[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

از این به بعد هرچه تجمع اعتراضی باشد تقصیر حجاریان است، روزنامه شیراز نوین

حمیدرضا ترقی گفت: حجاریان تئوریسین تندروهاست. تئوری سیاست «فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا» را او طراحی کرد و امروز نیز دنبال احیای آن است. به گزارش انتخاب به نقل از نامه‌نیوز: اصلاح‌طلبان از موقعیت خود در عرصه سیاسی راضی نیستند، بعد از دولت اصلاحات بر حضور در انتخابات با تابلوی اختصاصی تأکید داشتند اما نتیجه نگرفتند و وقایع سال 88 نیز بیش از گذشته آنها را به حاشیه برد. سال 92 تغییر استراتژی دادند و از سیاست «حمایت از نامزد اعتدالی با هدف طرد نامزد تندرو» جواب گرفتند. در انتخابات مجلس دهم، خبرگان پنجم، ریاست جمهوری 96 و شورای شهر همین رویه را ادامه دادند و به اهداف مدنظرشان رسیدند اما از ابتدای سال 97 به ویژه در موضوع انتخابات شهردار جدید دوباره تغییر ذائقه دادند چون دیگر نمی‌خواهند جریان در سایه اعتدال لقب گیرند، علتش نیز به آنجا برمی‌گردد که عملکرد اعتدالی‌ها انتقادات جامعه را برانگیخته و اصلاح‌طلبان می‌گویند «وقتی از قدرت عایدی نداشتیم چرا هزینه‌هایش را بپردازیم؟ از این به بعد یا تأیید صلاحیت می‌شویم در انتخابات قوی می‌آییم یا اصلاً شرکت نمی‌کنیم»، حرفی که اخیراً سعید حجاریان زد اما این موضع حجاریان با واکنش حمیدرضا ترقی، عضو ارشد حزب مؤتلفه مواجه شد. سعید حجاریان اعلام کرد «انتخابات بت نیست برای ما؛ چه کسی گفته اصلاً باید شرکت کرد یا نکرد. اگر شورای نگهبان می‌خواهد همین‌طوری رد صلاحیت کند اصلاً شرکت نمی‌کنیم». 
به نظر شما چرا آقای حجاریان 18ماه مانده به انتخابات مجلس چنین صحبتی کرده است؟
جریان تندرو اصلاح‌طلب چون از مردم و جریان اعتدال ناامید شده و احساس می‌کند در بین جامعه هیچ طرفدار و زمینه‌ای ندارد بنابراین چنین مواضعی را اتخاذ می‌کند.
یعنی آقای حجاریان را تندرو می‌دانید؟
بله، آقای حجاریان تئوریسین تندروهاست. تئوری سیاست «فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا» را او طراحی کرد. اصلاح‌طلبان تندرو نیز امروز می‌خواهند بر همین اساس فشار بیاورند تا نظام از رفتار انقلابی خود دور شود و به اتخاذ مواضع محافظه‌کاری و انفعال روی آورد.
در واقع آقای حجاریان می‌خواهد تئوری «فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا» را زنده کند؟
بله.
نتیجه‌ای هم می‌گیرد و می‌تواند معادلات سیاسی را تغییر دهد؟
معادلات سیاسی را نمی‌تواند به این سادگی تغییر دهند اما چون جریان اپوزوسیون خرابکار و منافقین می‌خواهند صحنه را از تندروهای اصلاح‌طلب تحویل بگیرند و به سمت جنبش‌های اجتماعی و درگیری‌های خیابانی بروند، تندروهای اصلاح‌طلب با اتخاذ چنین مباحثی می‌خواهند عرصه را برای آنها باز کنند تا ضد انقلاب از هر تجمع اعتراضی ولو به حق بتواند سوءاستفاده کند.
درواقع می‌فرمایید از این به بعد هرچه تجمع اعتراضی داشته باشیم به پای آقای حجاریان نوشته می‌شود؟
بله، به پای اینها باید نوشته ‌شود چون کار مشترکی است و از قبل زمینه ایجاد اغتشاش را در جامعه فراهم کردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی