[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

ورزش را زندگی کنیم، روزنامه شیراز نوین

ورزش و حرکات اصلاحی در درمان اسکولیوز (انحراف جانبی ستون فقرات)
 

 • هومن برزگر
متخصص رفتار حرکتی

اسکولیوز چیست؟
اسکولیوز عبارت است از انحراف جانبی ستون مهره‌ها، به نحوی که زاویه شوکی مهره‌ها به سمت تقعر و بدنه مهره‌ها به سمت تحدب چرخش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر هنگامی‌که از روبرو به ستون مهره‌ها نگاه می‌کنیم ستون مهره مستقیم و در امتداد یک خط عمودی صاف می‌باشد.
هر گاه این خط صاف دچار خمیدگی شود در نگاه از روبرو دیگر ستون مهره به‌صورت یک امتداد مستقیم دیده نمی‌شود و به یک یا هر دو سمت دچار خمیدگی می‌شود که به این امر اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون مهره می‌گوئیم.
ایجاد اسکولیوز یک روند تدریجی دارد. اسکولیوز معمولاً درست قبل یا در خلال بلوغ مود توجه قرار می‌گیرد. زمانی که جهش رشدی در فرد ایجاد شده است. بروز اسکولیوز در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان می‌باشد. در موارد کمی ‌اسکولیوز در دوره نوزادی تشخیص داده می‌شود و لذا درمان زودتر شروع می‌شود.
انواع اسکولیوز
تقسیم‌بندی اسکولیوز بر اساس مادرزادی و یا اکتسابی بودن به شرح زیر است:
۱- مادرزادی‌: فرد به هنگام تولد، دارای ناهنجاری مهره‌ای بوده و ستون فقرات وی انحراف جانبی دارد.
۲- اکتسابی‌: به انواعی از اسکولیوز اطلاق می‌شود که فرد در طول دوران زندگی تحت تأثیر عوامل مختلف به آن دچار می‌شود.
عوارض اسکولیوز
- درد در نواحی پشت و ستون فقرات
- اختلال در عملکرد سیستم قلبی- ریوی
- اختلالات عصبی
- اختلال در راه رفتن
- کاهش تحرک ستون فقرات
علائم و نشانه‌ها
- در شروع بیماری اغلب اسکولیوز درد ندارد و تشخیص آن مشکل است.
- قرار نداشتن شانه‌ها یا دو سمت لگن در یک سطح، مثلاً یک شانه بالاتر از شانه دیگر باشد.
- وجود داشتن یک حالت برجستگی یا کوهان در یک سمت ستون مهره در قسمت پشت
- ضعف عضلات یک سمت ستون مهره که در معاینه به‌صورت تحلیل رفتن عضلات یک سمت ستون مهره خود را نشان می‌دهد.
- کمردرد مزمن
- افتادگی شانه‌ها
- خوابیدن روی یک سمت در هنگام دراز کشیدن به پشت در اثر چرخش به یک سمت ستون مهره
حرکات اصلاحی مخصوص انحراف ستون فقرات 
این تمرینات را باید تا شمردن عدد پنج انجام داد و روزانه یک یا دودفعه و هر دفعه ۱۰‌بار تکرار کرد.
1. چرخش لگن در حالتی که به پشت دراز کشیده‌اید و زانو‌ها خم هستند. شانه‌ها را روی زمین صاف نگاه دارید ولی به‌طور منظم نفس بکشید. باسن را سفت کنید. کمر را با سفت کردن و به عقب فشار دادن عضلات شکمی ‌به سمت زمین برانید. سعی کنید با کمر خود به زمین فشار وارد کنید.
2. چرخش لگن در حالت طاق باز و با زانوهای صاف. در حالی که بدنتان صاف است به پشت دراز بکشید و با زانوهای صاف همان اعمال را تکرار کنید.
3. نشستن همراه با چرخش لگن. در حالی که زانوها خم هستند لگن را بچرخانید و چرخش را حفظ کنید. در حالی که آرنج‌ها صاف هستند بدن را به بالا بکشید تا با انگشتان دست زانوهایتان را لمس کنید. به آرامی ‌بنشینید سپس لگن را از حالت چرخش درآورید.
4. تمرینات تنفس عمیق. قفسه سینه را به سه قسمت شکم، پایین قفسه سینه و بالای قفسه سینه تقسیم کنید. هوا را عمیقاً به درون ریه‌ها بکشید و سپس آن را به‌طور کامل از هر قسمت به بیرون بدهید. بعداً و هنگامی‌که توانستید این کار را به خوبی انجام دهید، سه قسمت را با یک نفس عمیق با هم ترکیب کنید.
5. کشش همسترینگ. بنشینید و پاها را در جلوی خود دراز کنید، با دست انگشتان پای خود را لمس کنید. همانطور که پیش می‌روید سعی کنید با سر، زانوهای خود را لمس کنید.
6. کشش کمر. پاهای خود را گرد کنید و بنشینید با سر زمین مقابل خود را لمس کنید.
7. تقویت کمر. پاهای خود را گرد کنید و بنشینید و کمرتان را تا آنجا که ممکن است صاف به دیوار تکیه دهید. توپی را بالای سر نگاه دارید و مستقیم بالا ببرید. حتماً آرنج‌هایتان را روی دیوار نگاه دارید.
8. کشش چرخشی. پاهای خود را گرد کنید و بنشینید در حالی که دست‌هایتان پشت سرتان هستند، تا آنجا که ممکن است از طرفی به طرف دیگر بچرخید و سعی کنید با آرنج زانوی مخالف را لمس کنید.
9. اکستنشن یا کشش ستون فقرات در حالت دمر (روی شکم). لگن را بچرخانید و «تونلی» در زیر شکم خود ایجاد کنید. دست‌ها را در طرفین و کف دست‌ها را روی زمین قرار دهید. کتف‌ها را به هم فشار دهید و برخلاف جهت مقاومت بدن سر، شانه‌ها و دست‌ها را حدود ۶‌اینچ از زمین بلند کنید.
10. فشار دادن لگن به سمت بالا یا بلند کردن لگن در هنگام چرخش لگن. اطمینان حاصل کنید که زانوها تا شانه‌هایتان در یک خط مستقیم قرار دارند.
11. چرخش لگن در حالت ایستاده. در حالی که سر، شانه‌ها و کمر به دیوار تکیه دارند و پاشنه پاها ۳‌اینچ از دیوار فاصله دارد صاف بایستید. عضلات زانوها را شل کنید و لگن را بچرخانید. از دیوار دور شوید و در همان حال چرخش را حفظ کنید. این حالت بدن را به یک عادت تبدیل کنید. انجام این تمرین اصلاحی را بدون وجود دیوار یاد بگیرید؛ شکم را به داخل بکشید و لگن را در زیر آن فشرده کنید.
12. کشش جانبی در حالت ایستاده. بایستید در حالی که یک دست روی سر و یک دست در کنار بدن قرار دارد؛ به طرف مقابل دستی که بالا برده‌اید خم شوید.
13. کشش جانبی در حالت سر پا نشستن. سرپا بنشینید در حالی که پیشانی نزدیک زمین قرار دارد و دست‌ها کشیده هستند. دست‌ها را دراز کنید و به آرامی ‌بدن را به یک‌طرف خم کنید. این تمرین را با خم کردن بدن به طرف دیگر تکرار کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی