی، برای خود به یادگار گذاشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی