[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۲
  • دوره جدید

جلسات کمیسیون ماده پنج علنی برگزار شود ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
نداشتن حق رأی شورای شهر شیراز در کمیسیون ماده 5 استانداری باعث شده تا نظرات این شورا در مصوبات کمیسیون لحاظ نشود. سیداحمدرضا دستغیب رئیس شورای شیراز در حاشیه جلسه علنی روز دوشنبه شورا در گفتگو با خبرنگاران با بیان مطلب فوق گفت: اعضای کمیسیون ماده 5 استانداری مشخص هستند و رئیس شورای شهر عضو کمیسیون است اما بدون رأی و ما در این کمیسیون رأی نداریم در حالی که دیگران رأی دارند و ما به عنوان یک عضو تنها نظرات شورا را منتقل می‌کنیم که این نظرات برخی اوقات تأثیر داشته و برخی اوقات تأثیر ندارد. رئیس شورا جدیدترین مورد مناقشه میان شورا و کمیسیون را مربوط به صدور تراکم 600درصدی برای ساخت هتل در شیراز ذکر کرد و افزود: اخیراً موردی برای صدور تراکم داشتیم که شورا طبق نظر کمیته فنی با تراکم 300 درصدی موافقت کرده بود اما در نهایت در کمیسیون همان میزان تراکم درخواستی که 600درصد بود تصویب شد.
 وی افزود: من از استاندار هم خواستم که جلسات کمیسیون علنی باشد تا نحوه دفاع شورای شهر از باغات و همچنین موضع‌گیری سایر اعضا در کمیسیون مشخص شود و من باز هم تکرار می‌کنم که خبرنگاران در جلسه کمیسیون ماده 5 استانداری می‌بایست حاضر بوده و از نزدیک شاهد نوع تغییر کاربری‌ها و شفافیت در این موضوع باشند. دستغیب همچنین با اشاره به صحبت‌های انجام شده در جلسه غیر علنی شورا گفت: در این جلسه اعضا سؤالاتی از شهردار پیرامون حفظ باغات و عدم تغییر کاربری آنها داشتند که شهردار شیراز نیز با تأکید بر این روند اعلام کرد که تنها در باغات گروه 5 جهت درآمدزایی و اختصاص این درآمد برای حفظ باغات گروه یک تغییر کاربری خواهیم داشت که این تغییر نیز به شرط حفظ سبزینگی این باغات خواهد بود. دستغیب مباحث مربوط به بافت تاریخی شیراز و حفظ آن، بازیابی محور زند، افزایش سرعت عمل شهرداری دررابطه با انتقال پادگان‌ها به خارج از شهر و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، تدوین برنامه‌های فرهنگی فاخر در شان شیراز و امنیت شغلی پرسنل شهرداری را از دیگر مسائل مطرح شده در جلسه غیر علنی اعضای شورا با شهردار عنوان کرد. 
دستغیب در ادامه به رویکرد شورا در زمینه بافت تاریخی شیراز اشاره کرد و گفت: رویکرد شورا حفظ هویت بافت تاریخی است مخصوصاً خانه‌های تاریخی را تلاش داریم تا توجه ویژه به آنها داشته باشیم به عنوان مثال خانه صدر جهرمی‌که اطراف آن تخریب شده و این خانه خانه‌ای بسیار زیبا و فاخر و از آثار تاریخی منطقه است که مورد بی‌توجهی قرار گرفته در حالی که خانه مالک خصوصی دارد و ما باید خانه را حفظ کرده و مرمت کنیم. وی همچنین در مورد اختلاف دیدگاه شورا با حرم مطهر شاهچراغ(ع) گفت: متولیان حرم بایستی خانه‌های تاریخی را به عنوان موزه‌ها و مراکز تاریخی خود نگه دارند و ما نیز به هویت بافت تاریخی همزمان با تعامل با حرم پایبندیم و هر دو طرف در این راستا نگرش واحد دارند تا بتوانیم هم حریم حرم و هم حرمت بافت تاریخی را حفظ کنیم و امیدواریم در تعاملات بعدی به نتایج مثبت برسیم. 
رئیس شورای شهر شیراز در پاسخ به این پرسش که ورود سرمایه‌گذاران و متقاضیان احداث هتل به بافت تاریخی برای این بافت مضر خواهد بود یا خیر گفت: تمام بافت تاریخی هتلی نیست و حفظ، مرمت، بهسازی، بازسازی و سرمایه‌گذاری در آن اهمیت زیادی دارد. 
وی افزود: مردم شیراز چنانچه ببینند این منطقه در عین حفاظت بهسازی و مرمت شده به این بافت بازخواهند گشت و خانه‌های قدیمی ‌و محله‌های قدیمی ‌دوباره زنده می‌شوند و در این میان بخشی از این خانه‌ها به هتل و رستوران و یا موزه تبدیل می‌شود. وی افزود: در تلاشیم تا بخشی از مردم شیراز به خانه‌های زیبا وجذاب بافت تاریخی بازگردند.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی