[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

«بانک ملی اطلاعات خاک کشور» تشکیل می‌شود، روزنامه شیراز نوین

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ‌با تصویب ماده‌ای از لایحه خاک، بر ضرورت ایجاد بانک ملی اطلاعات خاک کشور تأکید کردند.
به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ‌و در جریان ادامه بررسی لایحه «حفاظت از خاک»، نمایندگان با تصویب ماده‌۷ این لایحه مقرر کردند به‌منظور کنترل کیفیت مطالعات خاک‌شناسی و جلوگیری از انجام مطالعات موازی و تکراری خاک‌شناسی، وزارت جهاد کشاورزی مکلف به انجام موارد زیر شود؛
«الف) تهیه دستورالعمل مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی و ابلاغ آن
ب) ایجاد بانک ملی اطلاعات خاک کشور
پ) تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی خاک کشور از نظر کانی‌شناسی، زیست‌محیطی و زمین‌شناسی پزشکی و کشاورزی برای استفاده بهینه از خاک در راستای بررسی ظرفیت بیماری‌زایی خاک و تأمین امنیت غذایی و توسعه پایدار با در نظر گرفتن ساختار زمین‌شناسی و شیمیایی زمین کشور با همکاری سازمان محیط‌زیست، وزارت بهداشت، نیرو، صنعت و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی.
طبق تبصره یک این ماده، دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده‌۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مکلف شدند مطابق دستورالعمل ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی، عمل و یک نسخه از نتایج مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی را جهت تأیید به وزارت جهاد کشاورزی ارائه کنند.
همچنین طبق تبصره دو مقرر شد نظارت و تأیید کیفیت مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی برای کاربری‌های کشاورزی و منابع طبیعی با هدف غنای بانک اطلاعات خاک کشور به عهده وزارت است.
علاوه بر این، طبق تبصره سه مقرر شد هرگونه مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی برای کاربری‌های مختلف توسط اشخاص حقوقی دولتی منوط به عدم وجود نتایج مورد نظر مطالعات مذکور در مقیاس مربوط با تأیید وزارت جهاد کشاورزی باشد».
همچنین با مصوبه مجلس، وزارت جهاد کشاورزی موظف شد ظرف مدت یک‌ماه از زمان وصول استعلام، نسبت به ارائه پاسخ اقدام کند و عدم پاسخ در مهلت مقرر، موافقت تلقی می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی