[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

۶۳۰‌شرکت دولتی در لیست واگذاری، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر اقتصاد ضمن دفاع از عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم در واگذاری‌ها گفت: از مجموع ۱۳۳۰‌شرکت در لیست واگذاری ۵۲‌‌درصد به فروش رسیده و ۴۸‌درصد باقیمانده در لیست واگذاری قرار دارند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان خصوصی‌سازی، میرعلی اشرف عبدالله‌پوری حسینی در ارزیابی عملکرد سازمان خصوصی‌سازی گفت: این سازمان در سال‌۱۳۸۰ با تغییر اساسنامه و اهداف شرکت مالی گسترش مالکیت واحدهای تولیدی فعالیت خود را آغاز کرده است.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: در ۱۷‌سال گذشته تعداد ۱۹۹۲‌بنگاه در لیست واگذاری‌های این سازمان قرار گرفته است که از این تعداد حدود ۴۵۰‌شرکت به دلایل مختلف از جمله انحلال، ورشکستگی، ادغام و‌... از لیست واگذاری‌های دولت خارج شده‌اند.
وی ادامه داد: همچنین از ۱۵۱۶‌بنگاه باقی مانده حدود ۲۰۰‌شرکت در طول این سال‌ها به‌صورت غیررقابتی در قالب رد دیون دولت یا سهام عدالت و بدون برگزاری مزایده واگذار شده‌اند.
معاون وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: بر این اساس از ۱۳۳۰‌شرکت باقیمانده نیز که در لیست واگذاری‌ها قرار گرفتند، حدود ۵۲‌درصد تا کنون به‌فروش رسیده‌اند و حدود ۴۸‌درصد نیز در لیست واگذاری‌ها قرار دارند.
پوری حسینی افزود: بر این اساس می‌توان گفت تا به امروز نیمی ‌از راه واگذاری‌ها پیموده شده و نیم دیگر آن باقی مانده است.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: در این راستا در ارزیابی که انجام دادیم مشخص شد آن بخش از سهام دولت که تا کنون واگذار شده بیشتر مربوط به سهام خرد و مدیریتی شرکت‌ها بوده است و در حال حاضر شرکت‌هایی که در لیست واگذاری‌ها هستند بیشتر آنها دارای سهام کنترلی هستند. ضمن این‌که از زمان آغاز به‌کار دولت یازدهم تاکنون بیش از دوبرابر، دوره دوازده‌ساله قبل از شروع دولت یازدهم سهام کنترلی فروخته شده است.
وی گفت: میزان سهام کنترلی به‌گونه‌ای است که می‌توان با در اختیار داشتن آن، اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل یک شرکت را تعیین کرد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در‌خصوص دلایل مقاومت‌ها برابر خصوصی‌سازی گفت: ترس از دست دادن منافع یکی از دلایل اصلی ایجاد مقاومت در برابر خصوصی‌سازی توسط مدیران دولتی است.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی تأکید کرد: به‌شدت از عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم در راستای اجرای خصوصی‌سازی و واگذاری سهام دولتی حمایت می‌کنم و امیدواریم باقی مانده راه واگذاری‌ها را نیز با همکاری و یاری همه سازمان‌ها و نهادها با موفقیت بیشتری به پیش ببریم.
به گزارش مهر به استناد گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر اینکه ۴۸درصد شرکت‌های باقیمانده دولتی در لیست واگذاری قرار دارند، می‌توان گفت از مجموع ۱۳۳۰شرکتی که در لیست واگذاری قرار داشت، ۶۳۸‌شرکت در لیست واگذاری قرار دارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی