[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

هند به دنبال مکانیزم‌های جدید برای واردات نفت از ایران، روزنامه شیراز نوین

هند امیدوار است با آماده‌سازی یک مکانیزم پرداخت روپیه بابت واردات نفت از ایران، بدون این‌که تحریم شود، به واردات نفت خود از ایران ادامه دهد.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از اکانومیک تایمز، آمریکا و هند هنوز مذاکره‌ای در مورد احتمال معافیت هند از تحریم‌ها انجام نداده‌اند، اما باوجود اظهارات سخت‌گیرانه آمریکا برای قطع واردات نفت از ایران، مقامات معتقداند هنوز فضا برای مذاکره باز است.
از آنجایی که در به‌روزرسانی اخیر وب‌سایت خزانه‌داری آمریکا، لیستی از شرایط آورده شده است که طی آن دولت آمریکا می‌تواند به صورت موردی معافیت از تحریم‌های ایران را اعطا کند، مقامات هند معتقدند هنوز فرصت وجود دارد.
یکی از مقامات گفت اظهارات سخت‌گیرانه آمریکایی‌ها مشخصاً با هدف التزام بهتر کشورها به تحریم‌ها، صورت گرفته است، همچنین به این ترتیب کار برای کشورهای واردکننده در مذاکره برای معافیت، سخت‌تر شده است.
مشخص شده است که نیک هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل و یکی از مقامات نزدیک به ترامپ، در طول سفر اخیر خود به دهلی، درخواست کرده است که واردات نفت ایران قطع شود، اما به او مؤدبانه پاسخ داده شده است که برای هند به‌شدت سخت است که به‌طور قابل‌توجهی، واردات خود از ایران را کاهش دهند.
متخصصان می‌گویند ایران و هند روابط گسترده‌ای دارند که از تجارت انرژی تا پروژه‌های اتصال مرزها را در بر می‌گیرد و قطع تجارت بین این دو کشور، می‌تواند به منافع بلندمدت هند لطمه بزند. 
احتمالاً مقامات هند و آمریکا این‌ماه دیدار می‌کنند تا مصداق‌های تحریم‌های ایران را برای هند تعیین کنند. مقامات می‌گویند اشاراتی از سوی آمریکا شده است که احتمال این وجود دارد در صورت کاهش واردات نفت، معافیت‌هایی داده شود. 
در روز 26‌ژوئن، وزارت کشور آمریکا رسماً اعلام کرد هند یا چین هیچ معافیتی از تحریم‌های ایران دریافت نمی‌کنند و اگر شرکت‌های آنها به واردات نفت خود از ایران ادامه دهند با ریسک تحریم‌های ثانویه روبرو هستند.
اما تنها یک‌روز بعد، در 27‌ژوئن، وزارت کشور آمریکا فکس (FAQs) خود در مورد تحریم‌های ایران را به‌روزرسانی کرد و فضا را برای به‌دست آوردن معافیت باز گذاشت. یک مقام هندی با اشاره به این رویداد گفت این نشانه‌ایست که می‌توان با آمریکا در مورد معافیت مذاکره کرد.
«فکس» به ماده قانونی مربوط به معافیت از تحریم‌ها اطلاق می‌شود که در صورتی‌که وزارت خزانه‌داری آمریکا تعیین کند که این معافیت برای منافع ملی آمریکا ضروری است، صادر می‌شود.
در عین‌حال هند در حال آماده‌سازی یک مکانیزم پرداخت به روپیه برای واردات نفت از ایران است. یک مقام هندی گفت: ما در حال هماهنگ‌سازی با بانک‌های مرکزی هند و ایران هستیم تا این مکانیزم را به راه بیاندازیم. بیش از یک بانک هندی در این زمینه آماده است.
در طول تحریم‌های قبلی، تنها بانک «یوسی‌او» عهده‌دار پرداخت روپیه برای واردات نفت از ایران بود. بخشی از روپیه پرداخت شده، توسط ایران برای خرید غذا، دارو و مواد شیمیایی از هند مورد استفاده قرار گرفت، اما بیشتر این پول پس از برداشته شدن تحریم‌ها در 2016 به جمهوری اسلامی ‌منتقل شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی