[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

حفظ ذخایر آبزیان با اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا، روزنامه شیراز نوین

معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست گفت: حفظ و مدیریت ذخایر آبزیان دریایی و کاهش فشار صید و برداشت از دریا از جمله اهداف اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ظهر روز شنبه در مراسم امضای تفاهم‌نامه طرح توسعه آبزی پروری دریایی با رویکرد پرورش ماهی در قفس در دریا با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی افزود: طی سال‌های گذشته، تقاضاهای بسیاری برای پرورش ماهی در قفس در دریا به‌ویژه از سوی بخش خصوصی وجود داشته است.
فرشچی گفت: به‌منظور مدیریت این میزان تقاضا و انسجام در عمل و اجرای این طرح، توافقی میان سازمان‌های محیط زیست و شیلات برای مشخص کردن پهنه‌های دریایی، گونه‌های بومی، تناژ و میزان عمق قرارگیری قفس‌ها حاصل و نتیجه در قالب تفاهم‌نامه کنونی به‌صورت جمع‌بندی به امضا رسید.
وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌نامه، نظارت، پایش و ارزیابی عملکرد مجریان طرح پرورش ماهی در قفس در دریا، راحت‌تر و سلامت دریا با جلوگیری از غنی شدگی به واسطه نظارت بر گونه، ادوات مورد استفاده، نوع و میزان مواد غذایی حفظ می‌شود.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تأکید بر جلوگیری از ادامه فعالیت خاطیان این طرح تصریح کرد: رعایت الزامات و تمهدیدات پیش‌بینی شده، نوع جنس تورها و قفس‌ها، نوع ماهی پرورشی، نحوه و میزان غذا دهی، عمق قرارگیری قفس‌ها، نوع و میزان خدمات پشتیبانی برخی از شاخص‌های ارزیابی مجریان این طرح است.
وی اظهار داشت: اگر این تفاهم‌نامه به امضا نمی‌رسید، قطعاً در گوشه و کنار آب‌های سرزمینی شاهد فعالیت متقاضیان پرورش ماهی در قفس بودیم که هر‌کدام از آن‌ها، جداگانه از ادوات، گونه و نوع مواد غذایی استفاده می‌کردند و این عدم هماهنگی و نظارت منسجم می‌توانست منجر به غنی شدن مواد مغذی در دریا و بروز مشکلاتی همچون کشند قرمز شود.
فرشچی گفت: بر خلاف برخی ادعاها که فعالیت این صنعت در کشور چندی بدون مجوز انجام می‌شده، هیچ فعالیتی در این حوزه، بدون مجوز نبوده اما با توجه به فعالیت‌های متعدد در حوضه‌های آبی، تصمیم گرفتیم، انسجام و مدیریت یکپارچه در این خصوص میان نهادهای مرتبط ایجاد کنیم.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حفظ و مدیریت ذخایر آبزیان دریایی، کاهش فشار صید و برداشت از دریا، دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی، ایجاد و توسعه اشتغال، استفاده مسئولانه از ذخایر و ظرفیت‌های طبیعی همراه با حفظ محیط زیست، دستیابی به اهداف توسعه پایدار و تأمین امنیت غذایی کشور از جمله اهداف اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی